Спомнете си настолните компютри през 2000 г. Най-мощните от тях работеха с нечувано бързите по това време процесори с честота от 1 Ghz и имаха неописуемите 512MB RAM. Днес новите модели мобилни "смартфони" разполагат с точно такава изчислителна мощ - повече от достатъчна за всички стандартни приложения, използвани от потребителите, като уеб браузване, електронна поща, Skype, социални мрежи, възпроизвеждане на видео и музика.
През 2011 г. на пазара ще излязат мобилни устройства с двуядрени 1.5 Ghz процесори, което ще позволи на потребителите им безпроблемно да играят на "тежки" 3D видеоигри.
Втората революция
Това, което всъщност се случва, е втората персонална компютърна революция, която се разиграва в момента и пред очите ни. Когато тя приключи и прахът след нея се слегне, нашите любими персонални компютри ще бъдат не на бюрата, а в джобовете ни и няма да ги наричаме "компютри", а "телефони".
Иначе казано, добрите стари "джиесеми", които през 90-те години превзеха света с щурм, в момента безапелационно приключват еволюцията си в персонални мобилни компютри с общо предназначение. Това ще бъде най-масовата компютърна платформа в историята, поради простата причина, че много повече хора разполагат с мобилни телефони, отколкото с персонални компютри.
Според пазарните прогнози към 2014 г. общият брой на продадените персонални компютри, от появата им през 70-те години, ще достигне около 2 млрд. За сравнение, в края на 2009 г. броят на мобилните абонати в света достигна 4.6 млрд.
В същото време смартфоните, със своите мощни процесори, multitouch сензорни екрани и достъп до стотици хиляди софтуерни приложения, постепенно се превръщат от скъпи играчки в масово достъпен продукт. Само през третото тримесечие на тази година на световния пазар са продадени 417 млн. броя - с 35% повече в сравнение със същия период на 2009 г.
Твърде вероятно е след няколко години всички потребители на мобилни телефони - от инвестиционните банкери на Уолстрийт до козарите в Кения, да разполагат с портативни машини, достатъчно мощни за игра на Call of Duty. Точката на пречупване към глобалното масовизиране на смартфоните най-вероятно ще се случи още през следващата календарна година.
Първият конник се появи през януари 2007 г. ...
Разбира се, мощните процесори далеч не са най-важното качество на смартфоните. Хардуерът без софтуер представлява безполезна купчина силиций, скъпоценни метали и пластмаси. Когато Стив Джобс представи първия Apple iPhone на 9 януари 2007 г., революционната иновативност на този продукт не се дължеше на пакетираните в него чипове.
Това, което превърна Apple iPhone в "първият конник" на новата мобилна революция бе софтуерът. За пръв път един мобилен телефон разполагаше с пълноценна операционна система и възможност да работи с функционални софтуерни приложения, подобно на персоналните компютри. До този момент мобилните телефони в повечето случаи разполагаха с трагични уеб браузери и мъчително неадекватни мултимедийни приложения.
Въпреки факта, че започна революцията и въпреки рекордните продажби на своите чудесни продукти Apple изглежда под все по-голямата заплаха да загуби преднината си. Големият проблем на Стив Джобс и компания в момента се нарича Android - мобилната операционната система на Google.
Започвайки със скромния пазарен дял от 3.5% през третото тримесечие на 2009 г., популярността на Android буквално експлодира през настоящата година. Според анализаторската компания Gartner мобилната платформа току-що (през третото тримесечие на 2010 г.) премина пазарния дял на iOS (операционната система на iPhone) и вече заема над една четвърт от смартфоните на световния пазар.
Това поставя Android на втора позиция сред водещите мобилни платформи, след Symbian на Nokia. Нещо повече, не се забелязват никакви причини този мощен растеж да спре или дори да се забави в обозримото бъдеще.
На път да смаже конкуренцията
В световен мащаб броят на мобилните оператори и производители на мобилни устройства, които приемат Android, нараства непрекъснато. При това операционната система все по-често се използва дори и в най-евтините модели телефони. Ако сегашните тенденции се запазят, не по-късно от 2014 г. Android има всички шансове да оспори първенството на лидера Symbian.
В крайна сметка, без да влизаме в безсмислени технологични дискусии, Android е на път да смаже всичките си конкуренти по най-грубия, безапелационен и сигурен начин - с мащаба си и със самия брой на продадените устройства, които го поддържат. Простата причина за това е, че Android е отворена платформа, за разлика от своите основни конкуренти.
Казано накратко, докато мобилните iOS устройства се произвеждат от една-единствена компания (Apple), то в лагера на Android са практически всички производители на мобилен хардуер, с изключение на компаниите със собствени конкурентни платформи - Apple, RIM, Nokia и Microsoft.
В крайна сметка дори Apple - и дори под ръководството на Стив Джобс, не може да се бори едновременно с няколко големи световни производителя, които са дълбоко мотивирани да развиват основния конкурентен продукт (в случая - Android) и да го инсталират на все по-усъвършенстван и все по-достъпен хардуер.
Нека да обобщим - в непосредственото бъдеще мобилната операционна система на Google е на път да завладее най-голям пазарен дял в един от най-бързо развиващите се технологични сегменти - смартфоните. При това положение евентуалните сравнения с Windows може би са все още преждевременни, но за сметка на това изглеждат все по-реалистични.
Твърде бавно проникват тези устройства на българския пазар и цената им е нереалистично по-висока. Бъдещите потребители нямат дори идея, какво сме им подготвили!
компютърната система се състои от няколко елемента, да микропроцесорите и паметта са вече напълно подходящи за такива персонални устройства, но остават входно изходните устройства, а именно клавиатура , монитор звук, няма на тоя етап как да се направи пробив там и тоя вид устройства остават с много ограничена функционалност докато не се решат тия проблеми
Проблемът със звука е нормално да се решава със слушалки, а не с тонколони. По принцип подобни устройства се използват именно в случай в който не си си в къщи и пречиш на другите - в автобуси, влакове, кафенета гари и прочие.. Е, някой хора не виждат нищо ненормално в това, да отидат на къмпинг сред природата и да гледат телевизия, но това си е просто модерно изкривяване