Уреждаш съд, получаваш евтино парцелче край морето. По тази схема очевидно е действал съдията Панайот Генков, който е бил двигателят при създаването на районен съд в Приморско през 2005 г. Това обясни по Нова телевизия председателят на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев.
Съдиите Панайот Генков и Андрей Икономов бяха членове на Висшия съдебен съвет през 2005 г. Техни роднини пък се оказаха собственици на парцели с право на строеж в Приморско, като са ги получили от общината като крайно нуждаещи се. Главно действащо лице в този скандал стана и тогавашния кмет на общината Димитър Димитров, подписвал решенията.
Димитров е подписвал решенията за уреждане с имоти и на останалите роднини на магистрати - пак по съображения на крайна нужда.
Пенчев съобщи, че решението за създаване на районен съд в курортния град било взето с тайно гласуване точно от този състав на ВСС. По закон гласуването на такива решения трябва да е явно.
"Именно по предложение на Панайот Генков гласуването за създаването на съд в Приморско беше тайно", заяви председателят на ВАС.
Съдът в Приморско просъществувал за кратко, тъй като по-късно жалба до ВАС спряла "това безобразие", по думите на Пенчев.
На въпрос дали кметът не е предлагал нещо и на него, Пенчев заяви, че Димитров е "направил пътека в опит да се добере до кабинета ми". "Сигурно да ми даде и на мен едно парцелче", предположи Константин Пенчев.
По думите му поведението на магистратите с бедните роднини е "безобразно". Във вторник, 18 май, Пенчев освободи като шефове на отделения във ВАС замесените в скандала съдии Панайот Генков, Андрей Икономов и Николай Урумов.
"Аз нито мога да ги уволня, нито мога да ги накажа сериозно. Това е в правомощията на ВСС. Но аз на ниво ръководител на отделение мога да подбирам екипа си. Аз просто реших, че тези хора не могат да бъдат повече в екипа, който ръководи съдиите във ВАС. Нямат морално право да бъдат. И използвах това мое правомощие да ги освободя от тези постове," заяви Пенчев.