Кати Гънст е кулинарен журналист, който споделя своите апетитни открития както в своя собствен блог, така и в предаването си Resident Chef към NPR.
Сега тя прави ретроспекция на изминалите 12 месеца и какво е впечатлило небцето ѝ през тях.
Не е никак учудващо, че за Гънст през 2021 г. най-хубавата храна е била тази, която е споделила с най-близките си хора, независимо колко семпли са били въпросните ястия.
А сред откритията си на годината тя нарежда и мусаката.
Гънст разказва пред NPR, че заради пандемията 15 месеца не успяла да се види с дъщерите си, което за нея било изключително тежко.
В крайна сметка семейството се събрало на американския Ден на майката - 8 май, а най-малката дъщеря на Кати приготвила мусака, която по думите на журналистката "се усещала като любов".
Авторката и водеща описва ястието като "стоплящо сърцето, богато на подправки и носещо комфорт", но е важно да уточним, че рецептата на дъщеря ѝ е по-скоро от Близкия Изток и се приготвя с патладжан, агнешка кайма и подправки като канела и индийско орехче.
Сред другите кулинарни попадения на Гънст се нареждат индийският сос Маками, който се приготвя на основата на домати, сметана и кашу, които му придават маслен и наситен вкус. Тя признава още, че е преоткрила чара на някои храни, сред които се нареждат кроасаните и пресните стриди.
Въпреки това мусаката се запечатва най-много в съзнанието ѝ през годината.
"Това е идеалната зимна храна - като прегръдка в момент, в който най-много имате нужда от нея", пише Гънст.
Към ястието тя препоръчва зелена салата за малко свежест, както и чаша хубаво червено вино, особено ако има повод.
А ето и рецептата на Гънст за нейната мусака:
Необходими продукти:
- 500 грама агнешка кайма
- Супена лъжица доматена паста
- Супена лъжица мед
- Супена лъжица пресен накълцан розмарин или същото количество изсушен
- Щипка канела
- Щипка индийско орехче
- 2 средни патладжана
- 1 килограм картофи
- Сол и пипер на вкус
Начин на приготвяне:
В голям тиган загрявате мазнина по избор и на средна температура запържвате каймата, доматената паста, меда и подправките. Гответе около 10 минути, докато каймата покафенее и се раздроби на трохи, след което я дръпнете от огъня и отцедете отделената мазнина, ако има такава.
Нарежете патладжана и картофите на тънки филийки, разпределете ги на дъното на две тави, покрити с хартия за печене, и ги облейте с щедро количество мазнина, сол и пипер. Печете на около 170 градуса за 40 минути или до приятен загар.
Пригответе сос бешамел от 3 супени лъжици масло, една трета чаша брашно и четири чаши мляко или директно използвайте готов сос. И в двата случая не пропускайте да овкусите соса с черен пипер и индийско орехче.
Пристъпваме към сглобяването на мусаката:
На дъното на намазнена тава за печене разпределяте запържената мусака, върху нея редите картофите, а върху тях - патладжанът. Заливате със соса бешамел и завивате добре тавата с алуминиево фолио.
Печете на добре загрята фурна на 180 градуса, след което махнете фолиото и допечете, за да се получи апетитна коричка. Можете да поръсите със сирене като чедар или грюер и след това да допечете мусаката.
Оставете ястието да си почине 10-15 минути, за да се нареже на правилни парчета.