Как се прави бизнес в Китай днес? Как Китай се превърна в икономическа супер сила? Кои са най-добрите начини западните бизнесмени и политически лидери да работят или да се конкурират с Китай?
И как американската администрация преговаря и влияе на Китай по теми като авторитарното управление, мащабното замърсяване, огромното население и повишаващите се очаквания за икономически просперитет и сигурност в световен мащаб?
Тези въпроси са само част от темите на анализ в книгата "Китай - събуждането на един гигант" на бившия финансов министър на САЩ Хенри Полсън.
Полсън - чужденецът в най-топли отношения с Китай - прави цялостен анализ на генезиса и развитието на новата китайска цивилизация. Бивш директор на Goldman Sachs, министър на финансите на САЩ между 2006-2009 г., той е работил с най-високопоставените китайски политици, а същевременно е инициатор за създаване на училище по Управление и икономика към Университет номер 1 в Китай - Цинхуа. Почти всички лидери на Китай след Дън Сяопин са завършили този университет.
Книгата на Хенри Полсън излиза за първи път на български език като трета част от поредицата "Власт и отговорност", създадена от Свилен Спасов и "Сиела". Началото на серията беше поставено в края на 2016 г. с автобиографичната книга „Достойни битки" на американския държавник, бивш директор на ЦРУ и министър на отбраната при президента Обама - Леон Панета. В края на 2017 г. беше издадена и книгата "Заветът на Чърчил" от лорд Алън Уотсън. В поредицата предстои и публикуването на издание, посветено на германския канцлер Ангела Меркел.
Премиерата на "Китай - събуждането на един гигант" ще се състои на 25 април от 18:30 ч. в зала "Сердика" на Гранд-хотел София, като книгата ще бъде представена от създателя на "Власт и отговорност" Свилен Спасов, Захари Карабашлиев и икономиста Вера Асенова.
Предлагаме ви откъс от изданието:
ВЪВЕДЕНИЕ
Увлечени в нашите балкански и европейски неволи, дискусии и малки, но шумни български успехи, за добро или лошо някак пропускаме основните световни движения.
Преди години Леон Панета дефинира промяната на района, който ще е основното поле на конкуренцията и развитието. А вероятно и на противопоставянето. В новия век това вече не е Атлантика, а Тихоокеанският регион.
Там е мястото на основното състезаниеe в света в момента. Между двете най-силни икономики в света (2017): САЩ (24.32% ($18 трилиона) от световния БВП) и Китай (14.84% ($11 трилиона) от световния БВП). Има и една друга, но военна сила - Русия, но нейния БВП е 1.8% от световния.
Дългът на САЩ (2017) е $19.8 трилиона. Много често се бърка, че Китай е най-големият собственик на този дълг. Има няколко американски институции и фондове, които държат доста по голям обем от него. Китай заедно с Япония са най големите чуждестранни собственици на американски дълг (данни 2017) съответно на $1,146 трилиона и $1,091 трилиона. Без да влизаме в територията на макроиконмистите, съществува мнение, че Китай и Япония по този начин подкрепят високия курс на долара, за да стимулират своя износ към САЩ (основен пазар за тях) и да поддържат ръст на икономиките си.
Тази кратка информация е само да погледнем към света от Американо-Китайския ъгъл.
Книгата на Хенри (Хенк) Полсън е поглед от този ъгъл и е една от малкото написани като интригуващ учебник за Харвард.
Обучението по Управление, Икономика, Бизнес Администрация във водещите американски университети, а вече и в някои китайски, в голяма степен е на основата на практически реални случки (Case studies).
Това я прави интересна и занимателна, особено през очите и опита на вероятно най-запознатия от първо лице американец с политическия и икономически живот/елит на Китай в последните 25 години. Години на бизнес начинания и успехи на „Голдмън Сакс" в Китай, свързани с икономическия възход на Китай, придружени с исторически справки и - разбира се - с важни детайли на конкретни сделки и първите китайски радости за успехи на международните борси и пазари. На междудържавни отношения като финансов министър на САЩ и ръководител на Стратегическия икономически диалог САЩ-Китай и на китайската реакция по време на финансовата криза 2008 година, помогнала за запазване на стабилността в света. На работа в неправителствения сектор и дейностите по опазването на околната среда в Китай.
Една кариера мечта - бизнес; политика; образование, изследвания и околна среда.
А някак между другото - Полсън е инициатор за създаване на училище по Управление и икономика към Университета номер 1 в Китай- Цинхуа. Почти всички лидери на Китай след Дън Сяопин са завършили този университет. Няма нищо случайно.
Мотото на китайски на Институтът Полсон, чийто основател през 2011 година и председател е Хенк Полсън, „Да обединим знание и действие" е написано лично от настоящия премиер на Китай Ли Къцян. Други китайски лидери са гостували дори в дома му в Чикаго.
В книгата има споменаване за невероятното превишаване от над 40 пъти на разрешените максимални стойности за замърсяването на въздуха в Пекин и други градове през януари 2013. Аз бях там тогава и съм свидетел на този кошмар. И разбирам от първо лице битката за чист въздух чрез ВЕИ, ядрени и газови централи. По някакво стечение на обстоятелствата, разбира се не напълно случайно, съм следил отблизо през годините развитието на новостроящи се ядрени централи в света - в Китай и САЩ.
В началото китайските колеги слушаха, записваха внимателно представеното по конференции от американските им колеги, после започнаха да участват в диалога, през 2016 г. китайските колеги бяха с лица, излъчващи увереност.
Техническите и икономическите им знания вече са не по лоши. Те винаги са били добри в математиката, а организацията на площадката в Хайян, Китай бе очевидно по-добра от тази на площадка в САЩ (не казвам коя конкретно не от незнание, а от колегиалност).
Не може да не ги уважаваш за огромния им напредък в усвояването и развитието на високите технологии. Те вече започнаха и да ги създават.
Силата на тази книга е описанието от първо лице на процеса на китайския възход, както и на някои неприятни моменти и трудности, свързани с този възход във вътрешен и международен план.
Но най-вече силата на тази книга е в това, че Хенк Полсън е бил ДОПУСНАТ, там където други не са. В истинския „Забранен град". И ни дава възможност да надникнем в него и в процесите, които го управляват.
В неговият подход към Китай витае духа на Ричард Никсън и Хенри Кисинджър, възстановили китайско-американския диалог през 1972 г. Този диалог не е лесен, минава и ще минава през различни - надяваме се само икономически - сражения и намиране на баланс на интересите.
Но този диалог е основният за бъдещето на света. Това е и битка за привличане на таланти. Засега САЩ имат предимство, но Китай го съзнава и съм убеден търси изход.
И защо за нас българите тази книга е важна?
Да обединим знанието и действието е валидно за всички държави - независимо дали са малки или големи. Тази книга е израз на действието основано на познанието. Надяваме се да е не само интересна, но и полезна за практиката.
Автор: Свилен Спасов