Да създаваш шампиони в България

Допреди няколко години България имаше наложени сериозни традиции в работата с децата и юношите и изграждането на бъдещите спортни звезди. След промените от 1989 г. обаче от тези традиции не остана почти нищо. Дори, напротив и малкото останало от миналото сякаш бе разрушено.

В последните почти две години, на 80 км от София се появи един малък оазис. В планинското Етрополе настоящият депутат Емил Димитров и легендата на родния футбол Христо Стоичков създадоха една от малкото футболни Академии у нас.

„Това е град, който е дал много спортисти. Малък град е, така като кажеш Етрополе и се сещаш веднага, че е Балкан. Моята първа шампионска титла е именно тук на тоя стадион. Тук бяхме с Емо Костадинов, с Любо Пенев, много важно е човек да не забравя откъде е тръгнал. И Димитър Пенев като треньор е минал от там, защото там бяхме на подготовки", мотивира избора си Стоичков.

С тогавашния бизнесмен и настоящ депутат Емил Димитров, който е запален по футбола и е президент на мествия Чавдар се запознават случайно. Бизнесменът отдавна има по-различна визия за развитието на спорта от останалите си колеги. Наясно е, че ковачницата за кадри е детската школа. Идеята му е да не разчита на купени играчи.

Освен футбола Димитров и Стоичков ги свързва още една страст - лова.

„Когато споделих на Стоичков идеята за детско-юношеската школа, откликна веднага и се запали много. Явно, че и той винаги е имал слабост към изграждането на футболистите, разказва Димитров как е привлякъл Камата и допълва: "Той е лицето на школата, дава самочувствие, амбицира децата да го догонят, осигурява връзката с Барселона и други големи клубове".

Преди създаването на Академията в Етрополе, Стоичков вече има опит в подобни начинания. В града, в който постигна най-големите си успехи - Барселона, родната звезда вече има подобно начинание, което функционира успешно.

„Всичко ще бъде едно към едно, пренасям целия си опит и метозики. Това, което го има в Испания, ще го има и тук. Надявам се момчетата да усетят начина, по който работим там и специалните програми.

В школата ми в Барселона нещата вървят отлично. Там структурата е огромна, искам да пренеса целия ми опит оттам тук - в Етрополе. Самият факт, че отбор на мое име играе срещу връстниците си от Реал (Мадрид), Валенсия и други, говори какво съм успял да постигна", казва още Камата.

Официалното откриване на Академията е през септември 2008 г. Първоначално за нуждите й е ремонтиран един етаж от общежитие, създадена е леглова база за 60 деца, в последствие цялата сграда се превръща в суперлуксозен пансион.

"Сметка не съм си давал никога, тъй като става дума за деца. Много често, когато започнеш да правиш сметки, те не излизат. За мен представлява изключително удоволствие да работя с децата и това е основната причина, заради която се захващам", казва Стоичков.

Той отдавна е осъзнал, че в родната му България е трудно, никой нищо не дава даром. Но въпреки това не се отказва.
При откриването шанс за развитие получават 50 деца, родени през 1995 г. и 1996 г. Те живеят на пълен пансион в Етрополе, а обучението им е на пълно безплатно.

Постепенно проектът е разширен и се стига до бройката от 200 деца от набор 1991 до 1997 г. В момента шеф на школата е друга легенда на ЦСКА Спас Джевизов.

В началото Стоичков и Емил Димитров получават съдействие и от бившия вече министър на образованието Даниел Вълчев, който издейства създаването на спортни паралелки в местното училише. Така принципите, на които функционират всички големи футболни щколи - децата да са заедно и да се учат, както на футболни умения, така и на всичко необходимо им в живота са напълно спазени.

"Възпитанието на момчетата е нещо много важно. В моята школа например няма неоправени легла и разхвърляни обувки из стаята. Децата са научени на дисциплина и усърдие. Така се постигат резултати.

Аз с тях и на дискотека ходя, но после знам, че всички ще се приберат навреме в общежитието и няма да развалят режима си. След време инвестицията в талантите ще ми се върне. Категоричен съм, че при положението, в което се намира държавата, трябва да вкарваме пари в подрастващите, а не в трансфери на скъпи чужденци", разказва Стоичков.

Паралелно с общежитието се изграждат и необходимите терени. Академията разполага и със зала с изкуствен терен. Изграждането й е свързано с един от многобройните европроекти, съдействието отново идва от Даниел Вълчев. На откриването й присъства една от легендите на Барселона Хосе Мария Бакеро.

„Европарите няма да влезнат в моя джоб. Всичко, което сме направили досега, сме го направили с наши средства. Нито съм искал пари от държавата, нито искам. Европрограмата обаче е свързана със бъдещето и развитието на спорта", коментира тогава Христо Стоичков.

Интересът към Академията е огромен.

„По отношение на децата, които са в школата, всичко е перфектно. Клубът им плаща храната, няма такси, събрани са деца от цяла България. Всяка година организираме кастинги, идват по 400-500 деца", разказва миналогодишният треньор на първия състав на Чавдар (Етрополе) Борис Ангелов.

През миналата година Академията бе домакин и на превърналият се в традиционен юношески турнир „Юлиян Манзаров". Грандът Барселона пък изпрати един от тимовете си от Ла Масия, който се пусна в надпреварата.

Осем от първите възпитаници на Академията вече са били национали при юношите, а две от момчетата играят в мъжкия отбор на Етрополе.

Новините

Най-четените