През 2005 г. ООН обявява 27 януари за международен възпоменателен ден на Холокоста. Това означава, че в календара има дата, която да ни напомня за едно от най-големите зверства в човешката история, за да предотвратим бъдещи прояви на геноцид.
На днешния ден през 1845 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са били освободени. Това се случва след победата на съюзническите войски над Хитлер и влизането на червената армия в лагера.
Холокостът е символичен не само заради броя на избитите евреи и безпрецедентната жестокост, но и с факта, че това е геноцидът, който поради размерите си получава най-голяма гласност. Затова и споменът за този дълбоко срамен момент от историята на човечеството действа като напомняне докъде могат да стигнат идеологиите, основани на расизъм или идеята за превъзходство на една етническа или национална общност над друга. Геноцидът над евреите поражда първия шок на модерния свят, приел хуманизма като основна ценностна категория.
Като много други огромни човешки трагедии, и Холокостът става тема в изкуството. "Списъкът на Шиндлер", "Пианистът", "Момчето с раираната пижама" и "Изборът на Софи" са само малка част от филмовото наследство, посветено на темата за концлагерите.
Холокостът обаче намира своето място и в литературата, където присъства категорично и обилно. В последните години в България дори се забелязва подем в издаването на книги с името на зловещия концентрационен лагер Аушвиц в заглавието.
Не всички от тях си струват да им отделите вечерите си. Но темата за живота (и смъртта) в концлагерите е била творчески двигател на редица стойностни произведения, които са хвърлили светлина върху един от най-мрачните моменти в историята.
В галерията горе събираме част от тях.
Някои от подбраните книги за случилото се в лагерите идват с искрената ни препоръка от първа ръка, други сме избрали заради високата им оценка в Goodreads. Във всички случаи, няма да сбъркате с тези книги, но няма и как да ви пожелаем "приятно четене".