Наскоро стана ясно, че единственият жив член на групата The Monkees - Мики Доленц, ще съди ФБР заради "тайно досие", което Бюрото пази за него и колегите му.
Списъкът с популярни личности, разследвани от федералните в САЩ, обаче е далеч по-голям... и много интересен. 77-годишният Доленц съвсем не е единственото известно лице, което с действията си през годините е напрягало инстинктите на службите.
Когато говорим за десетилетията на пацифисткото движение в САЩ, "Желязната завеса" и знаменитостите, които не са пропускали да споделят позициите си по тези въпроси, не би следвало да се изненадваме, че агентите са ги държали под око.
Начело в листата на ФБР напълно очаквано са Джон Ленън и Йоко Оно, които през 70-те години стават икони на пърформансите срещу войната във Виетнам.
Ленън и Йоко не са криели непримиримостта си към администрацията на Ричард Никсън и за да са още по-категорични в мнението си, през 1971 г. организират кампанията Give A Peace A Chance. В отговор федералните тръгват по петите им, като се стига дотам, че заплашват да депортират двамата артисти от САЩ.
Друга знаменитост, която е попаднала в радара на ФБР, е актрисата Мерилин Монро, но не заради тесните си връзки с братята Кенеди, а заради брака си със сценариста Артър Милър.
Бюрото го е подозирало в пристрастия към комунизма и за да изчисти съмненията си, е водело досие и за Монро в годините, когато тя е била негова съпруга - от 1956 г. до 1961 г.
С началото на 90-те и успокояването на крайните политически страсти пътищата на ФБР и холивудските звезди се пресичат там, където има заплахи за убийство или възможност за потенциално сътрудничество на американските власти.
Рапърът Тупак Шакур попада в първата графа. С доклад от 122 страници агентите описват схема за изнудване и поредица от заплахи срещу хип-хоп легендата. Разследването на федералните по тези следи започва на 11 септември 1996 г., два дни преди убийството на звездата в Лас Вегас.
Твърди се, че тогава разследващите органи са получи достоверна информация от неназован източник, че рапърът е изнудван за 1,5 милиона долара от организацията Еврейска лига за отбрана, които в поредица от анонимни обаждания му казвали, че животът му ще е в опасност, ако не им плати, за да го защитят.
Що се отнася до действителното убийство на звездата, агентите стигат до заключението, че мотивът е финансов.
Заради опасност за живота ѝ под крилото на ФБР попада и Уитни Хюстън. През 90-те сюжетът на романтичния "Бодигард" се разиграва в истинския живот, след като вманиачен фен на певицата ѝ изпраща серия от писма и снимки, с които показва, че наблюдава нея и дома ѝ.
В 128-те страници от досието на изпълнителката агентите пишат, че писмата са изпратени от мъж във Върмонт, който първоначално се обяснявал в любов на Хюстън, но с времето обсесията му се увеличава и достига до открити заплахи. В едно от писмата си до нея, мъжът казва, че ако тя не му плати 250 000 долара, той ще нахлуе в дома ѝ, а след това ѝ изпраща видеокасета със запис на входа ѝ.
Под протекцията на ФБР попадат и най-известното семейство от 80-те и 90-те - принцеса Даяна и принц Чарлз. Съставеното досие за тях обаче отчита по-скоро процедурата за проверка, която формално се следва преди посещението им в Белия дом.
През същия процес минава и основателят на Apple Стив Джобс, когато се обсъждал вариантът да сътрудничи на съветниците на американския президент пред 1991 г.
С оглед на това, че събитията, заради които лицата от поп културата са привлекли вниманието на ФБР, вече са минало, е любопитно защо досиетата им се пазят и от време на време част от тях се споделят публично. От Бюрото дават отговор на този въпрос: "Няма забрана за споделяне на информацията от архивите на ФБР. Важно е да се знае, че информацията, намерена в тези файлове не отразява настоящите политики, мнения, позиции и вярвания на ФБР".