Смартфон с Android OS или с iOS - това е спор, който може да ескалира по-силно и от такъв на тема футбол или политика.
И двете операционни системи си имат своите върли фенове, чиито хвалби по предпочитания софтуер в един момент чак стават необективни.
Едни казват, че от Android OS не мърдат и не могат да понасят софтуера на Apple, защото им е твърде шарен и прекалено "американизиран". Други са категорични - веднъж преминали на iOS, не искат и да чуят за друга операционна система.
Истината, както казва агент Мълдър, е някъде там, но какви са предимствата на всеки от двата софтуера?
Основното предимство на Android e разнообразието.
Операционната система може и да е създадена от Google, но се предлага на богат набор от смартфони. Да, притежателите на Google Pixel телефони първи получават ъпдейтите на Android OS, но те обикновено не закъсняват и за устройствата на другите брандове.
С Android работят някои от най-популярните марки като Samsung, Xiaomi и Honor.
По тази причина смяна на устройството не означава и смяна на софтуера и нагаждането към изцяло нова операционна система.
И като говорим за разнообразие, Android OS предлага несравнимо повече функции за персонализация на смартфона. Тук говорим за всички онези детайли, които правят телефона истински наш - фонове, теми, шрифтове, мелодии, разнообразни уиджети по екрана.
Apple работят упорито в тази насока, но по една или друга причина все още не настигат Google.
Виртуалният магазин на Android - Play Store - има и повече приложения, отколкото са налични в конкурента от Apple - App Store. През тази година в Play Store наличните апове достигнаха около 2,7 млн., докато в App Store са около 2 млн.
Огромен плюс на смартфоните с Android OS е и че доста от тях идват със слот за допълнителна карта-памет. Това е изключително предимство в очите на онези, които използват активно телефона си за снимки и видео съдържание, които, ако са заснети във високо качество, заемат много от паметта.
Операционната система на Google е и по-адаптивна и по-лесно се свързва с конкурентни екосистеми като тази на Windows например.
iOS от своя страна има своите преимущества, които карат огромен брой потребители по света да не искат да ѝ изневерят.
Софтуерът на Apple е по-лесен за използване и по-интуитивен.
Който и iPhone да се озове в ръцете ни, ако сме използвали друг смартфон с нахапана ябълка на гърба, няма да имаме никакъв проблем да се ориентираме. Android OS от своя страна може да се усеща различно на един Samsung телефон и на един Google Pixel телефон и това би могло да е объркващо, особено за по-възрастни хора.
iOS предлага на потребителите си големи, ясни икони и почти няма начин да се объркаме кое за какво служи в този телефон.
Освен това операционната система се ъпдейтва почти моментално след пускането на нова нейна версия и това важи и за по-старите iPhone.
Това, разбира се, е съвсем логично - Apple прави собствен софтуер за собствени телефони, докато Google прави софтуер, който след това трябва да премине през куп производители, за да стигне до устройствата им.
По мнение на редица потребители на iOS тя е и по-надеждна и не позволява навлизането на прекалено много таргетирани реклами само след търсенето на един тип стока веднъж в Google.
Факт е, че собствениците на iPhone по-рядко изживяват феномена "Говорихме си с приятеля ми за обувки и сега смартфонът ми ми рекламира обувки".
Тук веднага изниква въпросът за цената. Популярното схващане е, че устройствата на Apple са по-скъпи и никак не са бюджетни. Неоспоримо обаче е и че те запазват стойността си за по-дълго време. Не е рядкост iPhone втора употреба да се продаде с едва 200-300 лева надолу от цената, на която е бил в магазина.
Същото много рядко може да се случи със смартфон с Android OS.
Затова при избора на мобилна операционна система всичко опира до възможности и предпочитания.
Android OS устройствата са истински "хамелеони" в областта си с безбройните опции за персонализация и напасване според вкуса, а много от тях са и далеч по-щадящи джоба от iPhone.
iOS пък е лесен и интуитивен софтуер, който няма да затрудни и "по-скараните" с технологиите потребители.
Нашият съвет е преди избора на ново устройство, да отделите поне 5-10 минути и да изпробвате софтуера му от първо лице - колко бързо и гладко работи, удобен ли ви е, приятен ли е за окото и за ежедневна употреба - и чак тогава да вземете окончателното решение, без да се водите от чуждото мнение.
Все пак това е устройството, което, за добро или лошо, вече почти не излиза от ръцете ни.