Защо семейство Тръмп изглеждат като пришълци от 80-те?

Когато Мелания и Иванка Тръмп се срещнаха с британската кралица, те изглеждаха сякаш директно са излезли от сериала "Династия".

Това далеч не е критика към облеклото им.

Дрехите в преувеличен стил от 80-те години всъщност в момента са супер актуални и изживяват своя пик, както се случва през всеки няколко модни цикъла. Но този външен вид е характерен за хората и особено за жените във вселената на Доналд Тръмп, които възприемат модата на 80-те през цялата политическа кариера на настоящия американски президент.

В понеделник, 3 юни, Доналд Тръмп и първата дама - Мелания Тръмп, пристигнаха в Лондон за тридневна официална държавна визита, по време на която той присъства на официална вечеря в Бъкингамския дворец.

Там домакин беше самата кралица Елизабет II. Освен това Тръмп се срещна с британския премиер Тереза Мей и бизнес-лидери, а после присъства на официално честване на годишнината от десанта в Нормандия на 6 юни.

Когато Тръмп пристигна в Бъкингамския дворец за официалната среща и последвалата обиколка на Уестминстърското абатство, Мелания носеше Dolce & Gabbana.


Бялата рокля с дълги ръкави, стегнат черен пояс и яка е изработена по поръчка и беше придружена от пасваща по цвят широкопола шапка по дизайн на стилиста на първата Ерве Пиер. Така Мелания провокира сравнения с ансамбъла за конни състезания на Одри Хепбърн в "Моята прекрасна лейди" и Джоан Колинс в "Династия".

Междувременно Иванка избра бял блейзър с бухнали ръкави и бляскав колан. Тя също така носеше плисирана пола и съответстваща й по цвят бяла украса за глава, която е типична за жените на дневни събития в британското висше общество.

И двете бяха с облекла, вдъхновени директно от 80-те години, и като всичко, което тези жени обличат, това беше напълно умишлено. Мелания и Иванка Тръмп, както и много от хората в света на Тръмп, възприемат преувеличената, пресилено женствена (или в случая на самия президент - пресилено мъжествена) мода на това десетилетие. И по някакъв начин облеклото им изглежда уместно.

Така или иначе първата дама винаги е била модна енигма.

Мелания Тръмп не говори много, но често комуникира с околните чрез облеклото си. Тя е от типа първи дами, които посещават поразени от ураган региони на високи токове и посещават деца мигранти на границата между САЩ и Мексико в яке с фразата "Наистина не ми пука, а на теб?".

Тя носи символи на европейския колониализъм, докато е на визита в Африка, и послед твърди, че е крайно огорчена, че медиите се фокусират върху облеклото й.

Дрехите на Мелания често са единственото нещо, с което виждаме тя да изразява мнението и мисленето си. Модната дипломация - идеята, че човек може да предава важни послания чрез нещата, които носи - има значение.

И все пак е изключително трудно да се определи какво точно носи като послание първата дама, когато облича нещо, защото тя осигурява много малко контекст, на който да се опрем. В деня, в който тя облече въпросното скандално яке Zara с надписа на гърба например, нейното пресаташе категорично каза, че дрехата "няма никакво скрито послание".

Но след като президентът написа в Twitter, че това е послание към медиите, Мелания смени позицията си и сподели в свое интервю, че е било насочено и срещу критиците й, и към медиите.

Тя може и да не харесва, когато светът подлага на критики облеклото й, но като първа дама нейният избор на дрехи неизбежно и изначално е политически. Първата дама Мишел Обама обикновено се спираше на нови и изгряващи дизайнери и ги комбинираше с достъпни марки. Госпожа Обама предпочиташе ярки и забавни цветове като начин да излъчва достъпност и имидж на стъпила здраво на земята жена.

Мелания се придържа към елитни дизайнери и силуети, които подчертават перфектната й фигура на бивш модел. Това печели много фенове сред хората, които предпочитат "жените да се обличат като жени", както Доналд Тръмп изисква от служителите си жени да правят.

Очевидно е, че Мелания и екипът й полагат сериозни усилия в това първата дама да изглежда страхотно - външният й вид е пълна противоположност на "безгрижната естетика", към която се стремят много от съвременните жени. Точно това прави стилът на госпожа Тръмп толкова забележителен.

Но защо жените от обкръжението на Тръмо харесват точно модата на 80-те години?

Не е изненадващо, че голяма част от стила на Мелания се корени дълбоко в 80-те години. Това е ера на максимализъм, в която всяка модна тенденция изглежда преувеличена - силно сресана назад коса, агресивен грим, гигантски подплънки на раменете, които се свиват в триъгълна форма към супер пристегната талия. Извадено от контекста на този период, облеклото изглежда като костюми. Масовата мода на 80-те не залага на деликатност.

Същото може да се каже и за фамилия Тръмп. Президентът е прочут с описанието, което Фран Лейбовиц му дава - той е "представата на бедните за богат човек". Лейбовиц визира факта, че идеите на Тръмп за вкус и статус са далеч от деликатността, която очакваме от елита.

Напротив, Тръмп е крещящо безвкусен, нетактичен, украсява дома си с лъскаво злато и пищен мрамор в стил, който Питър Йорк нарича "диктаторски шик. Стилът и дизайнът са заимствани от естетиката на френските монарси от XVIII век, а към тях са добавени мачовски пози, декорации и брандове от висок клас.

Тази естетика е тясно свързана с 80-те години, когато рейгънизмът и неолибералните икономически политики позволяват на компаниите да станат по-големи, а хората да стават по-богати.

В популярната култура богатите хора са почитани като модели за подражание. Същевременно в сериали като "Династия" и "Далас" символите на богатството достигат до карикатурни размери. Гледайте който и да е телевизионен сериал от това време и ще забележите, че е абсурдно очевидно кой има пари и кой - не.

Тръмп също е невъзможен за избягване през 80-те години, особено в САЩ. Това е десетилетието, когато тогава 30-годишният Доналд си изгражда име като строителен предприемач, става постоянен обект на интерес от таблоидите и е съавтор на "Изкуството на сделката".

Ню Йорк се преобразява в терен на свръхбогатите и Тръмп е едно от лицата на тази еволюция.

Същевременно той ухажва жълтата преса и слага името си на всичко, до което може да се добере. Това десетилетие настъпва след втората вълна на феминизма и махалото на попкултурните тенденции се засилва обратно в противоположната посока.

Както Сюзън Фалуди обяснява в "Backlash", женската мода тогава подчертава момичешките детайли като набори, дипли и волани и почита ограничаващите тялото елементи от рода на корсетите - отговор на възхода на костюмите и андрогинните елементи на стила на 70-те.

Лейди Даяна е същинска икона на елегантната жена от 80-те, която разполага с пари. Нейните дрехи често са акцентирани с ултра-женствени детайли като буфан ръкави и дипли, докато тя същевременно изглежда като символ на британските пансиони за благородни девици.

Не е случайно, че черно-бялата рокля на Мелания предизвика сравнения с облеклото на лейди Даяна, което тя носи при визитата си във Вашингтон през 1985 г.

Женственият, открито бляскав стил пасва добре на жените от обкръжението на Тръмп и на скъпите италиански костюми, които той предпочита. Мъжкото облекло през последното десетилетие клони към по-стегната кройка, но костюмите на президента са непоколебимо свръхголеми, а косата и гримът му се придържат към типичната за 80-те идея, че русата коса и оранжевия тен са всичко, което е необходимо, за да изглежда човек добре.

Както е с много от нещата, които обличат Мелания и Иванка Тръмп, вероятно никога няма да разберем със сигурност какви послания искат да видим в облекло им. Вместо това модата ще говори за и вместо тях.

Но за жена, която е била на корицата на списание, където се преструва, че отхапва от диамантена огърлица, оформена като спагети, екстравагантната женствена мода от 80-те осигурява изобилие от потенциални възможности за нови модни изяви.

Новините

Най-четените