Скандалите около конкурсите за красота не са някакво уникално за нашите географски ширини явление. Това доказва случващото се на върха на „Организацията Мис Америка”, която стои зад провеждането на едноименния конкурс в САЩ.
Няколко от висшите ръководни лица на организацията подадоха оставките си след развихрянето на скандал около имейл комуникация помежду им, в която те са обиждали носителки на титлата и обсъждали теглото и сексуалния им живот.
Всичко започва в четвъртък, 21 декември, когато The Huffington Post публикува ексклузивен репортаж. В него става дума за съдържанието на вътрешната кореспонденция между служители на „Организацията Мис Америка” (MAO).
В статията в детайли се посочват разговори по имейл между изпълнителният директор на МАО Сам Хаскъл, президентът на организацията Джош Рандъл, бившият сценарист на конкурса Луис Фрийдман, както и две жени - членовете на Борда на директорите на МАО Лин Вайднър и Тами Хадад.
В имейлите, които те са си разменяли, се съдържат най-различни обиди относно бивши победителки в конкурса „Мис Америка”.
Електронните писма, за които става въпрос, са били предоставени на Huffington Post от два независими източника и обхващат период от три години. От Борда на директорите твърдят, че писмата са придобити „нелагално”.
След като репортажът беше публикуван, десетки носителки на титлата „Мис Америка” поискаха оставката на ръководството на МАО.
Така и стана. Последните оставки са на самия изпълнителен директор на Miss America Organization Сам Хаскъл, президентът на организацията Джош Рандъл и председателят на борда на директорите Лин Вайднър.
Вайднър и Рандъл ще останат още известно време в организацията по молба на Борда, за да осигурят „плавно прехвърляне” на отговорностите си. Оставката на изпълнителният директор Хескъл вече е в сила.
Изпълнителният директор на MAO Сам Хаскъл вече подаде оставка заради скандала. Снимка: Getty
Какво точно пише в имейлите?
Един от най-смущаващите примери е писмо от сценариста Фрайдмън към изпълнителния директор Хаскъл. В разговора се обсъжда идеята за предните победителки в конкурса да се използва определението „бивши” (formers) вместо „вечни” (forevers).
Фрайдман пише, че вече бил сменил обръщението „вечни” с „п***и”, на което Хаскъл отговаря с „Перфектно…бахахаха”.
Основна мишена за други груби коментари на изпълнителния директор Хаскъл е Малъри Хагън, която стана „Мис Америка” през 2013 г.
При друга размяна на имейли между Хаскъл и сценариста Фрайдмън двамата се подиграват с теглото на миската. Хаскъл получава имейл със снимка на Хагън и три други бивши победителки в конкурса.
„Боже, тя е огромна… и отвратителна… Защо той иска това?????”, пише Хаскъл, преди да препрати снимката на президента на МАО Джош Рандъл и да повтори коментара си.
„Тя е здрава!! Хахаха”, отвръща Рандъл. Членът на борда на директорите Тами Хадад също се включва, казвайки, че „Мис Америка 2013” е „трудна за разпознаване”.
В друга размяна на реплики Фрайдмън и Хаскъл обсъждат сексуалния живот на бившата носителка на короната. „Послепис. Ние четиримата ли сме единствените, които не се ч****и Малъри?”, пита Фрайдмън. „Изглежда, ние сме единствените!”, отговаря изпълнителният директор.
В края на 2015 г. членът на борда Хадад предлага на Хаскъл да наеме частен детектив, който „намери нещо” срещу миската Малъри Хагън. Хадад се оправдава пред CNN, че тогава предложила разследването, защото искала да разбере кой стои зад поредица лични атаки в затворения интернет форум на организацията.
Другата жертва – Гретчен Карлсън
В имейлите се срещат нападки и обиди и срещу други носителки на титлата „Мис Америка”. Сред тях е Гретчен Карлсън – бивша водеща на новините на Fox News, която печели конкурса за красота през 1989 г.
Причината Карлсън да бъде обсъждана от групата ръководители на организацията е, че е отказала да защити изпълнителния директор Хаскъл след излизането на книгата на друга носителка на титлата – Кейт Шиндъл. В книгата си Шиндъл критикува организацията и работата на Хаскъл.
В имейл Тами Хадад нарича Карлсън „змия” заради това, че е отказала да атакува Кейт Шиндъл.
Оказва се обаче, че за скандалните имейли с обиди се е знаело от няколко месеца. Това признават и от Борда на директорите на „Организацията Мис Америка”.
Те твърдят, че преди няколко месеца са разбрали за използването на „неуместен език” във вътрешнофирмена комуникация чрез имейл. „Незабавната мярка”, която Бордът взел, била да започне разследване по случая.
То, изглежда, не е довело до нищо, тъй като оставките започнаха да валят едва след като Huffington Post публикува статията си за съдържанието на кореспонденцията. В нея се посочва, че имейлите са станали причина и за оттеглянето на продуцентска компания от конкурса.
Става дума за легендарната компания Dick Clark Productions, която стои зад продуцирането на „Златен глобус”, Американските музикални награди и музикалните награди „Билборд”.
Тя е прекратила връзките си с МАО преди месеци, след като продуцентите разбрали за част от неуместните имейли.
Оправданията на замесените
В своя позиция, изпратена до CNN в събота, президентът на МАО Джош Рандъл признава, че е отговорил „по неуместен начин” на изпратено до него електронно писмо. В него е ставало дума за бившата „Мис Америка” Малъри Хагън. В позицията си Рандъл се извинява на Хагън заради своята „грешна преценка”.
„В същото време тази статия намеква за моето участие в продължила дълги години кореспонденция с неуместен характер, което е крайно подвеждащо”, твърди Рандъл. По негови думи най-смущаващите имейли са отпреди той да започне работа в МАО през май 2015 г.
Тами Хадад, бивш изпълнителен продуцент в CNN, също напусна борда на директорите на организацията след скандала. Това стана още в петък. Твърди, че по-рано тази година е заявила на изпълнителния директор, че мисли да се оттегли.
Лин Вайднър и сценаристът Луис Фрайдмън не са отговорили веднага на запитване за коментар.
Изпълнителният директор на МАО Сам Хаскъл беше отстранен от поста ден преди да подаде оставка.
Той се извини за „грешния подбор на думи”, но твърди, че е бил стресиран от това, че „цяла година е атакуван” от две носителки на титлата „Мис Америка”. Хаскъл твърди, че историята в Huffington Post е „нечестна” и „подвеждаща”.
„Тук не става дума за изпълнителния директор на организация, който се смее на неуместни шеги и обсъжда бивши Мис Америка в имейли. Става дума за баща, чието семейство беше жертва на нападки”, заявява Хасъл. Това повлияло на преценката му как да отговори на писмата относно тези бивши носителки на титлата.
Реакциите на коментираните
„Мис Америка 2013” Малъри Хагън не е шокирана от разкритията за съдържанието на имейлите, в които ръководните лица в организацията я обсъждат.
„От дълго време се опитвам да убедя хората, че това ми се случва, но досега нямах доказателство. От раменете ми се смъкна голям товар”, коментира носителката на титлата.
Другите две коментирани миски – Кейт Шиндъл и Гретчен Карлсън, също коментираха случилото се след оставките на ръководните лица на „Организацията Мис Америка”. Te заявяват, че макар оставките да са „успокояващи”, те не са достатъчни и е „нужно пълно прочистване на борда” на директорите на организацията.
Двете жени ще продължават да настояват за оставките на „всеки, които или е участвал в тормоза над жени или просто е стоял и се е превърнал в съучастник” с бездействието си.