Когато човек е на 17 години, може да каже много големи тъпотии, за които след това да съжалява. Ако въобще си спомня, че ги е казвал.
За съжаление обаче в днешно време винаги ще се намери някой, който да ти припомни какви неща си писал в Twitter преди 10 години и на всичкото отгоре да ти иска сметка за тях.
Поредната жертва на стари туитове се оказа младата журналистка Алекси МакКамънд, която трябваше да заеме позицията на главен редактор на Teen Vogue. Това няма обаче да се случи, след като само след две седмици на поста в интернет се появиха снимки на стари, вече изтрити нейни туитове от 2011 г., когато е била на 17 години и все още в гимназията.
Според критиците на младата журналистка въпросните туитове са антиазиатски, расистки и дори хомофобски. А впоследствие това стана причината тя да се споразумее с издателите на Vogue и Teen Vogue - групата Condé Nast - да се откаже от новата си позиция.
Основната причина за този обрат идва от персонала на самото издание Teen Vogue, откъдето е дошъл натиск да не се работи с МакКамънд заради минали прояви на расизъм. Към тях са се присъединили читатели на списанието, както и поне двама от рекламодателите.
"След като разговаряхме с Алекси тази сутрин, се съгласихме, че е най-добре да се разделим, за да не заличим важната работа, която се случва в Teen Vogue", заявява Стан Дънкан, водещо лице в Condé Nast, в имейла, цитиран от New York Times.
Самата МакКамънд също публикува свое изявление, в което се казва, че "предишните ми туитове засенчиха досегашната ми работа, с която давам светлина върху хората и проблемите, които ме интересуват".
"Не трябваше да пиша в Twitter това и поемам пълна отговорност за действията си. Гледам на работа си и на растежа си през годините сериозно, затова и удвоих ангажимента си да се развивам през следващите години и като човек, и като професионалист", казва още тя в изявлението си.
Буквално допреди няколко седмици 27-годишната МакКамънд беше едно от уважаваните млади лица на американската журналистика. Тя е карала стаж в Cosmopolitan, а след това се утвърждава като политически репортер за женското списание Bustle. После отразява кандидат-президентската кампания на Джо Байдън за вашингтонския сайт Axios.
През 2019 г. тя беше обявена за "изгряваща звезда" на годината в журналистиката от Националната асоциация на чернокожите журналисти. Тя щеше да е третата чернокожа жена, главен редактор на Teen Vogue, след Линдзи Пийпълс Вагнер и Илейн Уелтерот.
Докато не се появиха старите туитове... Екранни снимки от профила на МакКамънд в Twitter от 2011 г. и 2012 г. показват гневни коментари спрямо азиатци и хомосексуални хора.
Така например тя се възмущава, че в училище е "надмината" от азиатец, коментира, че е търсила в интернет как да не се събужда сутрин с "подпухнали азиатски очи" и се възмущава от учител азиатец, който я ощетил по химия.
В други туитове пък тя обижда хора на "хомо" и "гей" и се възмущава защо в. Chicago Tribune отделя толкова внимание на това, че бейзболист е обявил, че е гей. Впоследствие на бял свят излезе и нейна снимка от хелоуин парти, на която е облечена с индиански костюм.
Всъщност въпросните туитове не са новина. Реално още през 2019 г. тя се извинява за тези си туитове, след като те излизат наяве, преди да ги изтрие.
Тогава МакКамънд заявява, че е надраснала тези си мнения, извинява се за грозните си думи и потвърждава, че изграждането на подобни негативни стереотипи е нещо, което не трябва да бъде толерирано.
От Condé Nast са знаели за въпросните туитове, след като още преди да бъде наета, ѝ е направена проверка на бекграунда.
Анна Уънтър, главен директор по съдържанието и глобален редакционен директор на Vogue, е обсъдила въпросните туитове със специалисти по въпросите на расизма в компанията, преди да предложи работата на МакКамънд.
Според източник на New York Times от висшите етажи на компанията, Алекси e впечатлила изключително много всички, включително изпълнителния директор Роджър Линч. В крайна сметка ръководството на Condé Nast е приело, че тя се е поучила от грешките си.
По това време обаче те не са имали предвид "хомофобските" туитове, нито въпросната снимка от Хелоуин партито от 2011 г., публикувана наскоро от десен уебсайт, тъй като тя също била изтрита.
Няколко дни след като туитовете излизат отново в интернет, група от 20 служители на Teen Vogue публикуват в социалните медии, че са подали жалба до ръководството на компанията за туитовете на Алекси. И макар това да доведе до публично извинение от нейна страна, жалбите само са се увеличили, този път от страна на читатели.
Проведени са били и няколко срещи между отдела по човешки ресурси на компанията и екипа на списанието, като в тях на служителите е било напомнено за фирмената политика, която изисква персоналът на Condé Nast да се консултира първо с екипа по публичните комуникации, преди да прави публични изявления, включително в социалните медии.
Също е било казано, че служителите трябва да запазят критиките си "вътре в семейството".
В крайна сметка покрай недоволството около наемането ѝ за главен редактор на Teen Vogue, два от големите рекламодатели на списанието - Ulta Beauty и Burt's Bees - спират кампаниите си. Скоро след това идва и новината за раздялата между Condé Nast и МакКамънд.
Скандалът със старите туитове на младата журналистка идва на фона на повишената загриженост около расизма спрямо азиатци в Америка. Напрежението по темата се засили, след като осем души, включително шест жени от азиатски произход, бяха убити в Атланта тази седмица.
Междувременно изпълнителният директор на Condé Nast Роджър Линч изпрати бележка до служителите на компанията, в която се казва, че всеки десети от наетите в компанията се идентифицира като азиатец.
Това не е и първият подобен случай за Condé Nast, след като миналия юни Адам Рапопорт, главен редактор на друго издание от групата - списание Bon Appétit, беше принуден да подаде оставка заради появила се в социалните мрежи стара негова снимка, обидна за пуерториканците.
Разбира се, вече сме свикнали да виждаме множество подобни случаи, в които стари туитове се вадят, а след това някакви хора губят работата си, защото част от обществото в САЩ или Великобритания се е обидило.
Въпросът в случая е докъде ще стигне всичко това, след като вече очевидно някои хора са държани отговорни за глупостите, които са писали като непълнолетни тийнейджъри?
Може би западната култура трябва да престане с това обсебване относно кой на какво се обижда, защото обидени винаги ще има. И ако изключваме всеки провинил се, скоро ще останат налични само най-сивите и безлични кадри, който може и да не те засягат, но ще те убият от скука.