Лари Флинт, изградил империя за 400 милиона долара от стриптийз клубове и списания за възрастни, най-известното от които е Hustler, е починал на 78 години в дома си в Лос Анджелис.
Причината е сърдечна недостатъчност, съобщи брат му Джими Флинт.
За част от американците създателят на Hustler е лицето на пошлостта и злото, а за други ще си остане защитник на свободното слово. Приживе Флинт посвети десетилетия на борбата с цензурата, в защита свободата на пресата и в почти безспирни опити да отблъсква обвиненията в клевета.
За поколението, което премина през сексуалната революция на 70-те, Флинт е скандален и предизвикателен, център на културната война в Америка. От една страна персонализираше непопулярния герой за граждански свободи, но и често ставаше мишена на феминистките организации и проповедници на морала.
Роден в бедно семейство в Кентъки, още на 15 години Лари Флинт подправя паспортните си данни и постъпва в американския флот, с който 5 години обикаля Европа и САЩ. До 21-годишна възраст вече има два развода зад гърба си.
Работел е като мияч на съдове, за да спести пари и да отвори първия си бар в щата Охайо. Дава му името Hustler, а мястото е посещавано предимно от шофьори и работници.
В началото на 70-те неговите барове стават 8, като в същото време започва да издава и списание със същото име - Hustler. Списанието е предназначено само за мъже и търсенето му става масово малко след като първият брой излиза от печат. И към джобовете на Флинт потичат милиони долари.
"Исках да правя пари и да се забавлявам. Не бях кръстоносец. Много късно разбрах, колко са несигурни свободите, които мислим, че са ни дадени. Когато разбрах, че трябва да се боря и вероятно да си плащам, започнаха конфликтите. Всичко, което съм искал, бе да си продавам списанието", казваше Флинт в отговор на нападките спрямо съдържанието на Hustler.
Грубоватите карикатури и разголените жени, позиращи в неприлични пози, предизвикваха силното възмущение на пуританите. Не само порнографското съдържание обаче беше проблем. В списанието се окарикатуряваха и осмиваха популярни личности от американската политика и църквата.
През годините Флинт се прочу с първата гола снимка на Джаки Онасис - вдовицата на президента Джон Ф. Кенеди, както и с публичното предложение към Хилъри Клинтън да се съблече за списанието срещу 20 милиона долара.
Заради изказванията му феминистките движения надигат глас срещу него, а лидерът на "Граждани за благоприличие" Чарлс Кийтинг стартира първото от серия съдебни дела срещу Флинт. В съдебната зала Флинт казва някой от най-знаменателните си реплики: "Давам на публиката това, което иска" и "Ако не ви харесва човешкото тяло, критикувайте създателя, не мен".
По време на процеса срещу него в Джорджия мъж стреля в гърба му, засягайки гръбначния му стълб, което го парализира от кръста надолу. Така Флинт прекарва остатъка от живота си в инвалидна количка. Мъжът, стрелял по него, е неофашист и се опитал да го убие заради публикувана снимка на сексуален акт в Hustler.
Междувременно издателят и предприемач среща любовта на живота си - четвъртата му съпруга Алтеа. Тя е бивша танцьорка в един от неговите барове и модел за списанието му Hustler. Споделяща възгледите му за социалната свобода, тя се превръща в негова дясна ръка в бизнеса.
Aлтеа умира през 1987 г. на 33-годишна възраст, след като се удавя във ваната след свръхдоза лекарства. Впоследствие става ясно, че е била болна от СПИН.
До края на своя собствен живот Лари Флинт беше преследван от религиозните общности, но това не му попречи да живее в слава и богатство и да върти издателския си бизнес, макар и от инвалидна количка.