Откаченият свят на китайските лайвстриймъри

Всичко изглежда като извадено от епизод на Black Mirror. Млада китайка седи пред камера, закрепена за монитора й. След като учтиво се представя пред публиката, тя започва да пее, а дългите й мигли, сочни устни и срамежлива усмивка са на кристален фокус.

После дигиталните подаръци започват да се сипят.

Богатите даряват пари, бижута и скъпи гримове през стрийминг платформата. По-бедните, но не по-малко отдадени фенове, предлагат комплименти и обяснение в любов. Завладяващото изпълнение в крайна сметка й печели няколко хиляди долара за минути, а всичко се разиграва чисто виртуално.

Това не е сцена от дистопична драма. Това е просто поредният ден от живота на успешен китайски лайвстриймър. Процъфтяващата икономика вече създава популярни и богати звезди като жената, описана в ситуацията по-горе.

Важно е да се посочи, че в Китай имат собствени популярни социални мрежи, сред които са Weibo и YY. Те са лесни за ползване и всеки може да ги използва, независимо от социалното си състояние, пол или доходи. И всеки може да излъчва на живо своите преживявания

Но това, което е започнало като небрежна мода из социалните мрежи, се превръща доходоносна микроикономика, която включва размяна на солидни суми и показност на благосъстояние.

Да направиш доходоносна кариера от това е учудващо трудно.

Лайвстриймърите не са задължително талантливи, но са длъжни да спечелят лоялна база фенове, които евентуално да се превърнат в щедри дарители, които да пращат пари и подаръци на любимците си.

Всеки дарител първоначално е просто обикновен фен. След това може да започне да купува подаръци и да дарява пари, но зависи изцяло от лайвстриймъра дали ще предизвика такава реакция.

Светът на тези хора процъфтява и съдържа в себе си много различни типажи. Някои наблягат на забавните шоута и скечовете. Други разчитат на еротичния си тон, въпреки че преди това са имали сериозни професии. Шен Мен например е поразително красива жена, която преди е била медицинска сестра, а сега флиртува и разговаря с публиката си и печели 40 хил. долара на месец.

Коментарите по време на нейните видеа варират от обожание тип "Ти си моята богиня" до мръснишки подмятания като "Колко са големи гърдите ти?" и "Свали си дрехите". Шен Мен се отнася към всички тях с пренебрежение - просто поредният работен ден като известна лайвстриймърка.

Платформата YY функционира като YouTube - потребителите записват как пеят, говорят и т.н., докато под видеото текат коментари.

Потребителите имат възможност да даряват пари или подаръци, а най-специалните и щедри могат да получат лична комуникация с любимците си. Дори и в тази прослойка от почитатели има отделна йерархия.

Най-ниското стъпало може да си позволи малки дарения, затова обикновено се ограничават в коментиране и наблюдаване как по-заможните дарители дават големи суми пред очите им. А модата на лайвстриймърите в Китай показва ясно какво разделение може да бъде наложено в китайското общество.

В реалния живот нещата може да изглеждат недостъпни, но онлайн всичко е възможно. Доказателство за това е скромният произход на повечето от влиятелните лайвстриймъри. Много от тях са с обикновени професии и са се опитвали да помогнат на родителите си, когато са се захванали с това.

Корпорациите обаче вече надушват печалбите, които може да им докара този отрасъл. Богатите дарители често са представители на фирми и имат за цел да подберат и да тренират собствени лайвстриймъри. Същите тези представители понякога предлагат отделни агенции за обучение, които да подобрят представянето на клиентите им.

Ако това ви се струва прекалено, знайте, че един от неписаните слогани на платформата YY е "Парите управляват всичко".

Освен това славата е временна. Шен Мен и няколко нейни колежки вече се сблъскват със загубата на фенове и оттеглянето на дарители. Самата тя трябва да се справи и с язвителните двойни стандарти. Въпреки че винаги е била дискретна, нейните изпълнения винаги са били наблюдавани предимно от мъже, които имат съмнителни мотиви.

Когато става ясно, че Мен е сгодена, мнозина я оплюват като лека жена и тя губи хиляди последователи и дарители.

Според нея това означава, че тя и подобните на нея лайвстриймъри трябва да отговарят на фантазиите на почитателите си, ако искат да печелят, тоест да угаждат и на богатите, и на бедните. Във време, в което хората се изолират, вперили поглед в телефоните си, YY предлага алтернатива  - елате в нашия виртуален свят, тук има истински потребители, които ще ви показват техни видеа на живо.

Те не се чувстват самотни. Винаги могат да погледат някой като Шен Мен...

Новините

Най-четените