Допинг скандалът в Русия придобива все по-големи размери.
Версиите са много – от безцеремонно допингиране на руските атлети с позволението и насърчаването на държавата до западна конспирация да забрани само веществата, използвани в бившия съветски блок, и само техните атлети да бъдат хванати.
Ясно е едно – голяма част от руските атлети са използвали забранени вещества.
Затова и Международната асоциация на лекоатлетическите федерации (ИААФ) забрани на всички 136 руски лекоатлети да участват на Игрите в Рио.
С едно изключение – Дария Клишнина.
Условието, което Международният олимпийски комитет (МОК) постави за участие на руските атлети в Рио, бе да докажат, че не са тренирали в Русия и не са били под надзора на местната лекоатлетическа федерация.
Единствена Клишнина отговаря на този критерий според МОК. От три години тя се подготвя в САЩ.
25-годишната състезателка на дълъг скок получи разрешение да се състезава на Олимпиадата под неутрален флаг.
Рускинята прие, след което дойде и вражеският огън от свои.
Множество от журналисти, медии, официални лица и обикновени фенове обвиниха Клишнина в родоотстъпничество.
Малко са тези, които се застъпиха за нея. Сред тях бе световният шампион на 110 м с препятствия от 2015 година Сергей Шубенков.
„Оставете Клишнина на мира“, написа Шубенков в Twitter.
Шубенков, заедно с Елена Исинбаева и много други руски лекоатлети, които неведнъж са доказвали чистотата си пред антидопинговите власти, засега имат забрана за участие на Олимпийските игри.
Всички те имат една последна надежда – на 21 юли Спортният арбитражен съд в Лозана ще се произнесе по делото, заведено от Руския олимпийски комитет. Надеждата не е голяма, но все още съществува.
A дотогава Дария Клишнина ще бъде обект на сериозни атаки. Затова, че следва олимпийския принцип – участието.
„Все още чакам и наистина се надявам, че няма да пътувам за Рио сама. Сега трябва да сме единни и до края да вярваме, че ще се състезаваме в Рио като отбор“, каза Клишнина.
Критиците й „патреоти“ трябва сериозно да се замислят, защото чистият спорт е нещо, което трябва да се поощрява.
А да обиждаш шампионка от ранга на Даша на родоотстъпник само защото не тя е избрала да не се състезава за страната си, а страната й посрами спортистите си, заради което много от тях няма да отидат в Рио, е плод на тотална липса на връзка с реалността.
Критиците й „патреоти“ трябва сериозно да се замислят, защото чистият спорт е нещо, което трябва да се поощрява. ............................................ Може би "критиците ѝ "патреоти"" имат предвид, че щеше да е "по - мъжко" да откаже да се състезава под неутрален флаг, а не под знамето на страната си. Изречението звучи все едно всеки патриот е привърженик на измамите в спорта (в случая допинга) и на победата на всяка цена вместо на честната игра.