Порталите винаги са вълнували умовете на човечеството. Изкушаваща е идеята, че е възможно да прекрачиш през определена точка и да стъпиш на съвсем друго място на стотици, а защо не и хиляди километри разстояние.
Порталите имат своето място във фантастиката (романът "Хиперион" на Дан Симънс), фентъзито ("Вещерът" на Анджей Сапковски и едноименния сериал), игрите (Mortal Kombat), че дори българската телевизия ("Порталът" на БНТ). Но ето, че порталите в някаква степен се превръщат и в изкуство.
Така във Вилнюс се появи портал, който свързва столицата на Литва с полския град Люблин.
Е, за съжаление, не сме стигнали до момента, в който човек да може да се прехвърли от един град в друг само с няколко крачки и без помощта на влак, кола или самолет. Порталът е футуристично изглеждаща инсталация - по-скоро произведение на изкуството, отколкото нещо друго, което обаче в реално време предава картина от единия град към другия.
Представете си, че сте до жп гарата във Вилнюс и виждате овалната форма на PORTAL, както е името на проекта. Приближавате се до него и в центъра му, който представлява голям екран, виждате какво правят в същото време хората на централния площад в Люблин, Полша.
В същото време тези, застанали пред другия "край" на портала, виждат вас, благодарение на инсталираните в PORTAL камери.
PORTAL е издигнат на 26 май и идва тъкмо навреме за хората, които са озверели от ограниченията върху пътуванията, които последната година донесе. Да, не е същото като да се пренесеш от Литва в Полша или обратното за миг, но със сигурност е нещо различно, освежаващо и любопитно.
Любопитно е и това, че проектът всъщност не е някаква пандемична приумица за по-добро настроение, а по него всъщност се работи от 5 години.
Целта му от самото начало е да служи като "визуален мост", който да свързва хора от различни култури и да ги подтиква да преосмислят значението на думата единство, става ясно от прессъобщението на туристическия портал GO Vilnius.
"Човечеството е изправено пред множество потенциално смъртоносни предизвикателства; дали ще е поляризация на обществото, промените в климата или икономически проблеми. Но ако се вгледаме отблизо, ще разберем, че не липсата на брилянтни учени, активисти, лидери, знание или технологии причинява тези предизвикателства", обяснява Бенедиктас Гилис, президент на фондацията Benediktas Gylys и инициатор на идеята за PORTAL.
Източник на проблемите според него са трайбализма (племенното мислене), липсата на емпатия и ограничената ни представа за света, често окована в националните граници.
Така се появява идеята за PORTAL - като покана човек "да се издигне над предразсъдъците и неразбирателствата, които принадлежат на миналото", над "илюзията ние и те".
Естествено, научната фантастика повлиява при дизайна на проекта. Именно от там инженерите зад PORTAL черпят вдъхновение за кръглата форма. Зад минималистичния дизайн се крие идеята и за това да се помогне за оформянето на вида на бъдещия град.
Самата работа по PORTAL показва какво може да постигне единството между хората, обяснява Адас Мескенас от компанията-създател LinkMenu. От дизайна, през триизмерното проектиране, до логистичните предизвикателства и развитието на дигитално съдържание - всички тези процеси изискват голям и мултифункционален екип.
Порталът не е замислен като един-единствен проект. Напротив - хората зад него искат в близко бъдеще да "свържат" света чрез десетки портали из Европа и света. Целта е да се ангажират обществата, както и да се спомогне за единството между различни култури.