Всички го правим - дали спорадично, или съвсем редовно.
Отиваме до големия супермаркет и пазаруваме за поне няколко дена напред. Даже понякога сме въоръжени и със списък.
Купуваме разнообразни продукти - от плодове и зеленчуци, през месо и риба, до битова химия и домашни потреби.
Само че в покупките ни понякога попадат и неща, които е най-разумно да не пазаруваме от супермаркетите, като например:
Готова храна от топла витрина
Някои потребители избягват топлата витрина на всяка цена, защото смятат, че в ястията не се употребяват достатъчно пресни продукти. Това обаче е само една от причините да стоим далеч от готовата храна, дори и да изглежда невероятно апетитно.
Втората и не по-малко важна причина е, че готовите ястия нямат никакви подправки и са ужасно безвкусни.
Аргументът на магазините е ясен - всеки обича различни подправки, а предложенията в топлата витрина би трябвало да паснат на максимално много небца. Само че резултатът са блудкави храни, на които често липсват не само лук, чесън и зелени подправки, но и елементарните сол и пипер.
И трето, но не и по-маловажно, готовите ястия са неоправдано скъпи за вкусовите си качества.
Торти и сладкиши
Разбираемо е, не ни се ходи специално за сладкарница, а и така и така сме в супермаркета, защо да не си вземем торта оттам?
Отговорът е прост - защото има огромен риск да не е прясна и да не е приготвена добре. Да, не сме единствените, които се изкушават да грабнат сладкиша от хладната витрина, вместо да се разкарват допълнително. И все пак повечето хора предпочитат ако ще се глезят със сладкиши, те да са от сладкарница.
Това на свой ред означава, че готовите торти в супера залежават, блатовете им се напояват твърде много със сиропи или обратното, изсъхват прекалено много.
Тортите в сладкарниците може и да са малко по-скъпи, но поне отговарят на по-голямата си цена.
Предварително нарязани плодове, зеленчуци и месо
Месо "за готвене", броколи, предварително накъсани на розички, плодове, нарязани като за плодова салата - всичко това ни се струва безкрайно удобно. Пести време, усилия и цапане на дъски и ножове, само че не е съвсем така.
Готово нарязаното месо често се оказва куп мазнини и сухожилия и съвсем малко месо покрай тях, под накъсаните розички виждаме, че почти цялата опаковка е от стеблата на зеленчука, а предварително нарязаните плодове лесно се окисляват и потъмняват.
Освен това нарязаните продукти идват в опаковки, които съдържат доста найлон, фолио и пластмаса и от екологична гледна точка не е разумно да залагаме на тях.
Не ни коства чак толкова усилия сами да изберем парче месо, плодове и зеленчуци и да си ги нарежем у дома.
Подправки в пликче
Преди в България нямаше такова изобилие от подправки и особено от свежи и пресни подправки. Затова когато подправките в пликчета навлязоха, набързо свикнахме с тях и с удобството им.
Само че сега дори и в кварталните супермаркети вече се намират пресни подправки като копър, босилек, мащерка и розмарин. Те са далеч по-ароматни и придават съвсем различен вкус на ястията даже и в миниатюрни количества.
Сухите подправки в плик или нямат същия интензивен вкус и аромат, или пък напротив - прекалено силни са и е възможно последното да се дължи на добавени изкуствени ароматизанти. Шарените им пликчета допълнително оскъпяват цената им.
Пресните подправки от своя страна са и страхотни за отглеждане в красиви малки саксии у дома.
Батерии
Нерядко батериите стоят някъде около касите и са пред очите ни, докато чакаме да платим покупките си.
А всичко, сложено точно в тази зона на супермаркета, е там само с цел да ни накара да пазаруваме иначе излишни стоки на завишени цени.
Ако не ни трябват наистина спешно, най-изгодно е да пазаруваме батерии в големи количества от хипермаркети за железария и строителни стоки или от хипермаркетите за техника.
Така винаги ще имаме батерии под ръка в шкафа и няма да даваме прекомерно много пари точно за тях.