Как е изглеждала Клеопатра? Дебатът за почти митичната владетелка на Египетското кралство отново е на дневен ред, след като в интернет се завихри спор дали Лейди Гага или Анджелина Джоли са по-подходящи за ролята в нов евентуален проект на Sony.
Засега обаче дискусиите са предимно между феновете на двете звезди, а филмът все още е в сферата на предположенията.
Факт е обаче, че значимите роли на Холивуд са запазени предимно за мъже, така че образът на Клеопатра е невероятен шанс за всяка актриса.
Споровете този път обаче най-вероятно ще надскочат претенциите коя актриса ще изиграе най-добре ролята и ще стигнат до това дали въобще за ролята е подходяща светлокожа жена. В образа на Клеопатра сме виждали актриси като Клодет Колбер, Вивиан Лий и, разбира се, Елизабет Тейлър.
В Златната ера на киното се смята, че една плътна очна линия и черната перука са достатъчни, за да трансформират която и да било бяла жена в Кралицата на Нил.
През 1999-а Леонор Варела поема ролята в мини телевизионен сериал, което отбелязва малък прогрес по въпроса. Актрисата е от чилийски произход, не е със снежнобяла кожа и е с по-екзотични черти. Но 20 години по-късно малцина си спомнят за нейното превъплъщение на Клеопатра за сметка на това на Елизабет Тейлър.
Упоритият отказ за ролята да бъде наета цветнокожа жена от години изглежда обиден за тези, които искрено вярват, че владетелката не е била бяла. Историците описват Клеопатра като етническа гъркиня, но през последното десетилетие това предположение все повече се подлага на съмнение.
През 2009-а екип от археолози намира останките на жена, за която се предполага, че е принцеса Арсиное, сестрата на Клеопатра.
Изследователите смятат, че останките на Арсиное, открити в Ефес, Турция, показват, че нейната майка, както и тази на Клеопатра, са били африканки. Това, че майката на Арсиное е африканка, е истинска сензация, която хвърля малко повече светлина върху семейството на Клеопатра, както и за връзката между двете сестри.
Година преди това египтоложка на име Сали Ан Аштън прави сензация като представя триизмерно анимирано изображение на Клеопатра. Шокът идва от факта, че кадрите не представят владетелката като бяла, а като цветнокожа жена с афро-плитки. Аштън и екипът й използват методи от криминологията, за да създадат изображението.
Според изследователката Клеопатра не е била с напълно европеидни черти и подчертава, че семейството й е живяло в Египет 300 години, преди тя да се възкачи на трона. Това кара мнозина да се запитат ако има нов филм за нея и в него трябва да участва жена от смесена раса, коя би била тя.
Хора, които вярват, че Клеопатра е била цветнокожа, предлагат имена като Дженифър Лопез, Риана и Приянка Чопра. Трите звезди имат нещо общо помежду си - и трите са красиви.
Истинската Клеопатра обаче може би не е била.
Монета с изсечен неин образ, датирана от 32 година пр. Хр., е открита през 2007-а. На нея тя не изглежда като зашеметяващите богини, които Холивуд ни представя в нейния образ. Вместо това има голям нос, тънки устни и заострена брадичка.
Важно е да се отбележи, че мнението на древните историци до голяма степен се припокрива с описанието и те никога не са я описвали като неземна красавица.
Плутарх например пише, че нейната красота не е несравнима с тази на други жени, но присъствието й е неустоимо, а всичко, което казва и прави, е омайващо.
Новите открития показват, че начинът, по който мислим за Клеопатра, трябва да бъде променен в повече от една насока.
Затова и имена като Лейди Гага и Анджелина Джоли вече не изглеждат напълно подходящ избор за евентуален филм, особено като се има предвид лошият навик на Холивуд да наема бели актьори за роли, в които би трябвало да са цветнокожи техни колеги ("Принцът на Персия", "Боговете на Египет" и други).
А ако египтолозите все повече са на мнение, че Клеопатра е била цветнокожа, не би трябвало да ни учудва, че през 2019-а именно такава жена ще влезе в нейния образ.
"Факт е обаче, че значимите роли на Холивуд са запазени предимно за мъже, така че образът на Клеопатра е невероятен шанс за всяка актриса." Ей, аман от феминистка политкоректност Това че историята каквато я познаваме е писана основно от мъже, е факт. Ако на някой не му изнася, да мине от страната на булката
Клеопатра е от династията на Птолемеите,които са наследници на Александър Македонски и са етнически гръко-македонци,така че е нормално актрисата да е с европеидни черти...Ма щом в един стар американски филм Орфей се играеше от негър,що пък и Клеопатра да не я изиграе една пищна афро-актриса...Накрая почнете да правите филми само с африканци и индийци,че белите не са подходящи....
Не става дума за документален филм, нали? Чудя се, къде остана актьорското майсторство, което превръща киното в изкуство, което ни кара да съпреживяхме, а не да се тъпчем с пуканки и кола в оредели киносалони с долби-съраунд? Нима полит-коректността е превъплъщението тоталитарната цензура За какви свободи говорим тогава!
поправка: съпреживяваме, а не съпреживяхме ИСКАМ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕДАКЦИЯ НА ПОСТОВЕТЕ
Във всеки случай, одеждите на владетелката са избродирани и извезани така, че силно напомнят на нашите мартеници /вижте пак снимката/. Клеопатра не е ли била българка?
А защо да не поговорим за "...лошият навик на Холивуд да наема бели актьори за роли, в които би трябвало да са цветнокожи техни колеги..."
Всеки художествен филм е измислица в по-малка или по-голяма степен. В това няма нищо лошо, целта е да пресъздаде образи, личности, характери и да внуши идеи. Така, че ако филмът е в историчекият жанр не очаквайте да е урок по история. Ако пък искате урок по история, гледайте исторически документални филми. Така че всичките вопли по цвета на кожата на актрисата са съвършенно безмислени. И статията упоменава, че важното е актрисата да пресъздаде онази еътрешна сила и обаяние които е имала Клеопатра. Това, че се давали повече възможности за добри роли на мъжете, ама вие наистина ли.... Мерил Стрип, Хилари Суонк, Катрин Хепбърн, Жанет Гейнър, Вивиен Лий, Сюзан Сарандън и др.