Скоро най-накрая ще спре да вали и ще дойде времето за скарата, грила и барбекюто.
Там акцентът, естествено, пада върху звездата - печено месо или риба, но те са почти немислими без още нещо - подходяща гарнитура. Често това са просто набързо нарязани домати и краставици или пък някой готов дип от магазина.
Но не бива да се отнасяме с пренебрежение към гарнитурата като към втора ръка ястие.
Тя не само допълва вкуса на мръвката и може да я превърне от обикновена вечеря в нещо специално. Зеленчуците, кореноплодните, бобовите и дори плодовете, с които допълваме протеина, дават нужния баланс на нутриентите и осигуряват пълноценно хранене.
Ето и 6 идеи за гарнитура, наистина достойна за добре опечено и овкусено месо:
Лимоново картофено пюре
Това не е най-оригиналната гарнитура, но пък кой не обича картофено пюре? Вместо по обичайния начин, можем да го направим малко по-свежо и интересно - с лимон.
Приготвянето е лесно - оставете малка част от водата, в която са врели картофите и ги размачкайте с нея вместо с прясно мляко. Добавете сол, зехтин, кората на лимон и сока му и това е.
Пюрето става по-леко и здравословно, а приятно киселата нотка пасва добре на по-тежко или по-пикантно овкусено месо.
Задушени гъби
Често забравяме за съществуването им, а те могат да бъдат приятно разнообразие към основата на ястието. Не е нужно да превръщаме гъбите в тежък сос със сметана и масло - можем просто да ги задушим със зехтин или олио и билки в тиган.
За да станат по-вкусни, е добре в първите минути от готвенето гъбите да се задушават под капак. Така ще отпуснат сока си и ще покафенеят по-добре. При втория етап махнете капака и оставете течността да се изпари.
Кус-кус
Тук вариантите са многобройни и добре приготвеният кус-кус - по-дребният марокански или по-едрият израелски - може дори да засенчи протеина.
Свареният кус-кус например може да се направи на салата с нарязани на ситно домати и песто от рукола. За целта руколата трябва да се бланшира и изцеди добре, за да не добави течност към пестото. След това се смесва в блендер със зетхин, чесън, кедрови ядки и пармезан.
Ако не ви се занимава с песто, или нямате готово от магазина под ръка, можете да пропуснете тази част. Кус-кусът е страхотен и със ситно нарязани домати, краставици, моркови и маслини, зехтин и лимон. Или пък с натрошени запечени ядки, стафиди и зелен лук.
Бързо ким-чи
Пикантната гарнитура винаги е добра идея за по-тежко месо, а домашно ферментирало зеле се прави лесно. Плюсът е и че човек може сам за контролира колко пикантно да е зелето.
Добре е да се ползва китайско зеле, а към него може да се добавят морков, репички и зелен лук.
Зелето се нарязва на не прекалено ситно, поръсва се със сол и се оставя за около час.
Пастата за овкусяването му се прави от чесън, джинджифил, малко захар, оцет, лют сос - например срирача (ако имате корейската паста гочуджанг още по-добре). Те се смесват в блендер. Зелето се почиства от солта под течаща вода, подсушава се и се смесва с пастата и свежите моркови, репички и лук. Може да се сервира веднага, но може да издържи до две седмици в буркан в хладилника, като с времето вкусът ще става по-богат.
Салата с нахут
Нахутът често е наричан суперхрана, и може да добави протеин и фибри към менюто, освен това може да се ползва вече сварен от консерва. Той може просто да се прибави към салата от домати, краставици, чушки, червен лук, магданоз и сирене (или маслини).
Може и да се затопли на тиган с лук, домат и спанак, а накрая да се овкуси с лимон. Подхожда на по-леки меса като пиле или риба.
Глазирани моркови
Сладкото доста подхожда на месо, особено свинско, а морковите с малко захар или мед са чудесна гарнитура.
Вариантите са много, но принципът е общ. На котлон се загрява мазнина, добавят се морковите, малко течност - вода или дори бира, и сладък компонент - мед, захар или пък портокал. Оставя се всичко да изври, докато морковите се карамелизират в соса.
Те могат да се подправят с различни билки или дори семена - например сусамови.