Дипломатите във Вашингтон се готвят за още 4 години Тръмп

Сега е най-доброто и най-лошото време е да бъдеш дипломат в Съединените щати.

Откакто Доналд Тръмп е на власт в Белия дом, предвидимостта, която желаят посланиците и дипломатическите представители, просто липсва. Но това също означава, че дипломатическата експертиза е необходима повече от всякога - независимо дали заради нуждата от това някой да попречи цялата страна да бъде изпратена в изолация с един президентски туит, или за да хвърли вината на някой друг, когато подобно нещо все пак се случи.

След близо вече 4 години на Тръмп на власт дипломатическата общност във Вашингтон вече гледа към следващите години и това, което предстои. Какво ще се случи, след като Тръмп преживее опита за импийчмънт и ако евентуално бъде избран отново през 2020 г.?

Казано с прости думи - това би създало геополитическо земетресение.

От Politico разговарят с редица европейски дипломати и служители на Държавния департамент на САЩ относно възможността за втори мандат на Тръмп. И макар нито един от тях да не желае името му да бъде назовано, от страх да си навлекат гнева на Белия дом, дипломатите са единодушни в прогнозата си, че още един мандат на тази администрация ще представлява сериозен трус за общата стабилност в световен план, която ще надскочи всички скандали и проблеми досега.

Евентуалното преизбиране на Тръмп би му вдъхнало много кураж за действия и според експертите той би отклонил почти всяка дадена му норма или съвет от тяхна страна.

Увлечен от преизбирането, Тръмп би бил ограничен от почти всяка норма или съвет, казва един от дипломатите. Според него вторият мандат би имал „категоричен непропорционален ефект“ върху глобалната политика, променяйки множество неща.

Мрачните прогнози на експертите предвиждат сривове в различни многонационални институции и съюзи под натиска на постоянната непостоянност на Тръмп. В крайна сметка очакванията са за нов геополитически ред.

"Преживяването на още четири години [на това управление] ще изисква много различна стратегия. Трябва да сме подготвени за продължителен период на отстъпление от САЩ", коментира един северноевропейски дипломат.

На глобално ниво втори мандат на Тръмп може да означава окончателен крах на институции като Световната търговска организация, както и икономическо отделяне от Китай. На трансатлантическо равнище днешните спорове относно търговията и отбраната вероятно ще ескалират, като завинаги ще променят отношенията между САЩ и Европа.

Много европейски дипломати също се опасяват, че Тръмп би могъл да повлече Великобритания по-далеч от Европейския съюз, отколкото дори някои твърди поддръжници на Брекзит биха искали.

В случая притеснени са не само чуждите посланици в САЩ, но и много от собствените дипломати на страната.

Мнозина във Вашингтон са притеснени от разпада на цялата една система, градена с десетилетия, обяснява Филип Алън Лаковара, прокурорът по делото "Уотъргейт". Най-притеснителното за него е да вижда как системата на управлението се тресе от скандали и некомпетентност.

Дипломатите се опитват да се адаптират към тази нова сред на вечна непредсказуемост от страна на президента. Пример за това е идеята за посещение на чужд лидер в Белия дом - ако преди то се е приемало като форма на награда, сега някои големи лидери го разглеждат като нещо, което е добре да се избягва.

"Вижте какво се е случило с финландския президент", коментира един от европейските дипломати, визирайки посещението на финландския държавен глава Саули Ниинисто в Белия дом в началото на октомври, когато Тръмп превърна съвместна пресконференция в собствена тирада срещу нападащите го медии покрай скандала с Украйна.

Тогава американският президент постави Ниинисто във видимо неудобна ситуация. "Кой иска това да се случи с държавния му лидер?!", добавя дипломатът.

Според един служител на Държавния департамент, който работи с чуждестранни посолства и лидери, когато те посещават САЩ, "всеки един от тях излиза разочарован".

Вместо това много държави насочват своите дипломатически усилия към Конгреса или дори към отделни щати. Като интересен пример за това се споменава посещението на губернаторите на Калифорния, Хаваи, Мериленд, Масачузетс и Вашингтон на срещата на върха на Организацията на обединените нации за измененията в климата през 2018 г.

Това показва как на практика местните власти и щатските лидери могат да се държат като "новите посланици на САЩ". При победа на Тръмп на президентските избори през 2020 г. според дипломати, тази тенденция само ще се засили.

За европейците това означава да влагат повече пари в инвестиционни агенции и в обиколки из Америка. Подобно нещо вече се случва и по думите на един от скандинавските посланици в САЩ, масово европейски държави се насочват към Тексас за развиване на отношения. Междувременно, Великобритания се фокусира върху големи щати като Калифорния и изпрати своя известен екип Red Arrows ("Червените стрели) - отбор по аеробика към Кралските Военновъздушни сили - на 11-седмична обиколка в 18 американски града.

Усилията предлагат "уникална възможност за укрепване на нашите партньорства", казва по темата Марк Ланкастър, министър на въоръжените сили на Великобритания.

ЕС от своя страна предприе целогодишен календар на държавните приеми. По време на приема на ЕС в Кентъки през септември едва ли имаше достатъчно бърбън, за да успокои изпотрошените нерви на събрани изпълнителни директори и лобисти, изправени пред още много търговски разправии на Тръмп с Брюксел.

"Бизнесът може да се справи със сложността, но не може да се справи много добре с несигурността", казва един европейски дипломат. "Всички се притесняват, че няма да можем да се върнем в предсказуема среда с функциониращи многостранни правила."

Не всички във Вашингтон обаче са толкова мрачни относно евентуалното бъдеще на втори мандат на Тръмп. Според някои експерти ако американският президент не успее да доведе институции като СТО или ЕС до крах, той може в крайна сметка да ги направи по-силни, защото другите членове ще положат изключителни усилия за спасяването и укрепването им

Европейските дипломати посочват своята работа за спасяването на Парижкото споразумение за климата и ядрената сделка в Иран, задълбоченото сътрудничество в областта на европейската отбрана и по-високата избирателна активност на изборите за Европейски парламент през 2019 г. като доказателство за това как подтикваната от Тръмп несигурност променя ЕС към по-добро.

През 2016 г. повечето от американските дипломати и дипломатическите представители на държави от ЕС във Вашингтон не си представяха как Тръмп ще спечели изборите.

И докато привикнат с идеята, претърпяха множество кризи. Сега обаче те са подготвени за това, което може да се случи при повторение на този сценарий и имат своя план за действие за още 4 години Тръмп.

Новините

Най-четените