Едно не може да се отрече на новия кабинет - започна ударно своето управление. Само за седмица новите министри започнаха мащабна промяна в държавната администрация.
Заместник-министри, шефове на агенции и дори главният секретар на МВР се разделиха с постовете си под един или друг претекст - от наближаване на пенсионна възраст, през правото на всеки министър да сформира собствен екип до цитирането на стари прегрешения.
Кои зам.-министри и шефове на агенции се разделиха досега с постовете си и предполага ли се, че "метлата" в администрацията вече е минала?
За нула време - три уволнения в МВР
Не че това е състезание, но новият министър на вътрешните работи Бойко Рашков за момента води както с броя освободени служители, така с бързината, с която подписа заповедите им за уволнение. Часове след влизането си в сградата на улица "Шести септември" Рашков издаде и първата заповед за отстраняването на административния секретар Бойко Славчев, свързан със скандалната покупка на полицейски джипове, която доведе до разследване на ОЛАФ. Рашков мотивира решението си с придобитото право на пенсия на Славчев и по същия канален ред освободи и директора на дирекция "Инспекторат" Николай Гешев.
Това се случи ден след смяната на властта и докато за тези рокади можеха да минат между капките, следващото разместване на пластовете при ръководните органи предизвика бурно недоволство в доскорошните управляващи.
Въз основа на протестите от лятото на миналата година бе отстранен главният секретар на МВР Ивайло Иванов, а до новото назначение задълженията му временно изпълнява комисар Стоян Темелакиев. В мотивите за уволнението се посочва полицейското насилие на антиправителствените протести през 2020 г., но според бившия министър на вътрешните работи Христо Терзийски става въпрос за реваншизъм, който нарушава Закона на МВР.
"Законът много ясно разграничава политическото от професионалното ръководство на министерството. Затова и изчерпателно регламентира хипотезите, при които могат да се прекратят правомощията на Главния секретар на Министерството на вътрешните работи. В Решението си за отстраняването на Главен комисар Ивайло Иванов, служебното правителство, тъй като няма как да намери друго основание, се позовава на чл. 36, ал. 6, т. 6 - "тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и при действия, които накърняват престижа на министерството", написа Терзийски във Facebook.
А що се отнася до останалите уволнения в системата на МВР, Терзийски заяви, че няма как да са обективни, тъй като Бойко Рашков не е разполагал с достатъчно време, за да оцени работата на кадрите.
Бившият вече секретар на МВР Ивайло Иванов обяви, че напуска системата на вътрешно министерсто с високо вдигната глава и добави, че не е обиден заради преждевременно прекратените му правомощия.
"През цялото време моите действия са били в името на върховенството на закона за опазването на живота и здравето на българските граждани и обществения ред. Не се срамувам от нищо и заради това не се крия. Мъж на честта съм и такива неща не са ми присъщи", обяви Иванов в коментар пред медиите по повод отстраняването си от МВР.
"Калинки" или професионалисти с опит?
Рокадите в МВР само дадоха тон на симфонията от завалели заповеди за освобождаване от длъжност по държавните ведомства.
Първа си отиде директорката на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Десислава Трифонова, която също като политиците от ГЕРБ сметна отстраняването си от поста за политически реваншизъм и посочи 10-годишния си опит в административните структути като доказателство, че не би следвало да бъде уволнена без предупреждение и без да е поканена на разговор от служебния министър.
За мандата си от 6 месеца обаче Трифонова не е привлякла нито един чуждестранен инвеститор, а фактът, че само ден след като бе освободена от БАИ, за нея веднага се намери място в Държавен фонд "Земеделие" остави сянка на съмнение дали отношението към нея е несправедливо или е част от обичайната процедура по смяна на властта, в която управляващата партия контролира началствата в държавните ведомства.
За отстранената шефка на НАП Галина Димитрова също става въпрос за политика, а не липса на професионализъм. Тя е уволнена с мотива "системно неспазване на задълженията" и според служебния финансов министър Асен Василев отстранението ѝ от поста е трябвало да се случи още през 2019 г., когато изтекоха личните данни на 6 милиона българи, а тя отказа да прекрати отпуска си и да се върне на работа.
За Димитрова обаче си остава загадка а как професионалист с нейния 27-годишен стаж е премахнат за един ден, а на нейно място застава бившият културист Румен Спецов. Според бившия директор на Агенцията по приходите с този свой ход служебното правителство се отмята от предварителната си заявка за работа само с доказани експерти.
Вятърът на промяната в държавните институции не подмина и Агенция "Митници", която осъмна с нов шеф след назначаването на служебното правителство. Старият директор Георги Костов бе отстранен, а поста му зае Павел Тонев, като повод за уволнението стана писмо на ОЛАФ за нанесени щети в европейския бюджет.
Според думите на финансовия министър Асен Василев във въпросното писмо се казва, че заради неспазване на задълженията на Агенция "Митници" България трябва да възстанови 55 милиона евро на европейския бюджет.
Нови министри и нови заместник-министри
Под презумпцията, че новият ресорен министър върви ръка за ръка с нов екип, в няколко министерства започнаха преназначавания на заместник-министри.
Във финансовото министерство и МВР назначиха по трима нови замесник-министри. С изцяло нов екип от заместници е и министерството на икономика, където също бяха назначени трима нови заместници.
Просветното министерство преназначи четирима заместници на служебния министър. Същото направиха здравният министър, социалният министър, културният министър, министърът на екологията и външния министър.
Реваншизъм vs. връщане на държавността
Част от уволнени лица от държавните ведомства обаче виждат политически реваншизъм в действията на служебното правителство. На същото мнение са и бившите управляващи от ГЕРБ, за които промените по върховете на агенциите са опит за овладяване на държавата.
Според бившия финансов министър Кирил Ананиев уволненията са направени без предварителен анализ и с ясна политическа мотивация, като добави, че когато е заемал длъжността служебен министър, президентът е поискал от него да премахне изпълнителните директори на НАП и Агенция "Митници", но той отказал.
"Като член на първия служебен кабинет на президента Радев на мен той ми постави две задачи от началото до края. Първата задача беше незабавно да уволня изпълнителните директори на НАП и Агенция "Митници". Моят отговор беше категоричен - че първо ще уволни мен и след това, ако реши, и тях. Второто искане, което Радев постави пред мен, бе да осигуря, без никакъв източник, увеличение на бюджета на министерството на отбраната с 300 млн. лв.", обясни Ананиев.
Междувременно Кирил Ананиев прогнозира, че уволненията на ръководители в държаните институции ще доведат до рязък спад на приходите в държавния бюджет.
Президентът Радев обаче разчете думите му като опит за геройство и защити рокадите, задействани от правителството на премиера Стефан Янев, с мотива, че те връщат държавността.
"Чистка, преврат и т.н. Вие спомняте ли си къде бяха медиите, когато управлението на Борисов осъществи погром над цялата администрация и над службите за сигурност. Стотици, хиляди хора бяха изхвърлени, а други се назначаваха. Миналата година само в ДАНС бяха освободени 50 души", коментира от своя страна Румен Радев.
Предстоят ли още уволнения?
Христо Гаджев от ГЕРБ смята, че уволненията от последната седмица са само зората на предстоящите политически преназначения, на които предстои да станем свидетели. Той прогнозира, че в следващите дни ще има нови назначения в службите по "Военно разузнаване" и "Военна полиция" и ДАНС.
Прогнозите му обаче няма да се сбъднат в пълния състав, тъй като се оказа, че шефът на ДАНС Димитър Георгиев е излязъл в 4-месечен неплатен отпуск. Примерът е последван от шефа на Държавната агенция за технически операции (ДАТО) Цветан Китов, а шефа на НСО Емил Тонев се оказа в отпуск по болест заради COVID-19.
А докато лицата на ръководни постове се сменят като пролетното време, остава въпросът - това ли е реалната промяна или просто смяна на едни имена с други, докато старите проблеми продължават да съществуват.