Шест месеца могат да бъдат ужасно дълго време, когато живееш в страна, чиято икономика от десетилетия е с трицифрени нива на инфлация.
Особено и ако начело стои човек с колоритни прякори като Лудия и Перуката.
Не, не става въпрос за един популярен у нас бивш футболен деятел, а за президента на Аржентина Хавиер Милей, който трябва да се справя с огромни предизвикателства в страната си.
Точно шест месеца, откакто стъпи в длъжност като държавен глава, в Буенос Айрес вече има много сериозни протести срещу противоречивите му мерки за реформа на икономиката.
Хиляди протестиращи превърнаха в бойно поле централния площад на столицата и влязоха в сблъсъци с полицията. Коктейли "Молотов", запалени автомобили, водни оръдия, димки, сълзотворен газ и резултатът е над 20 ранени полицаи и десетки задържани протестиращи.
Конкретната причина е приемането на първо четене в горната камара на местния парламент на предложение за реформа на данъчната система. То е с акцент върху общо намаляване на данъците, както и един гигантски законопроект от 238 члена, съкратени от над 600 в първоначалната версия.
Предложеното законодателство обявява извънредно положение и делегира допълнителни правомощия на президента в областта на държавната администрация, икономиката, финансите и енергетиката за срок от една година.
Така Милей ще има свобода да осъществи запланувана от него приватизация на 41 предприятия, включително държавната авиокомпания, железниците, пощенската служба и националния водоснабдител.
"This man [President Javier Millei] thinks he is an emperor."
— DW News (@dwnews) June 13, 2024
Violent protests broke out in Buenos Aires as Argentina's Senate approved a controversial reform package after hours of debate. The bill still needs to be approved by the Congress' lower house. pic.twitter.com/QshPpR6EXx
Предвижда се също така намаляване на пенсиите и правата на работниците, данъчна амнистия за лица с недекларирани активи, както и щедра инициатива за стимулиране на чуждестранните инвестиции.
Предстои разглеждане на второ четене и ако предложенията бъдат приети, ще бъдат първите законодателни инициативи на Милей, които влизат в сила, откакто стана президент през декември.
Досега той максимално много опитва да заобикаля работата с двете камари на парламента, където партията му няма мнозинство, и заложи колкото може повече на правомощията си като глава на изпълнителната власт.
Така през последните шест месеца започна да провежда своята "шокова терапия" в икономиката - обезцени аржентинското песо с 50% спрямо долара, почти спря държавните енергийни субсидии и намали броя на министерствата от 18 на 9.
Със сигурност опитва да изпълни със съдържание основния си предизборен слоган, който особено добре описва личността му и в превод от испански означава "Да живее свободата, мамка му."
За тези, които не са съвсем наясно кой е Милей, говорим за един от най-ексцентричните държавни глави в света.
Доскоро бе либертариански икономист и телевизионен експерт, известен като El Loco - Лудия - заради честите си гневни изблици в ефир. Странната прическа пък му докара прякора Перуката.
В икономическо отношение е изключително радикален и сам се определя като анархокапиталист. В други случаи пък се е определял и за тантричен секс гуру, но за това не е ставало дума по време на предизборната му кампания.
Там размахваше моторна резачка като символ на плановете си за намаляване на обществените разходи. Често се обличаше в супергеройски костюм, пееше за фискална политика и обеща да заличи централната банка.
Счита измененията в климата за социалистически заговор, нарече папа Франциск "левичарски кучи син", а преди няколко седмици бе на предизборно събитие на испанската популистка партия Vox, където нарече "корумпирана" съпругата на действащия министър-председател Педро Санчес от управляващата социалистическа партия.
В резултат от това се стигна до дипломатически скандал и Мадрид отзова своя посланик в Буенос Айрес.
За шест месеца досега рязкото свиване на публичните разходи от Милей помогна на Аржентина да премине от фискален дефицит от 2 трилиона песо през декември миналата година до излишък от 264,9 милиарда към април.
За първи път от 2012 г. насам държавният бюджет е на плюс за тримесечие, а през април месечната инфлация падна до 8,8% и за първи път от миналия октомври не е двуцифрена.
Даже Международния валутен фонд, който през десетилетията е отпускал повече пари на Аржентина, отколкото на която и да е друга държава, оцени като "по-добро от очакваното" развитието на икономиката. Очаква се скоро Милей да предоговори нова финансова програма с МВФ на стойност 43 милиарда долара и да финансира част от реформите си.
Само че докато твърди, че "политическата каста" ще понесе тежестта на реформите, всъщност голяма част от тях удря обикновените хора.
Годишната инфлация нарасна до почти 290% през април и е с една от най-високите стойности в света. За сравнение годишната инфлация в България е на ниво от 2,4%.
От друга страна няколко изследвания показват увеличаване на броя бедни хора в Аржентина. Според доклад на университета Torcuato Di Tella през първото тримесечие на тази година бедността е достигнала до почти 52% от населението на страната в сравнение с около 45% през миналата година.
Данните на Католическия университет на Аржентина са дори по-притеснителни и показват, че малко над 57% от аржентинците (около 27 милиона души) живеят в бедност.
Неслучайни са и сегашните протести на граждани, опозиция и профсъюзни организации.
Милей смята, че ще направи икономическа революция в страната си, но чрез собствения си радикализъм може да провокира революция срещу самия себе си.