Тази седмица жителите на Лондон имаха възможност да видят четири главозамайващи автомобили със златно покритие, паркирани на различни локации в центъра на града (за много над разрешените два часа). Мощен Mercedes G63 на шест колела, спортно Lamborghini Aventador, лимузина Rolls Royce и стилно Bentley Flying Spur -цената им възлиза на повече от 1.5 милиона долара.
Медиите се активизираха, социалните мрежи веднага реагираха с десетки снимки и резонния въпрос - кой е собственикът? Отговорът надали е изненадващ.
Луксозните возила принадлежат на арабския принц Турки бин Абдула, който определено не е от срамежливите.
Бърз поглед към профила му в Instagram разкрива екстравагантен начин на живот. Два часовника на китката и гепард вместо котка, който се вози в една от златните каляски - типична демонстрация на стил, осигурен с петролното изобилие на кралското семейство на Саудитска Арабия.
Те носят най-скъпите гени на света. Покойният крал Абдула остави наследство от 28 милиарда долара, което до голяма степен обяснява разточителствата на неговите преки и по-далечни наследници. Седмият по ред в династията Турки пристигна в британската столица с трима приятели, които също покараха екстравагантните му возила.
Основната част от златните „подобрения" е дело на дубайския клон на студиото West Coast Customs, базирано в Лос Анджелис, което стана известно покрай автомобилното шоу на MTV "Pimp My Ride". Оригиналният замисъл е стари коли да се превръщат в уникални зверове на пътя, но в арабската част на света търсенето е доста по-различно.
"Ченето ми падна като видях златното Bentley. Какви идиоти и наивници трябва да са тези хора, за да не си дават сметка за имиджа на Саудитска Арабия навън, докато у дома на обикновените граждани се казва, че трябва да затягат коланите", коментира писателят Робърт Лейси.
„Преносът" на луксозни автомобили в Европа е нещо като национален спорт за богатите араби.
Така те привличат внимание, но всъщност Турки бин Абдула е значително по-открит от останалите. Тези мъже идват от консервативни семейства и често им е забранено да говорят с медиите. Противно на очакването за развратни купони, мнозина от арабските плейбои са наивни, незрели и срамежливи.
Според едни инвазията на четири колела се дължи на необичайно влажната пролет в Саудитска Арабия. Според други има пряка връзка с понижените цени на петрола и политическата нестабилност в региона - сега не е момент за демонстрации и не е много удачно принцовете да дефилират със своите златни каляски пред поданиците.
Автомобилният салон в Лондон, който обикновено започва през юли, вече може да смята за открит.
„Тази година това се случва по-рано и не може със сигурност да се каже защо. Може да има много фактори - от климата до сключването на бизнес сделки, както и фактът, че сега в Лондон има по-малко хора. Ако дойдат сега, те определено ще направят по-силно впечатление. По-късно през годината Лондон заприличва на арабски паркинг и е по-трудно да събереш погледите", коментира британецът Даниел Халуорт, който организира „вноса" на много от луксозните арабски автомобили в Лондон.
Според него единствено „кола от чисто злато" може да засенчи колекцията на Турки бин Абдула.
Пролетното изложение на шикозния арабски автомобилен парк става все по-популярно. Това определено не е проблем за собствениците, които най-често използват услугите на Qatar Airways, за да доставят возилата в Лондон. Има дори специален самолет без седалки за луксозен превоз от Арабския полуостров. Клиентите няма специални изисквания, освен навременно пристигане колите.
„Когато си се споразумял с тези хора и си вършиш работата, всичките им братовчеди ще дойдат при теб", коментира Халуорт.
Глупави селяндури
Въпрос на култура. Бил Гейтс може си купи петдесет такива.