2 000 000 души са заети с четене и цензуриране на информация из китайските Интернет сайтове. Истинската армия от държавни служители на комунистическата държава е част от сложната й система за контрол над информацията в уеб пространството. Отдавна е известно, че в Китай действат автоматизирани филтри за ключови думи и съдържание, но за броя на цензурите доскоро имаше само слухове.
Beijing News твърди в свой материал, че специалистите не се занимават само с триене на политически некоректни постинги, но освен това и „събират и анализират мнения, за да подготвят след това доклади за държавното ръководство". Изданието разказва за един от служителите, като става ясно, че той работи със сложен софтуер, който е поддържан от хиляди сървъри и му позволява да следи информационния поток и извън страната.
Много от колегите му се занимават специално с мониторинг на социалните мрежи и особено на местния аналог на Twitter, наречен Weibo. Той има над 500 млн. потребители, повече отколкото тези на оригинала, и освен това често е използван от опозиционни активисти за координиране на действията им.
Пекин наскоро обяви, че даже организира обучение за цензури, което ще се проведе в средата на месеца. Осемте му модула ще подготвят участниците за различни дейности, сред които анализиране на уеб постинги и работа в кризисни ситуации. Не е ясно дали програмата е предназначена за наличните кадри или е част от кампания за назначаване на нови.
В Китай често се извършват арести заради разпространение на „клеветническо съдържание" в мрежата. Върховният съд даже излезе с решение, че публикуването на невярна информация, прегледана над 5000 пъти онлайн или изпратена 500 пъти, се наказва с 3 години лишаване от свобода.