D-Sol е най-могъщият DJ на света. Не защото парчетата му надминават по качество музиката на Давид Гета или Avicii, а защото Goldman Sachs го избра за нов главен изпълнителен директор. Досегашният мениджър Лойд Бланкфайн се оттегли от управлението на американската инвестиционна банка след 12 години на поста, обхващащи и периода на Световната финансова криза.
Разбира се, D-Sol - или Дейвид Соломон, както е известен в "цивилния" живот - е повече банкер, отколкото DJ.
Само стажът му в Goldman Sachs възлиза на близо 20 години, където до момента заемаше позицията на главен оперативен директор.
В толкова консервативна среда, каквото е банковото дело, 56-годишният Соломон някак успява да съчетае страстта си към нощните сетове с управлението на една от най-влиятелните банки в целия свят.
Instagram-профилът на D-Sol дава известна идея за стила му. Има слабост към соул, диско и хаус музиката, пускал е като подгряващ DJ за Пол Оукънфолд и Galantis.
За да имате шанс да оцените уменията му на живо, естествено, трябва да се потопите дълбоко в нощния живот в Ню Йорк и Маями. Иначе творчеството на шефа на Goldman Sachs вече може да се чуе и в Spotify, където Соломон пусна първото си парче - денс-микс на "Don't Stop" на Fleetwood Mac, или "весел хаус-парти вайб, примесен с вечна класика", както го описва самият той.
Оригиналната песен на Fleetwood Mac беше използвана като тематична музика за първата президентска кампания на Бил Клинтън през 1992 г., а групата се съгласи да се събере отново за една вечер, за да изпълни "Don't Stop" на живо по време на бала за встъпването му в длъжност.
Дейвид Соломон се придържа към идеята, че Goldman трябва да развива дейността си и да се адаптира към средата, ако иска да остане конкурентоспособна банка. Новият директор проявява предпазлив, но активен интерес към инвестиции в криптовалути. Goldman Sachs беше една от първите финансови институции, които приеха да търгуват фючърси с биткойн след индивидуална оценка. Банката подкрепя и няколко компании в крипто-сферата, включително Circle - дружеството зад няколко мащабни борси и стартъпи за виртуални валути.
Наскоро Goldman пусна и мобилното приложение Marcus, платформа за кредитиране и управление на дългове на домакинства и малки и средни предприятия. Предстои да излезе и специална ко-брандирана кредитна карта в партньорство с Apple, която би трябвало да улесни пробива на инвестиционната банка в потребителските финанси.
Предшественикът му Лойд Бланкфайн го описва като "правилният човек, който е доказал, че има качествата да гради и развива бизнеса, да разпознава инструментите за подобряване на вътрешната ни култура и да поставя клиентите в центъра на стратегията ни".
Самият Бланкфайн си навлече гнева на критиците в разгара на финансовата криза през 2009 г., след като се определи като "банкер, който върши работата на Бог".
Оттеглянето му от Goldman Sachs съвпада с период на загуба на влияние от страна на трейдърите на Wall Street за сметка на бума на технологиите, които постепенно заменят функциите на финансовите посредници.
"За мен е чест и радост, че имам възможността да управлявам Goldman Sachs. Оценявам доверието, което Лойд и съвета на директорите ми възложиха", каза Соломон при излизането на новината за промяната на върха.
Личната му мантра: "Никога не губи от погледа си онова, което обичаш". Музикалната му кариера вероятно е достатъчно доказателство, че живее в синхрон с това правило.