Дж. К. Роулинг знае как да пише, в което са се убедили както милионите почитатели на Хари Потър по света, така и тези, които сега се радват на Корморан Страйк.
Но британската писателка знае и как да се шегува хапливо, така че да разпалва онези, които и без това не я харесват.
Повод за поредните остри нападки срещу нея стана нейна публикация в социалната мрежа X/Twitter по повод Деня на майката, който във Великобритания тази година беше отбелязан на 10 март.
"Честит ден на раждащия родител на всички, чиито големи гамети са били оплодени, а в резултат [са се получили] малки човешки същества, чиито пол е бил определен от лекари, правещи най-вече предположения", гласи туитът.
Гаметите, скъпи позабравили биологията читатели, са онези клетки, чрез които се размножаваме, а в случая с "големи гамети" писателката визира яйцеклетките (признаваме си, че и ние бяхме позабравили).
Завъртяното пожелание не е случайно - Роулинг неколкократно се забърква в неприятности с представители и активисти на транссексуалната общност, заради позицията ѝ какво означава "жена" и кои хора могат да бъдат наричани така.
След като пожеланието ѝ отново ги разяри, Роулинг отвърна с нова публикация.
"Съсипана и объркана съм, че използването на приобщаващ език от моя страна разгневи неговите най-ентусиазирани поклонници", пише там създателката на Хари Потър и очевидно сарказмът продължава.
"Така че нека просто кажем: честит ден на майката на всички жени, които са отгледали деца", допълва тя.
Devastated and bewildered that my embrace of inclusive language has angered its most enthusiastic devotees, so let's just say:
— J.K. Rowling (@jk_rowling) March 10, 2024
Happy Mother's Day to all females who've raised children. 💐❤️ https://t.co/OawEAORPJP
Роулинг продължава да се шегува с разгневените от оригиналното ѝ съобщение, пишейки, че това да използваш "включващия" им език и да повтаряш като папагал вярванията им ги "ядосва повече от всякога".
Публикува и една от реакциите спрямо себе си. Потребител е споделил поздрава и за Деня на майката, като задава въпроса как така Роулинг все още "не е била пребита и одрана жива" за написаното.
Подобни смущаващи изказвания и закани не са новост - писателката е била заплашвана със смърт за изразяване на свои позиции за транссексуалността.
Дни преди истерията около Деня на майката стана ясно, че Индия Уилоуби, транссексуална жена, бивш участник в британската версия на "ВИП брадър" и водеща на шоута, е подала сигнал срещу Роулинг в полицията.
Оплакването е за "трансофобия", като Уилоуби твърди, че Роулинг неколкократно бърка пола на водещата, т.е. нарича я мъж, вместо жена. Уилоуби преминава през операция за смяна на пола през 2015 г. и е сочена за първия транссексуален репортер в Обединеното кралство.
Роулинг обаче отказва да използва местоименията, които Уилоуби предпочита за себе си, и открито се шегува с нея.
От прокуратурата посочват, че подобно поведение не може да бъде законово преследвано като престъпление от омраза. От полицията пък планират отново да говорят с оплакалата се водеща.
Писателката от своя страна отвърна на удара.
Роулинг съобщи, че според адвокатите ѝ тя може да заведе дело за клевета срещу Индия Уилоуби заради това, че водещата "се прицелва" в авторката на Хари Потър от години.
Писателката обаче е отхвърлила идея да заведе дело, защото не иска да дава повече публичност на водещата.
"Тъй като съм наясно, че е престъпление да лъжеш пред силите на реда, просто ще трябва да обясня на полицията, че - от моята гледна точка - Индия е класически пример за нарцистичен мъж, който живее в състояние на постоянна ярост заради това, че не може да принуди жените да го приемат според собствената му оценка", написа още Роулинг.
По думите ѝ "няма закон, който да задължава когото и да е да вярва, че Индия е жена".