Президентът на САЩ Доналд Тръмп умее почти ненадминато да забърква скандали с медиите, особено в социалните мрежи. В последните му прояви бяха замесени не само медии, но и Twitter, като на социалната мрежа се наложи да се извинява след конспиративен пост на държавния глава.
В своя публикация в Twitter Тръмп заговори за мистериозната смърт през 2001 г. на една от стажантките на Джо Скарбъро - водещ на MSNBC и бивш конгресмен.
Президентът намекна, че зад смъртта на Лори Клаузутис стои именно шефът ѝ Скарбъро, тъй като тя е намерила смъртта си в неговата приемна. Той призовава да се поднови разследването на смъртта на жената и казва, че водещият "представлява опасност", докато е на свобода.
The opening of a Cold Case against Psycho Joe Scarborough was not a Donald Trump original thought, this has been going on for years, long before I joined the chorus. In 2016 when Joe & his wacky future ex-wife, Mika, would endlessly interview me, I would always be thinking....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 26, 2020
Това наскърби Тимоти Клаузутис - съпруг на покойната, който публично помоли Twitter да премахне "тези ужасяващи лъжи".
В писмо до изпълнителния директор на Twitter Джак Дорси вдовецът пише, че "теоретиците на конспирацията, включително президентът на Съединените щати, продължават да разпространяват дезинформация в платформата", пренебрегвайки паметта на жена му. И припомня, че в миналото социалната мрежа е премахвала съдържание и акаунти, които са били в несъответствие с условията за ползване.
"Моля ви да се намесите, защото президентът на Съединените щати е взел нещо, което не му принадлежи - паметта на мъртвата ми съпруга - и го изкривява за политическа изгода", пише още Клаузутис.
Съпругата му Лори беше открита мъртва през юли 2001 г. в офиса на Джо Скарбъро във Флорида, който тогава е републикански конгресмен. Официалната версия е, че 28-годишната жена е починала заради сърдечни проблеми, вследствие на които е загубила съзнание и при последвалото падане си е ударила фатално главата.
Медицинският доклад сочи, че тя е имала остър субдурален хематом и смъртта е определена като злополука. Полицията пък не открива доказателства за нещо нередно. Освен това по времето на смъртта на Клаузутис самият Джо Скарбъро се е намирал във Вашингтон.
Водещата на MSNBC Мика Бжежински и съпруга на водещия нарече Тръмп "злобен, болен човек" и също призова неговите твърдения да бъдат изтрити. Тя обвини държавния глава в несправяне със ситуацията с коронавируса в САЩ.
Скарбъроу и Бжежински и друг път са били особено критични към Тръмп по отношение на справянето с коронавируса.
"Карате семейството на това момиче и семейството на съпруга ѝ да се притесняват и го правите само защото сте ядосан на Джо. Той казва истината - че не се интересувате от другите и не сте в състояние да се справите с тази гигантска хуманитарна катастрофа. И че само я утежнявате, като дори не носите маска, за да предпазите другите хора от собствената си зараза", написа Бжежински.
Twitter от своя страна отказа да изтрие туитове на Тръмп, но се извини.
"Ние дълбоко съжаляваме за болката, която тези изявления и вниманието, което привличат, причиняват на семейството", заяви говорител на компанията.
"Работим за разширяване на функциите и политиките за защита, така че да можем по-ефективно да се справим със ситуации като тази в бъдеще и се надяваме скоро да осъществим промените", се казва още в официалното изявление.
Гигантът сред социалните мрежи има поредица от правила, регулиращи съдържанието в платформата, включително политики, ограничаващи насърчаването на насилието и "целенасочения тормоз". Опциите включват и докладване и изискване за премахване на туитове и постоянно спиране на нарушаващите правилата акаунти.
Наскоро Twitter за първи път постави предупредителна икона с призив за проверка на фактите под друг туит на американския държавен глава.
Той написа, че гласуването по пощата, каквато опция съществува в САЩ, води до фалшифициране на изборните резултати и не е прозрачно.
.@Twitter is now interfering in the 2020 Presidential Election. They are saying my statement on Mail-In Ballots, which will lead to massive corruption and fraud, is incorrect, based on fact-checking by Fake News CNN and the Amazon Washington Post....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 26, 2020
След поставянето на предупредителната икона президентът обвини социалната мрежа, че се намесва в президентските избори. Според него иконата се основава на факти, които идват от "фалшивите новини на CNN и The Washington Post". Според Тръмп Twitter пречи на свободата на словото и се закани, че докато той е президент, няма да позволи това да се случи.
Скоро след това под обстрела на президента на САЩ и обвинения, че публикува фалшиви новини, попадна и друга медия - The Atlantic, която пусна статия "Злокачествената жестокост на Доналд Тръмп". В нея се разглеждат конспиративни теории, лансирани от Тръмп през годините.
Great News: The boring but very nasty magazine, The Atlantic, is rapidly failing, going down the tubes, and has just been forced to announce it is laying off at least 20% of its staff in order to limp into the future. This is a tough time to be in the Fake News Business!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 27, 2020
"Страхотни новини: Скучното, но много гадно списание The Atlantic бързо се проваля и беше принудено да обяви, че освобождава поне 20% от персонала си. Това е труден момент да бъдеш в бизнеса с фалшиви новини", написа американския държавен глава.
Миналата седмица изданието действително обяви, че ще освободи 68 служители, или 17% от целия си персонал, като това се дължи на отражението на пандемията върху доходите на компанията. Ще бъдат намалени и заплатите на изпълнителните директори. Но от медията бяха категорични, че аудиторията им "никога не е била по-голяма".