Книгите срещнаха чалгата. Буквално. Миниатюрният сблъсък на цивилизациите се състоя снощи из коридорите на НДК. Но класическият антагонизъм не се прояви, тъй като поп фолкът и романите за любов и езотерика не се самоизключват.
Любители на словото и фенове на поп фолка се изненадаха взаимно с присъствието си. Едните пристигнаха, за да хванат първия ден на Панаира на книгата, другите - да празнуват рождения ден на телевизия Планета Пайнер.
Така ръководството на Националния дворец на културата обедини две на пръв поглед противоположни събития. Нищо лично, просто бизнес. Разбира се, поп фолкът бе резервирал елитната Зала 1, а книжното изложение - коридорите на цели три етажа. А в Зала 6 се проведе тихомълком още по-странно попадналото в културното меню събитие "Студент на годината".
От репетициите и настройването на техника целият ден в НДК тресе мощна чалга, оплакаха се се продавачи от щандовете за книги. За голяма част от тях концертът на Пайнер е изненада, при това неприятна.
Час преди нашествието на едрогърди певици и епилирани певци групичка добре фризирани девойки стои пред една от вратите на Зала 1. Идея си нямат що е то Панаир на книгата. Не мислят да разглеждат. Душа ще пълнят в залата, пеейки химните на поп фолка. Гледат учудено, когато ги питам кой ще пее. Отговорът идва от няколко тийнеджърски гласа: "Всички".
Платили са 15 лева за билет. Срещу тези пари могат да си купят две-три книги - най-близкият щанд е на не повече от три метра разстояние. И да не си харесат, имат на разположение още 139 такива.
Намаления от 20 до 70% и промоционални пакети от типа "Две книги за 10 лв." и "Купи една, получаваш две".
По-нагоре из коридорите се лута друга групичка, очевидно търсеща същото мероприятие. Тази година концертът на телевизията е платен, жалват се те. Но са сигурни, че залата ще се напълни. Както всяка година.
Подобна посещаемост си пожелават и търговците на книги. Един от тях, недоумяващ как е възможна тази културна синергия, е категоричен - в последните 4 години посетителите на изложението се увеличават, но продажбите - не. Явно и книгите събират зяпачи.
Езотерика и любовни романи
Хитът на пазара продължават да са любовните романи и езотеричните книги, твърдят продавачи по щандовете. След нашествието на Джон Кехоу, Дан Браун и Хорхе Букай, последвани от масирана вампирска офанзива, отново идва ред на езотеричната литература.
Все повече хора си купуват книги със съвети какво да правят или да не правят. Млада жена класира предпочитанията си така: "Книги, свързани с духовното усъвършенстване, езотерика, езика на тялото, психология. Не си падам особено по романи". Би си купила и нещо за графичния дизайн, тъй като това е професионалното й поприще.
По-възрастните предпочитат self-help книги от типа на "Как да мислим позитивно", "Как да общуваме" и т.н. И традиционните любовни романи. За младите фаворит са фентъзитата.
Все четива, които късат връзката с реалността, в която живеем, рисувайки ни друг, нереален свят, или учейки ни как да се справяме с настоящия. Същото пеят и гърлите на поп фолка, само дето тяхната заветна представа за живота е далеч по-опредметена. Какво пък, и това си е вид бягство от мизерия, сивота, евтиния.
Иначе първият ден на книжното изложение дава надежди. Съпътствано е по традиция от културни прояви - представяния на книги, публични четения, събеседване с автори. Въпреки това сме далеч от големите панаири в Европа.
Панаир на книгата и ... концерт на Планета Пайнер. Какво ти по-голямо културно разнообразие. И сега, ако София не стане европейска столица на културата през 2019 година - здраве му кажи.
"...Платили са 15 лв. за билет. Срещу тази сума могат да купят три книги..." Що 3 книги, направо килограм ми дайте. Не, чакайте, отрежете 100 грама, килограм ми е много Аз незнам всъщност кое е по-вредно за 15 лева - чалга концерт или 3 книги на Куелю
Любопитно би било да се разбере, как са разпределени по жанрове представените на панаира на книгата заглавия – и изобщо заглавията в списъците на участващите издателства. Примерно, какъв процент е поезията, класическата проза, философско-аналитичната литература, сатирата, учебните пособия, албумите с произведения на изкуството – и какъв са розовите романи, джобните кримита, брошурките с мотивационни премъдрости, както и всевъзможните тънки и дебели библии на модерни пророци, заели позата на Единствен Източник на Истина. Особено е интересно следното: какъв процент са книгите, предназначени да помагат на човек да мисли със собствената си глава, и какъв – онези, които му помагат да бяга от реалността и/или му сервират готови житейски рецепти (така че да не му се налага да тормози горките си сиви клетчици). Съотношението е интересно и като заглавия, и като издадени тиражи. И двете биха били по своему показателни. За съжаление съм далечко и не мога да дойда да се разходя по щандовете, за да придобия дори само общо впечатление. Но като гледам какво изобилства по книжарниците у нас (включително и тези онлайн), съм твърде скептичен. Като нищо може да се окаже, че ние по инерция споменаваме с благоговение Книгата с главно К, а голяма част от книжния пазар представлява хартиена чалга. И че Панаирът на книгата (т.е. на днешната продукция на родните издателства) и концертът на Планета Пайнер смислово не само не са антиподи, а могат даже да се смятат за сродни събития... Фактът, че слово е напечатано на хартия и подвързано в корици, достатъчен ли е, за да му се полага автоматично уважение? Полага ли се автоматично уважение на архитекта, който твори мутробароков кич? на лекаря, който пълни бюстове със силикон? на музиканта, специализирал се в свирене на кръчмарски хитове „на ухо“? Архитектурата, практикувана не като призвание, а като занаят, може да задръсти средата със сгради-недоразумения, които ще останат да стърчат десетилетия. Медицината, практикувана като занаят, може тотално да изгуби връзка с благородната мисия за опазване на човешкото здраве и живот. Музиката-занаят може да способства за деформиране не само на слуховите, а и на естетическите възприятия на слушателите. Време е да се разделим с шаблонната представа, че всяка книга по дефиниция заслужава респект. И да свикнем първо да поглеждаме съдържанието, преди да решим дали го заслужава или не. Всъщност, това е валидно далеч не само за книгите. Валидно е за всичко (включително и за хората). Но И за книгите. ___________________________ P.S. Това е в отговор на явно „подразбиращата се“ (според автора на статията) теза, че книгите са ценност, а чалгата е боклук. Не че чалгата може да бъде ценност; една книга обаче може да бъде точно толкова голям боклук, колкото най-боклучавата чалга. Стереотипът „Книгата е ценност“ не само че ВЕЧЕ не е универсално валиден, а може да бъде и вреден. И за това не са виновни книгите.
Тази "симбиоза", която се е получила в НДК е меко казано странна, но разбираема предвид управлението на Двореца на културата (само да уточня, че комплексът ми харесва, не съм от мразещите и отричащите го). По отношение на мероприятието на Пайнер, доколкото разбрах от колега, който слуша подобни неща, са раздавали безплатни билети преди концерта поради липсата на интерес. По отношение на панаира на книгата - похвално мероприятие. Да пазарът у нас е години преди останалите развити държави, но тенденциите не ни подминават и нас и навсякъде, където съм бил, се четът подобни "шитни" (кехоу, браун, коелю, чик-лит и т.н.). Няма как този пазар да остане капсулиран от всички останали процеси, но е факт, че дори и у нас излизат доста интересни заглавия, които си заслужават да бъдат прочетени. Като млад, работещ човек, които все пак отделя време и за забавления и т.н., нямам много време за четене (за съжаление) и с двете книги на месец, които прочитам, спокойно мога да кажа, че този пазар ми е достатъчен. 24 заглавия на година със сигурност ще намеря предвид и огромното количество класики, които съм пропускал. За съжаление не мисля, че някога ще насмогна на книги, музика и кино, винаги имам чувството, че изпускам страшно много неща, но Sela vi
Странна статия и доста коментари, само не видях препоръки коя книга да бъде прочетена. Малко на hate-ване ми прилича. Ето нещо по интересно: http://knigolandia.info/book-review/knigovoditel-xxxi-panair-2012/ Иначе има и неща с които съм съгласен.(особено с управлението на НДК)