От малки тактически дронове, които могат да се поберат в раница, до свръхзвукови безпилотни летателни апарати (БЛА), въоръжени с ракети и способни да преминат няколко хиляди километра.
Днес широката употреба на бойни дронове прави революция във военното дело и изцяло променя начина, по който се води война.
В исторически аспект може да се каже, че има конкретни оръжия, които се превръщат в емблематични за цели епохи. Те оказват пряко въздействие върху хода на историята и често пъти маркират преход от един исторически период в друг.
Така например скромната пръчка със завързан за нея заострен камък е един от първите инструменти, които са създадени от човешка ръка преди хиляди години, наред с лъка и стрелата. Мечът от своя страна се появява през бронзовата епоха и представлява най-масовото средство за убиване до появата на огнестрелните оръжия.
В началото на 20-ти век политат първите бойни самолети, превръщайки небето в ново бойно поле, а пък първите танкове променят изцяло начина на водене на война по суша. Няколко десетилетия по-късно ядреното оръжие въвежда съвсем ново разбиране за термина "оръжия за масово унищожение".
Сега войната в Украйна и различните начини за използване на бойни дронове в широк мащаб разкриват пред очите ни поредна революция във военното дело.
Разузнаване, наблюдение, прихващане на цели, прецизно насочване на артилерия, поддръжка или средство за нанасяне на въздушни удари - това са част от различните функции и способности, които демонстрират безпилотните летателни машини на сравнително ниска цена и без рискове от човешки загуби.
Eastern Ukraine, Ukrainian forces from the Omega Special Forces Anti-terrorism Detachment target Russian armored vehicles and positions with explosive-equipped FPV drones. pic.twitter.com/Jv0jrTNMU9
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) December 28, 2022
Дроновете позволяват на държавите да проектират сила и същевременно с това минимизират рисковете за собствените си войници. Като държат екипажите далеч от фронтовата линия, БЛА дават възможност за извършване на атаки или за провеждане на мисии за събиране на разузнавателна информация, които иначе биха били твърде рискови.
Така например в момента Русия използва дронове-камикадзе (собствено или иранско производство), за да нанася удари по украински военни и цивилни цели.
Същото важи и за украинските сили, които получават американски, турски, немски и други дронове, и с тяхна помощ успяват да нанесат удари дълбоко в територията на Русия.
В същото време дроновете предлагат въздушна подкрепа и изглед от птичи поглед за сухопътните сили. Бойните полета на Украйна показаха колко ефективно и смъртоносно може да работи тежка артилерия, когато получава информация в реално време от разузнавателни дронове.
Все пак технологиите на безпилотните летателни апарати съвсем не са толкова нови и се развиват вече няколко десетилетия.
Първият масово произвеждан дрон от такъв тип е американският MQ-1 Predator, който влиза на въоръжение в средата на 90-те. Това съответства и на така наречения "еднополюсен момент" след края на Студената война, когато САЩ имат неоспорим статут на доминираща световна суперсила.
В този период значението на Predator нараства, след като е въоръжен с ракети въздух-земя, въпреки че първоначално е замислен като средство за разузнаване. Така се превръща в едно от емблематичните оръжия във войната срещу терора на бившия президент Джордж Буш-младши.
Следващият модел е MQ-9 Reaper проектиран изцяло с идеята да носи смърт. Той има по-голям обсег от своя предшественик и може да носи повече боеприпаси.
За кратък период от време до голяма степен Съединените щати и Израел (със своя собствена силно развита индустрия за БЛА) имат водещата роля в развитието на дрон технологиите.
Това обаче се промени през последното десетилетие, а безпилотните летателни апарати се прехвърлиха от войната срещу тероризма и различни бунтовници към конвенционалната война.
Оттогава обаче тяхната употреба се разшири с нови играчи, които използват дроновете за осъществяване на своите външнополитически амбиции.
Това се оказа най-видимо през 2020 г., когато в Либия международно признатото правителство в Триполи успя да спре с турска помощ настъплението на генерал Халифа Хафтар.
Ключови се оказаха не само няколкото хиляди сирийски наемници, въоръжени и екипирани от Анкара, но също така и турските дронове Bayraktar TB2, които действаха като бомбардировъчна авиация за правителството в Триполи.
Подобен бе и сценарият в конфликта между Армения и Азербайджан. Доставените от Турция дронове Bayraktar се оказаха решаващ фактор, позволил на Баку да спечели убедителна победа.
Въздушните удари с дронове помогнаха на правителството в Адис Абеба да вземе надмощие в конфликта срещу бунтовниците от северната провинция Тиграй в Етиопия. Това стана с помощта на турски, ирански и китайски БЛА, последните закупени с помощта на Обединените арабски емирства.
По подобен начин ОАЕ помогна и на своя съюзник в Либия генерал Халифа Хафтар, за да може той да изравни силите с противниците си в Триполи.
В момента най-големите производители са САЩ, Франция, Израел и Китай. По отношение на износа обаче Иран, Турция и Китай имат предимство, тъй като останалите не са толкова склонни да предоставят технологиите си на други държави и са ограничени от вътрешни законодателства.
Смята се, че към момента над 100 държави вече са интегрирали подобни системи в своите въоръжени сили. Това важи и за въоръжени групировки като Хизбула в Ливан или хутите в Йемен, които използват бойни БЛА, доставени от Иран.
Дроновете са вече толкова достъпни на широкия пазар, че дори най-обикновените сред тях биха могли да бъдат преработени за ниска цена и превърнати в сравнително ефективно оръжие или средство за разузнаване.
Все пак при по-големите от типа на Bayraktar или Reaper нещата са по-сложни. Те работят със специални сензори и прибори за насочване на оръжия, наред с подходяща радарна и навигационна система - все технологии, които изискват дълги години на развитие и инвестиции и отиват далеч отвъд възможностите на комерсиалните дронове.
По тази линия в бъдеще се очаква да се появяват изключително сложни и високотехнологични системи с нови способности. Те включват интегриране на изкуствен интелект, нови възможности за комуникация и работа в различни условия и дори използване на така наречените "рояци".
Това представлява голям брой дронове-камикадзе, които успяват автономно и координирано помежду си да летят във формация, така че да се нанесе масиран удар от различни посоки срещу добре защитена цел.
При всички положения безпилотните летателни апарати представляват бъдещето на въздушния бой.