Очевидно съдебните преследвания срещу Activision Blizzard скоро няма да имат край, а компанията още дълго време ще трябва да се възстановява от нанесените щети върху имиджа си след гигантския скандал свързан със сексуален тормоз и полова дискриминация на служители.
На 27 септември стана ясно, че поредна федерална агенция е повдигнала обвинение срещу една от най-големите компании в гейминг индустрията. Oт Blizzard по-малко от ден след това са се съгласили на съдебно споразумение за компенсации на стойност 18 милиона долара.
Обвинението идва от Комисията за равноправни възможности за заетост (КРВЗ) в САЩ, която от 2018 г. насам е водила разследване, кулминирало в обвиненията от понеделник. Според съдебният иск служители на Activision Blizzard са били подложени на полова дискриминация и тормоз, включително по-ниско заплащане за бременни, както и уволнения, за тези, които се оплакват.
От КРВЗ също така твърдят, че ръководството на Activision Blizzard е "знаело или е трябвало да знае" за подобни оплаквания, и съответно "не са предприели никакви коригиращи или превантивни мерки". Агенцията е уведомила компанията за своето разследване през юни и сега използва момента, за да го вкара в съда и да принуди гейминг гиганта да предприеме действия за компенсации.
Това, за което са се съгласили от Activision Blizzard, е създаване на фонд от 18 милиона долара, който ще бъде използван за изплащането на обезщетения на пострадали служители. Всички суми, които не бъдат употребени за тази цел, ще бъдат разпределени между различни благотворителни организации, заети с равноправието на жените в гейминг индустрията.
В допълнение към фонда, условията на споразумението също така изискват от Activision Blizzard да промени изцяло своите корпоративни практики и политики, а самото спазване на условията ще бъде обект на бъдещи проверки от страна на КРВЗ.
Почти веднага след това и изпълнителният директор на гейминг гиганта Боби Котик излезе с официално изявление.
"В нашата компания няма място за дискриминация, тормоз или неравностойно отношение от всякакъв вид към когото и да било и съм благодарен на служителите, които смело споделиха своя опит. Съжалявам, че някои са изпитали на гърба си неподходящо отношение и оставам непоколебим в ангажимента си да направя Activision Blizzard едно от най-приобщаващите, уважавани и уважаващи работни места в света", гласи позицията на Котик.
Изплащането на 18 милиона долара реално се явява само една малка частица от близо 8,1-милиардните приходи, реализирани от компанията за 2020 г., и поне на този етап няма да ѝ нанесе съществени щети.
Все пак въпреки споразумението остават проблемите с другите дела, които бяха заведени по-рано. Първото бе от Отделът за справедлива заетост и жилищно настаняване към щатското правителство в Калифорния по обвинения в сексуален тормоз и дискриминация в Activision Blizzard.
То доведе до протести на служители, уволнени и напуснали мениджъри, включително президента на Blizard Джей Алан Брак, както и до сериозен спад на доверието на инвеститорите.
Така се стигна и до групов иск на акционери, които твърдят, че са "икономически ощетени" от ръководството на компанията, което не е разкрило пред тях информация относно обвиненията на щата Калифорния.
В началото на този месец пък Комисията по ценните книжа и борсите обяви, че започва свое разследване за това как от Activision Blizzard се отнасят към обвиненията срещу себе си и дали свързаната с това информация наистина е била укривана от акционерите и инвеститорите.
Цялата история се разраства лавинообразно и води до финансови щети, отлив на фенове стриймъри, които бойкотират игри като World of Warcraft. Най-лошото е, че всичко това вече оказа на влияние и на дългоочакваната Diablo II: Resurrection, която не се оказа това, което всички фенове очакваха, а проекти като Diablo IV и Overwatch 2 имат спортно бъдеще с напускането на все повече мениджъри и директори.
По всичко изглежда, че бъдещето на Activision Blizzard определено не изглежда розово.