Най-голямата Bitcoin борса затвори врати

Mt. Gox, най-голямата световна bitcoin борса, вече е недостъпна, а според запознати източници е изгубила стотици милиони долари заради дълготрайно хакване, останало незабелязано за фирмата.

Хакерската атака е описана в изтекъл до медиите "проект за кризисна стратегия", който изглежда е бил подготвен от Gox и е публикуван в понеделник от предприемач на електронната валута Райън Селкис. Документът показва, че борсата е в несъстоятелност, след като е изгубила 744 408 биткойна - струващи около $350 млн. по цените в понеделник.

Планът очертава доста безперспективно бъдеще за финансовото състояние на борсата и описва схема за арбитраж, с която борсата да стане платежоспособна отново. "Реалността е, че Mt. Gox може да фалира във всеки момент, и определено заслужава да спре да съществува като компания," пише в  документа.

Засега автентичността на документа остава непотвърдена

В понеделник представители на Gox отказаха коментари и пренасочиха представителите на медиите към уеб страницата на борсата. Сайтът на Gox обаче се оказа офлайн за няколко часа, след като компанията прекрати търговията на борсата си. Ако документът наистина не е фалшив, ситуацията, описана в него, ще има сериозни последици за света на криптовалутите и вероятно ще навреди осезаемо на бъдещето на bitcoin, litecoin, dogecoin и другите алтернативи за полу-анонимни онлайн разплащания.

Според запознати със ситуацията фактите са, че компанията разполага с активи около $33 млн. при задължения около $170 млн., заради пробива в сигурността и изчезналите средства. Говорител на Mt. Gox е заявил пред Re/code, че компанията вероятно ще подаде документи за банкрут.

Bitcoin общността побърза да се отрече от Gox

Търгуващите с биткойни се подготвят за най-лошите вести от Mt. Gox от седмици, но мащабите на изчезналите средства - това вероятно ще е най-големият грабеж на биткойни в историята - и планът на компанията да попълни запасите си от криптовалута са сварили неподготвени дори опитните играчи на борсата.

"Gox е най-зле управляваната компания в историята на света," коментира Роджър Вър, виден поддръжник на Bitcoin, който живее в непосредствено съседство с централата на Mt. Gox в Токио и е участвал във възстановяването на борсата при последното й хакване през 2011 г.

Коалиция от биткойн компании - включително разработчиците на Bitcoin разплащателни средства Coinbase и Blockchain - бързо разпространиха изявление при публикуването на вестта за хакването. "Това трагично нарушение на доверието на потребителите в Mt. Gox е резултат от ужасните действия на само една компания и не отразява по никакъв начин устойчивостта или ценността на Bitcoin и бизнеса с цифрови валути," заявяват те. "Има стотици надеждни и отговорни компании, занимаващи се с биткойн разплащания."

Gox са закъсали, откакто американските власти иззеха $5 млн. от активите на компанията миналата година

Тогава се оказа, че Gox са действали в САЩ без необходимите разрешителни за парични преводи. От този момент клиентите на борсата непрекъснато съобщават за закъснения с месеци в получаването на налични средства срещу своите биткойни, а по-рано този месец Gox тотално прекратиха всякакви изтегляния на средства, оправдавайки се с бъг в софтуера си за управление на bitcoin разплащания.

От изтеклия документ изглежда, че хакерите са използвали точно този бъг в продължение на около две години - и дори са измъквали биткойни от иначе считани за "надеждни" портфейли с виртуална валута, които компанията е съхранявала офлайн.

Обикновено тези т.нар. "cold wallet" резерви не са свързани с Интернет и не могат да бъдат атакувани чрез глобалната мрежа. Оказва се обаче, че "хранилището за cold wallet е изпразнено заради пробив в системата за текущи hot wallet разплащания," твърди документът.

Сривът на Gox е поредна неприятна вест за виртуалната валута, която има сериозни затруднения да се наложи като международно разплащателно средство

Миналия месец Чарли Шрем, изпълнителен директор на американската биткойн борса Bitinstant, бе арестуван по обвинение в пране на пари. И Шрем, и изпълнителният директор на Gox Марк Карпелис са сред членовете на борда на Bitcoin Foundation, групата за лобиране и разработка на софтуер за цифровата валута. И двамата понастоящем са се оттеглили от постовете си.

Според изтеклия документ обаче светът на Bitcoin е изправен пред дори още по-сериозни проблеми от загубата на две популярни лица в бранша. "Това може би е краят на Bitcoin," се казва в документа, "поне за масовите потребители."

Bitcoin отдавна е критикуван, че наподобява прикрита от сложни алгоритми пирамида на Понзи - с включването на повече потребители, борсите за цифрова валута успяват да плащат средствата на по-малка група, която печели, без да държи достатъчно пари в резерв.

Кражбата и затварянето на Gox за пореден път демонстрират, че инвестициите в нерегулирани финансови компании са рисково начинание. С появата на нови финансови продукти, цифровите валути са по същината си хазарт. Те имат присъщи уязвимости под формата на хакерски атаки, ненадеждни предприемачи - и евентуалния потенциал властите чрез регулации да прекратят съществуването им.

Засега изглежда обаче все още има вярващи в тях - и докато те не се изчерпат, Bitcoin и алтернативите му все още ще запазват част от стойността си.

#1 conscience 26.02.2014 в 15:51:55

Много им се иска на някои хора краят на биткойн да е близо

#2 pepe 26.02.2014 в 19:29:35

Ах, къде е сега специалиста от Руси, да ми обясни как съм тъп и не разбирам нищо от биткоини /аз наистина не разбирам много от биткоини, но пък не съм чак толкова тъп, че да не разбирам от елементарни неща/, както когато твърдях, че биткоините не могат да изместят световните валути като разплащателно средство и че могат и ще бъдат хакнати, когато това стане оправдано /в смисъл на печелившо, т.е. стойността на която се обменят стане достатъчно висока/ и как въобще не са толкова непроследими, защото съдържат в себе си информация за транзакциите и обмена им се поддава на проследяване и статистически анализ, да не говорим за това, че в същността си са просто една спекулация, неподкрепена от нищо, представляващо някаква стойност или оправдаващо притежаването на такава /освен може би вярата на предимно емоционално неуравновесени тинейджъри/

#3 pepe 26.02.2014 в 19:35:55

А на някой хора много им се иска да притежават вълшебна пръчица, която да им даде магическата способност да се разправят със всички банки, държави, хора, които смеят да им противоречат и въобще всичко и всеки, който по някакъв начин им пречи, или те рашат че това е така - абе въобще накратко най добре да ги направи абсолютни господари на Вселената, поставяйки ги на мястото на Бог /интересно каква ли вселена биха сътворили те самите ако притежаваха подобно могъщество/.

#5 pepe 26.02.2014 в 21:00:10

За мен е все едно дали са хакнати биткоините или борсата им, поне за резултата това няма голямо значение, пък и това се покрива със скромните ми представи за "хакване" - действие, засягащо защитен информационен обект или инфраструктура, което като компрометира защитата му го прави достъпен за някаква промяна или неправомерно /непредвидено от авторите/ използване /признавам, че това е моя дефиниция, съставена в момента и едва ли е съвършена/. Но не виждам защо да е задължително "хакването" да се провежда в определено направление, по-скоро даже самото понятие предполага да се провежда не в предварително определените и съответно защитени направления. Не е ли така умнико? Не те знам с кого и какво си обсъждал, нито пък ми дреме особено, но моите твърдения, срещу които ти на свой ред възрази, бяха възражения срещу това, че биткоините ще се превърнат в някаква вълшебна супервалута, която може и дори ще /!/ измести всички останали. Дори още повече - че е някакво магическо лекарство и средство срещу лошите алчни и т.н банки. Което пък си е елементарна проява на наивност и въобще не е нужно да знам каквото и да било за биткоините, зада знам че е такава. Точно ти Красимирчо /сега като се обади ми припомни, че си Красимирчо, да не те наричам някой от Руси, че има и други хора от Русе; но пък виждам, че внимателно следиш какво пиша / се намеси в спора в защита на твърдението, че можели да станат такава супервалута и основно разплащателно средство. А то въобще не е въпрос от техничеса компетентност. Нито пък някой е имал намерение да го разглежда като такава.

#8 pepe 26.02.2014 в 22:10:15

Напротив Красимирчо, точно такива бяха моите твърдения - възражения срещу съдържанието на самата статия и май някакви други коментари към нея, срещу които ти възрази на свой ред. Ако не друго поне мога сравнително добре да си спомням смисъла,на това което аз самия съм писал. И между другото моите възражения срещу възможността биткоините да се превърнат в чудо супер валута и вълшебна пръчица с която тинеъджъри и други неуравновесени индивиди да променят света, продиктувани главно от елементарна проява на здрав разум, бяха първите такива в коментарите. Допускам, че може и да не си имал предвид това, което си написал или че е възможно всъщност да не си искал да възразиш срещу това, срещу което си възразявал, като резултат от твоята собствена ограничена способност да възприемаш смисъла на написан текст. Реално на много малко хора на планетата им дреме за техническите подробности свързани с биткоините /а както сега си спомням ти самия се запознаваше с тях "в движение", поради което цитираше неща, намерени с Гугъл, които и аз съответно намерих и така разбрах как се образоваш "в движение"/. Ако на теб представата ти за "хакване" се състои в това да се действа по определени предварително известни правила, пътища и направления, значи толкова можеш да хакнеш каквото и да било, какъвто и технически експерт да си мислиш че си - просто ти липсва гъвкавостта на ума, необходима за това. Както са споменали пионерите в тази дейност - хакването се състои много повече в подвеждане на хора зада ти предоставят информация, отколкото в техническа експертиза. Щом като Кевин Митник е твърдял, че добиването на информация от хора е част от хакването, а също и използването на несъвършенства в техническата инфраструктура, като например тоналното набиране в телефонните мрежи, значи твоите понятия са грешни, а по-точно - тесни и ограничени, което пък като следствие води до това, че си неспособен, неспособен си не поради липса на технически познания а поради известен фундаментален недостатък на ума, който за съжаление не може да се компенсира с научаване на някакъв материал или техническа дефиниция.

#10 deowin 26.02.2014 в 22:28:03

>Ако искаш, можеш да продължиш да се излагаш Aйде на бас, че ще продължи. pepe, ето то shortcut - виж си размера на коментарите. Често ако не можеш да обясниш нещо кратко и просто, значи не го разбираш добре. Осъзнаваш ли или игнорираш тази вероятност?

#11 pepe 26.02.2014 в 22:50:09

Красимирчо ба душко, както казах аз не съм технически експерт по биткоини, нито някога съм имал желение да бъда. Да, аз мога да не познавам техническите подробности свързани с биткоините, за които не ми дреме много и мога да правя каквито и да било грешки, но това не променя факта, произтичащ от проста проява на здрав разум, че биткоините не са някакво чудо, способно из основи да промени /с конотацията на "разруши"/ финансовата система, създадена от човечеството. Защото преди всичко по-голямата част от това човечество не иска и не би допуснала подобно разрушаване. Моя грешка е това, че се впуснах в някакъв спор, който не съм технически компетентен зада водя и при това даже без да си направя труда да го Гугъл-на, както направи ти /та в резултат се оказа особено "компетентен", но всъщност не си, защото мога да покажа кое в собствените си "експертни" твърдения си копи-пейстнал/. Самоче отново - техническата ми некомпетентност по отношение на биткоините, която ти си "изобличил" не променя главното ми твърдение, свързано с тях - а именно че те не са чудото, което ще промени съществено, още по-малко разруши световната финансова система - основно твърдение на статията със заглавие "Краят на "глупавите" пари". И къде е сега този "край на "глупавите" пари"? Не, сега спора е по-скоро дали не е дошъл края на "интелигентните" биткоини. Защото на "глупавите" пари - които отдавна са виртуални и съвсем не толкова глупави - края им въобще не се вижда - а главно - никой не иска да го допусне. Схващаш ли - няма нищо общо със техническите подробности около биткоините. Става въпрос за това, какво хората искат и биха допуснали.

#12 pepe 26.02.2014 в 22:52:32

Деовинчо, ти пък откъде изникна и за какво точно искаш да спориш с мен? И ти ли твърдиш, че биткоините са средството, което ще промени световната финансова система?

#13 pepe 26.02.2014 в 23:13:40

А, Красимире, току що прочетох това, което си написал за криптовалутите. Коментара ти просто е много дълъг и не мога да го прочета целия. Защо смяташ, че на една държава би и било нужно да създава криптовалута? Въобще за какво и е нужна крипто- компонентата на една държава, при положение, че тя разчита на други механизми зада защитава разплащателните си средства? Ако под крипто- всъщност разбираш "виртуална", т.е. без реално /като златно/ покритие, по-точно без покритие с фиксирана стойност - то почти всички /без Бруней маи и може би някой други малки изключения/ отдавна са "виртуални". Китай разбира се е голямото изключение на валута с поддържан фиксиран курс, но и тя не се поддържа чрез някакво материално покритие и в този смисъл е "виртуална".

#14 deowin 26.02.2014 в 23:14:19

pepe, нямам идея защо реши, че споря с теб, след като не отричам нищо, което си казал. Опитвах се да ти помогна да осъзнаеш ненулевата възможност да говориш глупости, която ти продължаваш упорито да игнорираш. Това, несъмнено, е твой прерогатив, но съм забелязал силна корелация - тенденцията към упражняване правото за игнориране на подобни възможности е обратно пропорционална на способността за рационална мисъл. С думи прости, забитата в пясъка глава на щрауса често е куха. Последно, не прави първолашката грешка да мислиш, че под "ненулева вероятност" имам предвид "със сигурност", и обидено да се троскаш. Ненулева означава различна от нула.

#15 pepe 27.02.2014 в 00:13:29

Деовине бе, никога не е имало такова нещо като да не допускам да съм грешил. Многократно съм признавал наличието на подобна възможност /да греша/. Нещо повече даже - доста често го твърдя - направо съм шампион по употреба на изрази като "IMHO" или "I may possibly not understand it right...", още повече когато ми се случва да комуникирам, а понякога и да водя спорове на език, който не ми е родния и в които трябва неминуемо да допусна възможността да греша в разбирането на смисъла на някое твърдение /особено при положение че споря с хора на които това им е роден език/. Още тогава прекратих участието си в спора по статията, който за момента беше прераснал в пререкание върху някакви според мен несъществени технически подробности, защото и аз след като се консултирах с Гугъл разбрах, че съм грешал по отношение на тях - техническите подробности, и защото според мен самия спор се беше отклонил от смисъла си. И кога и къде съм се троскал обидено бре? Ако под "обидено троскане" имаш предвид това, че обикновено не се давам без бой, то не е обидено троскане а си е житейски принцип бре. Понякога казвам неща полу на шега и малко като заяждане и хората ги възприемат по-насериозно, отколкото самия аз съм имал предвид - виждат ме в по-голяма степен като някакъв авторитет, отколкото аз се виждам като такъв или имам претенции да съм - аз самия съм "иконоборец" по душа и склонен да оспорвам всякакви авторитети, та винаги ми е било по-трудно да гледам на самия себе си като на някакъв такъв и от там разминаването в смисъла. Доволен ли си?

#16 pepe 27.02.2014 в 00:37:12

Това с авторитетите е свързано с нещо като "митологично мислене" - мислене от типа Бойко /или Сталин даречем/ е велик и значи винаги е прав - характерно в много по-голяма степен за хората от Източна европа /и може би в още по голяма степен в Азия/, отколкото за тези по на запад. Има отражение даже в религията - преобладаващото Протестантство съпоставено с източното Православие и в още по-голяма степен с Исляма и специално Шиас /шиитите/, за които авторитета на религиозния водач е безпрекословен. От там и разлика в политическите системи - склонност към монархичност и култизъм срещу плурализъм и демокрация.

#17 deowin 27.02.2014 в 00:41:50

>Многократно съм признавал наличието на подобна възможност В контекста на това ли? >мога да не познавам техническите подробности ... но това не променя факта, произтичащ от проста проява на здрав разум Хайде сега, не сме деца. Едно възможно продължение вдясно от многоточието, което показва осъзнаване на гореспоменатата вероятност, би било "и затова разбирам, че разсъжденията ми биха могли да са твърде повърхностни". В коментарите ти липсва и помен от смирението, за което, например, според мен е предпоставка изразът "мога да не познавам". Ако е използван искрено, тоест.

#18 pepe 27.02.2014 в 01:05:15

Аа... смея да твърдя, че между осъзнаване на възможността да грешиш и смирение има известна разлика. Смирение човек може да изпитва пред Бог, или пред смъртта и нейната неизбежност, пред природните сили /и то пак не изключва противопоставянето, съпротивата - питай евреите как Израил е постигнал за себе си и за потомците си статута на богоизбрани /. Изпитването на смирение пред някакъв човешки авторитет е точно това "митологично мислене" което споменах и което намирам за несъстоятелно. Типичния му израз е известната българска поговорка, че "покорната главица сабя не я сече". Сори, ама такова нещо от мене няма да получиш. Може да получиш признание за осъзната грешка или извинение за нещо сторено - ако си го заслужиш.

#19 pepe 27.02.2014 в 01:10:22

Ще ти се извиня и за момента ще сеоттегля от разговора, защото просто нямам физическа възможност да го продължа в момента.

Новините

Най-четените