Тараторът, както подсказва дори и името му, не е българско изобретение. Но е повод за гордост, че на нашите 111 хил. кв. километра сме усъвършенствали близкоизточната студена супа до степен на изкуство.
Педантично нарязани на кубчета краставици, чесън за характер, копър за още свежест и неповторимото ни кисело мляко, което да обедини всичко.
Свои трактовки на тема "студена супа с кисело мляко" пък имат още редица държави. Като например...
Турция - Чачик
Чачик видимо много прилича на нашия таратор, само че има няколко основни разлики. Първо, краставиците се режат на кубчета, само че се посоляват и се оставят да се отцедят от водата си. След това се смесват с цедено кисело мляко.
В чачика не се добавя вода.
Оттам нататък следват сол, щедро количество наситнен чесън и задължително подкиселяване - лимонов сок или оцет. Подправя се с копър и мента и се оставя поне за около час в хладилника, за да се смесят вкусовете.
На места студената супа се прави толкова гъста, че по-скоро се поднася като салата.
Азербайджан - довга
Довга може да е изненада за неопитното небце, което очаква версия на таратора. За тази азербайджанска супа киселото мляко се смесва с качествен охладен бульон, а не с вода.
След това се прибавя сварен ориз и нахут, сварено и намачкано яйце, чесън и подправки - копър, мента и кориандър.
Правилото е, че на 1 литър кисело мляко се слага около 500 милилитра бульон. Течността се слага на среден до силен котлон, за да заври, веднага се отстранява от котлона и се добавят другите съставки и подправките.
После се оставя да се охлади напълно, най-добре за една нощ. Сервира се с пресни подправки отгоре и още малко нахут.
Русия - окрошка
Руската окрошка е типична както за разхлаждане, така и за изтрезняване след тежка вечер, понеже е по-засищаща от таратора. За нея се използва както кисело мляко, така и кефир или заквасена сметана в комбинация с оцет.
Разрежа се с вода и се добавят нарязани на кубчета краставици, шунка на дребни кубчета, намачкани сварени яйца, зелен лук, чесън и копър.
За окрошка няма съвсем точна рецепта. В някои краища на Русия добавят и сварен картоф за още по-гъста консистенция, в други слагат и репички на колелца. През зимата супата си остава студена, но се прави с кисели краставички и течност от буркана им към киселото мляко.
В миналото се е правила и с квас или подкиселена с оцет вода.
Иран - аше маст
Това е персийска супа, която и до днес се приготвя в Иран, а и не само. За нея киселото мляко и малко вода се кипват леко на котлона, след което вътре се прибавят сварен кафяв ориз, нахут или грах и малко нишесте за допълнително сгъстяване.
Подправя се с чесън, зелен лук, копър, мента и кориандър.
Супата се оставя да се охлади много добре и обикновено се поднася с малко препържен лук и нахут отгоре. В някои варианти се прибавя и намачкано сварено яйце или се приготвя застройка от едно яйце и малко оцет.

