Ние си имаме таратор. Испанците - гаспачо. А французите? Е, няма как държава, прословута с кулинарията си, да няма своя обожавана от всички студена супа и да не я нарича със засукано име.
И няма как зад създаването ѝ да няма поне две-три легенди, една от които свързва супата още с крал Луи XV. "Вишисоаз" може би не е чак толкова старо гастрономическо изобретение, предвид, че картофите не са били чак толкова популярни в Европа по онова време.
За сметка на това супата си има своите велики поп-културни моменти в наши дни, включително и с появата си в "Батман се завръща" на Тим Бъртън. Тогава супергероят опитва от поднесената му от верния Алфред купа и се мръщи защо супата е студена...
"Вишисоаз" - комбинация от праз, картофи и сметана - действително на пръв звучи като ястие, което би било по-вкусно топло.
Не така мисли създателят ѝ - шеф-готвач Луи Диа, който е родом от Виши. Той развива кариерата си в началото на XX век в Ню Йорк и по-точно в елитния "Риц-Карлтън".

Там шеф Диа се опитва да наложи френските ястия като абсолютна кулинарна класика и да научи американците да ценят европейската кухня с по-малко, само че прецизно подбрани съставки.
В своята книга "Да готвим като в "Риц" готвачът разказва, че в едно горещо нюйоркско лято се сетил за трик, който баба му и майка му прилагали за разхлаждане.
Те добавяли по чаша студено мляко към вече охладените супи, за да ги направят още по-освежаващи, но и по-питателни. Една от най-често приготвяните в дома на Диа рецепти била точно с обикновените наглед лук и картофи и без изобилие от подправки, които да "задушават" вкуса на зеленчуците.
"Предполагам, че твърде малко фини небцета предполагат какъв скромен произход има любимата им супа", пише още готвачът.
••• Ето и рецептата за "пеницилиновата супа" на италианските баби:
Той кръщава студената супа "Вишисоаз" - на родния си Виши и в чест на семейството си.
Възможно е обаче Луи Диа да послъгва за своята оригиналност. Подобна супа е спомената през 1903 г. в кулинарния гид на "Ескофие", но там ястието се сервира горещо веднага след приготвянето му. Подправките също са различни и са повече на брой за по-богат вкус.
Когато попада в ръцете на Джулия Чайлд, рецептата за "Вишисоаз" преминава през важна промяна - добавен е бульон.
Докато шеф Диа разчита само на вкуса на картофите и праза, Чайлд смята, че има нужда от малко по-силно усещане върху езика и небцето и малко повече характер. Нейната идея явно се възприема изключително радушно, защото и до днес повечето от рецептите за "Вишисоаз" съдържат и определено количество бульон.
Но и Диа, и Чайлд са категорични, че трябва да се използват само висококачествено масло и млечни продукти.

И тъй като топлото време вече се задава, ето необходимите продукти за "Вишисоаз" по начина, по който Джулия Чайлд я приготвя:
- 500 грама праз - измит и с нарязана на не много ситно само бялата и светлозелената част
- 500 грама картофи - на груби парчета
- 6 чаши домашен бульон - пилешки или зеленчуков
- ½ чаша течна готварска сметана с много висока масленост
- Масло
- Сол, черен пипер, малко див лук на ситно
Начин на приготвяне:
На дъното на дълбока тенджера се разтопява щедро кубче масло и в него се запържва празът. Като омекне и покафенее съвсем леко, се прибавят и картофите и също се запържват.
После се изсипва бульонът и зеленчуците се варят на среден огън за около 45-50 минути до пълно омекване. След това се оставят да се охладят за няколко часа, но Чайлд посочва, че е най-добре да се охлаждат през цялата нощ, за да отпуснат соковете си.
••• Ето коя е супата, с която японците превзеха света:
Накрая супата се блендира, подправя се със сол и пипер и се изсипва течната сметана.
Разбърква се добре или се блендира набързо отново и се сервира с наситнен див лук.
Някои прибавят и малко зехтин отгоре. За супата "Вишисоаз" може да се използва и само прясно мляко или прясно мляко и сметана в съотношение 50 на 50.
Разбира се, може и да не се изчаква с охлаждането и да се пасира още топла, а след това да се остави да изстине.