Книгите срещнаха чалгата. Буквално. Миниатюрният сблъсък на цивилизациите се състоя снощи из коридорите на НДК. Но класическият антагонизъм не се прояви, тъй като поп фолкът и романите за любов и езотерика не се самоизключват.
Любители на словото и фенове на поп фолка се изненадаха взаимно с присъствието си. Едните пристигнаха, за да хванат първия ден на Панаира на книгата, другите - да празнуват рождения ден на телевизия Планета Пайнер.
Така ръководството на Националния дворец на културата обедини две на пръв поглед противоположни събития. Нищо лично, просто бизнес. Разбира се, поп фолкът бе резервирал елитната Зала 1, а книжното изложение - коридорите на цели три етажа. А в Зала 6 се проведе тихомълком още по-странно попадналото в културното меню събитие "Студент на годината".
От репетициите и настройването на техника целият ден в НДК тресе мощна чалга, оплакаха се се продавачи от щандовете за книги. За голяма част от тях концертът на Пайнер е изненада, при това неприятна.
Час преди нашествието на едрогърди певици и епилирани певци групичка добре фризирани девойки стои пред една от вратите на Зала 1. Идея си нямат що е то Панаир на книгата. Не мислят да разглеждат. Душа ще пълнят в залата, пеейки химните на поп фолка. Гледат учудено, когато ги питам кой ще пее. Отговорът идва от няколко тийнеджърски гласа: "Всички".
Платили са 15 лева за билет. Срещу тези пари могат да си купят две-три книги - най-близкият щанд е на не повече от три метра разстояние. И да не си харесат, имат на разположение още 139 такива.
Намаления от 20 до 70% и промоционални пакети от типа "Две книги за 10 лв." и "Купи една, получаваш две".
По-нагоре из коридорите се лута друга групичка, очевидно търсеща същото мероприятие. Тази година концертът на телевизията е платен, жалват се те. Но са сигурни, че залата ще се напълни. Както всяка година.
Подобна посещаемост си пожелават и търговците на книги. Един от тях, недоумяващ как е възможна тази културна синергия, е категоричен - в последните 4 години посетителите на изложението се увеличават, но продажбите - не. Явно и книгите събират зяпачи.
Езотерика и любовни романи
Хитът на пазара продължават да са любовните романи и езотеричните книги, твърдят продавачи по щандовете. След нашествието на Джон Кехоу, Дан Браун и Хорхе Букай, последвани от масирана вампирска офанзива, отново идва ред на езотеричната литература.
Все повече хора си купуват книги със съвети какво да правят или да не правят. Млада жена класира предпочитанията си така: "Книги, свързани с духовното усъвършенстване, езотерика, езика на тялото, психология. Не си падам особено по романи". Би си купила и нещо за графичния дизайн, тъй като това е професионалното й поприще.
По-възрастните предпочитат self-help книги от типа на "Как да мислим позитивно", "Как да общуваме" и т.н. И традиционните любовни романи. За младите фаворит са фентъзитата.
Все четива, които късат връзката с реалността, в която живеем, рисувайки ни друг, нереален свят, или учейки ни как да се справяме с настоящия. Същото пеят и гърлите на поп фолка, само дето тяхната заветна представа за живота е далеч по-опредметена. Какво пък, и това си е вид бягство от мизерия, сивота, евтиния.
Иначе първият ден на книжното изложение дава надежди. Съпътствано е по традиция от културни прояви - представяния на книги, публични четения, събеседване с автори. Въпреки това сме далеч от големите панаири в Европа.
Панаир на книгата и ... концерт на Планета Пайнер. Какво ти по-голямо културно разнообразие. И сега, ако София не стане европейска столица на културата през 2019 година - здраве му кажи.