Състезание на NASA стъпва у нас

Български екипи ще могат да участват за първи път на родна земя в международното състезание за разработка на иновативни решения „Space Apps Challenge" на NASA, съобщи PC World. Събитието ще се проведе на 20-21 април 2013 г. едновременно в София и още 74 града в 41 държави.

Виртуално ще се съберат хора от цял свят, като те ще работят над различни решения за подобряването на живота на Земята и развитието на изследователските мисии в космоса.

Регистрацията за международното състезание „Space Apps Challenge" на НАСА е вече отворена за всички разработчици на софтуер, дизайнери, представители на научните среди, предприемачи и ентусиасти в България, които имат интерес да се включат, съобщават организаторите.

Чрез използването на свободно достъпни данни, доставени чрез мисиите на НАСА и с помощта на съвременните технологии, участниците ще разработват решения за един или повече от зададените около 50 проблема, които вече са обявени в отделна секция на официалния сайт на инициативата. Категориите са софтуер, хардуер, визуализация на данни и гражданско участие в научни изследвания (citizen science).

Състезатели от България и региона могат да участват както присъствено (в Академията на Телерик в София), така и онлайн. Участниците ще разполагат с 48 часа, за да разработят индивидуално или в екип иновативни решения с отворен код на съществуващи глобални проблеми.

На финала местно жури ще определи най-добрите проекти в рамките на състезанието и водещите екипи ще получат награди и сертификати за своя принос към обществото и за развитието на технологиите.

В организационния екип на събитието на НАСА "Space Apps Challenge 2013 - София" участват Академията на „Телерик", Фондация StartUP, Джуниър Ачийвмънт България, Асоциация Циолковски, Институт за Космически Изследвания при БАН, ТУ-София, Трейн Софт, УНИБИТ, Посолството на САЩ в България, представители на академичната общност и бизнеса.

Световното състезание „Space Apps Challenge" се провежда за втора поредна година. През 2012 г. то привлече над 2000 любители на технологиите от 17 държави, които създадоха над 100 забележителни проекта. След успеха на пилотното издание, тази година събитието е с близо 3 пъти по-широк обхват.

Новините

Най-четените