Ерик Еставило иска да използва платформата Twitch, за да гледа как други хора играят игри. Вместо това обаче там открива "сексуално провокативни" стриймърки, които влошават състоянието му - сексуално пристрастяване - и по думите му са го накарали да нарани гениталиите си от прекомерно... самоопипване.
Сега Еставило е завел граждански иск срещу компанията Twitch и иска от нея 25 милиона долара, защото тя е позволила надарени и добре изглеждащи жени да са част от платформата ѝ и да измъчват с вида си такива като него.
В корена на тази съдебна сага стои (не)обичайният живот на Еставило. Мъжът твърди, че има депресия, обсесивно-компулсивно разстройство, агорафобия и болест на Крон, поради което "разчита в голяма степен на интернет за развлекателните си нужди". Както споменахме по-горе, страда и от сексуално пристрастяване - т.е. не умее да контролира сексуалния си нагон.
И ето къде се появява проблемът с Twitch - по думите на Еставило платформата в "екстремна степен е влошила състоянието му, като му е показвала множество сексуално провокативни жени стриймъри". Поименно се посочват популярни такива - като Amouranth, Alinity, Pokimane, Loserfruit и др.
Следва да се отбележи, че Еставило следи профилите на общо 786 жени, които в Twitch споделят с останалите потребители какви игри играят. Недоволният мъж твърди, че платформата не го е предпазила, показвайки му постоянно линкове със снимки на "оскъдно облечени жени", чиито стриймове той е нямало как да не гледа. Оплаква се, че за него е "почти невъзможно да използва Twitch без да му бъде показано подобно сексуално съдържание", както и че не е наличен филтър, който да позволява потребителят да избира да не вижда такова съдържание.
Все пак заради предполагаемо разголените стриймърки, Еставило твърди, че е наранил слабините си, а освен това е повредил и компютъра си. Спестяваме ви детайлите.
В съдебния си иск Еставило настоява за две неща. Първо, поименно споменатите от него стриймърки да бъдат перманентно баннати от Twitch. Второ, платформата да плати на него и други потребители на Prime Turbo услугата им общата сума от 25 милиона долара. Опитва се да прояви и благородство - ако останели пари от тази сума, иска да бъдат дарени за благотворителност, свързана с коронавируса и движението Black Lives Matter.
Еставило не за пръв път съди голяма технологична компания. Преди под обсега на адвокатите му са попадали Microsoft, Blizzard Entertainment и Nintendo. Тези съдебни одисеи обаче са завършвали без успех, а се очертава и тази да приключи така, тъй като в правилата за ползване на Twitch от компанията посочват, че не носят отговорност за съдържанието, което потребителите качват, нито ако даден потребител се сблъска с груб език и порнография.