50 милиона лева! А къде са високите спортни постижения?

Засега Елица Янкова ни отстрамва на олимпийските игри в Рио де Жанейро с бронзов медал в борбата.

За постижението си 21-годишната спортистка ще получи 150 хиляди лева според утвърдените от министерството парични премии за призови класирания.

Според настоящата средна работна заплата в страната, Елица ще вземе накуп сума, която човек със средно възнаграждение би изкарал за 13 години. Лошо няма. Едва ли са много хората, които са на мнение, че парите не са заслужени.

Но като стана въпрос за пари, премиите за олимпийците ни са бял кахър. Гласува се четвърт милион за злато, но няма кой да ги вземе...

Бюджетът на Министерство на младежта и спорта за 2016 г. възлиза на над 70 млн. лева, а близо 51 от тях са в графата "Политика в областта на спорта за високи постижения".

Тя от своя страна е разделена на две подточки - "Олимпийска подготовка" (12,512,100) и "Спорт за високи постижения" (38,209,200).

Тоест с думи прости - държавата е заделила едни 50 млн., с които да се гонят високите постижения.

Колко обаче бяха те през първите 8 месеца на годината?

Ще трябва сериозно да се напънем, за да свием пръстите на едната ръка.

Не е в компетенцията ни да кажем колко тежат тези 50 млн. в преследването на успехи, но не изглеждат никак малко, а резултатите ги няма.

В класирането по медали в Рио делим 71-а позиция със "спортни сили" като Доминиканската република, Мароко, Киргизстан и Молдова.

Не се борим за Фелпс или Болт, но все пак за нещичко, което да назовем "високо спортно постижение". Защото остава впечатлението, че проблемът не е само в парите и лошата материална база.

#1 gothic 19.08.2016 в 14:37:58

В същото време български ученици носят редовно медали от олимпиади по математика, физика, информатика, астрономия и какво ли не още. Обаче за там пари - йок. Сбъркани приоритети? И още как! Но нищо чудно. В страна, където идол е Динко от Ямбол, който в някакво интервю беше изтресъл че не разговаря с хора, които са били освобождавани от часовете по физическо /цитирам по памет/. Там е заровено кучето. Принципа е "да превърнем мозъка в мускули".

#2 паяка 19.08.2016 в 18:39:53

Всяко училище би трябвало в началото на учебната година да получи сума в левове, равна на 3-кратния брой на учениците си, т.е. 3 лв за ученик, при изготвен и защитен от учителите по физическо и одобрен от министерството проект. Само дето не става баш така. Особено в последните 2-3 години. Къде са кинтите не се знае от обществото. Състезателите олимпийци, също ни информират, че тренират при лоши условия. Вероятно си спомняте гребците от преди години, които гребяха из блата из пернишко, а и не само тях. Дали и тук се прави оборот на неизползваема китайка стока от Илиянци с рекламна цел? Или направо си ги преразпределят!?

#3 Georgi Marinov 19.08.2016 в 21:30:38

В същото време български ученици носят редовно медали от олимпиади по математика, физика, информатика, астрономия и какво ли не още. ============================ Това е заблуда: 1) Колко медала сме взели в Сеул '88 и колко сега и известно на всички. Какво е представянето на ИМО сега спрямо това какво е било в миналото знаят много малко хора. А медиите представят всяко печелене на медали като успех, без да го поставят в историческия му контекст. В действителност, нещата са в сериозен упадък и на ученическите олимпиади, което е логично като се има предвид какво е състоянието на средното образование. 2) Но даже и да не беше така, тези успехи не са от никакво реално значение в сравнение с нивото на масовото образование, което е много по-важно, и в сравнение с това дали държавата произвежда математици и учени (а не просто медали по ученически олимпиади) и дали може да ги задържи в страната). А в това отношение сривът е може би дори по-тежък от този в спорта. Иначе що се отнася до олимпиадата, всеки си се бори за медали и поздравления за всеки, успял да вземе дори и бронз. Но точно в този момент според мен беше по-добре да останем на кръгла нула за да може поне да се отправи ясно послание към обществото и да стане ясно какво е положението. Понеже дори и един медал ще се отчете като някакъв успех, а това е последното нещо, от което имаме нужда. Това, за което трябва да се говори, е как от 10 златни, 12 сребърни и 13 бронзови през 1988 г. стигнахме до 1 бронзов през 2016. Което не стана ей така изведнъж, колапсът беше постепенен -- три олимпиади с около 13-15 медала общо (поне 3 златни във всяка) между 1992 и 2000, след това 2-1-9 през 2004, след това 1-1-3 през 2008, и после 0-1-1 през 2012. Сега 0-0-1. След нито една от тези олимпиади не се направи нужната равносметка и никой не се стресна както трябва, с изключение на някой и друг по-осъзнат спортен журналист, написал опело за българския спорт, на никое от които обаче не се обърна внимание.

#4 opetkov 19.08.2016 в 21:59:04

Това , че нямаме медали дори е много добре. Медалите в спорта не показват и не доказват нищо, освен че начесват егото на политиците и пиявиците спортни чиновници, впили се в телата на спортистите. А споменатата сума 71 млн дори е смешна, като се направи сметка на колко спорта трябва да се разпредели. Смея да мисля, че нашата младеж е поумняла малко и все по-трудно се намират жертви, готови да пропилеят и съкратят живота си за съмнителната и мимолетна спортна слава. Всеки спортист, гонещ високи спортни резултати е потенциален инвалид. Много се говори и малко се прави за спортуването на цялата нация и възпитанието на младежта на здравословен начин на живот.

#5 Georgi Marinov 19.08.2016 в 22:39:27

Медалите в спорта не показват и не доказват нищо, освен че начесват егото на политиците и пиявиците спортни чиновници, впили се в телата на спортистите. ============================== Не е така. В държави като Австралия например (не давам американците за пример, понеже те са имперският център и там се очаква да се печели във всичко), които печелят редовно диспропорционално много медали спрямо демографският си потенциал, не ми е известно политицте да си начесват егото с това. Не че това явление го няма, но то се наблюдава основно в условия на авторитарни и тоталитарни режими. Извън тези случаи има много добра корелация между спортните успехи на една нация и нивото и в друго области. И това е съвсем естествено тъй като същите личностни качества, които трябва да се развият, за да се произведат олимпийски и световни шампиони в спорта -- постоянство и пълна отдаденост на работата, стремеж към постоянно самоусъвършенстване и т.н. -- са и качествата, които извеждат до много високо ниво във всяка една друга област (наука, медицина, технологии, изкуство и култура, и т.н.). Това като се осъзнае, връзката между това, че спортът ни е в пълен колапс, и това, че в България повечето хора във всяка една професия са някаква комбинация от некадърници и измамници, включително в жизненоважни за функционирането на обществото области като здравеопазване, образование, законодателстов и администрация, и сигурност, което е основната причина държавата да е толкова зле, става очевидна.

#6 deowin 20.08.2016 в 00:05:00

>нещата са в сериозен упадък и на ученическите олимпиади Не точно. Погледни резултатите от последните IMO/IOI. За физиците не знам, признавам, но в математика и информатика децата се справят добре, защото въпреки сериозния спад в средното ниво на средното образование и същественото намаляване на мотивацията на учениците за подготовка и участие в състезания, школите не са напълно изчезнали и явно все още успяват да подготвят няколко добри състезателя. Добре че на международните състезания националните отбори са по 4-5 (под 10) ученика, щото повече просто няма. Но толкова все още се намират.

#7 Georgi Marinov 20.08.2016 в 00:28:14

Ами ето ги резултатите ни на ИМО: https://www.imo-official.org/country_team_r.aspx?code=BGR Ето я и графиката с класирането ни по години: https://drive.google.com/open?id=0B0WFk7uk2Dg9aWR2RGFBS0ZxTDA Има подобрение в последните две години, което обаче не е ясно дали ще продължи (все пак това са само две години). Ако обаче погледнем по-дългосрочно, виждаме, че от 2004-а насам, сме влезли в топ 10 само веднъж (и това в началото на периода), след като преди това рядко сме излизали от топ 10. Броят на участващите държави се е увеличил с течение на времето, това е така. Но всички силни държави участват от много отдавна така или иначе, така че това не може да е извнинение.

#8 Georgi Marinov 20.08.2016 в 00:37:02

Добре че на международните състезания националните отбори са по 4-5 (под 10) ученика, щото повече просто няма. ============================ Е да де, точно това е сериозният проблем. Което ми напомня за нещо много важно: Не знам дали са ти попадали под ръка съставите на отборите от едно време (говоря за 70-те и 80-те години). Когато бях ученик едно време, отнякъде ми попаднаха стари списания "Математика" от онези години и там я имаше тази информация. Нещото, което много ме изненада, беше, че много от олимпийците тогава са учели в техникуми. Което като се замислиш е логично -- техникумите би трябвало да подготвят инженери, на инженерите им трябва математика на високо ниво, естествено е сред добрите млади математици в държавата една съществена част да идват от такива училища, а не само от МГ-тата. Само че по мое време техникумите вече бяха развили репутация на свърталища на гамени и дебили и съответно за мен тогава беше немислимо някой от техникум да влезе в национален отбор за олимпиада. А в момента и от МГ-тата едвам събираме хора за отбора...

#9 deowin 20.08.2016 в 01:02:55

>Има подобрение в последните две години, което обаче не е ясно дали ще продължи Очевидно не е ясно и не изказвам никаква хипотеза за това. Но понеже ти каза, че "нещата са в сериозен упадък" - от последната IMO децата все пак са донесли 6 медала. Съгласен съм, че "сериозен упадък" е доволно субективен термин, и може би имаме различни дефиниции, но за мен сериозен упадък би бил, например, този, който ти сам посочваш в медалите от спортни олимпиади - от 35 медала през 1988ма до 2 през 2012та, при това с ясно изразен тренд и без голямо стандартно отклонение. >от 2004-а насам Защо избираш да разглеждаш тренда точно от 2004та насам? Защо не 1989та, 2010та или произволна друга година? Звучи малко като cherry picking. >топ 10 Защо гледаш челната десятка, вместо, например, графата "relative ranking", числата в която са значително по-устойчиви на, както сам споменаваш, увеличения брой участващите държави? Още cherry picking? >точно това е сериозният проблем С това съм напълно съгласен, но пък ми се струва, че така отклоняваме темата, която не е за средното ниво на средното образование (влошаващ се проблем), а за медалите от ученически научни олимпиади в сравнение с тези от спортни олимпиади, и за тенденциите при тях. >беше немислимо някой от техникум да влезе в национален отбор за олимпиада Съгласен - тъжен факт. Техникумите в България можеха да еволюират и да се развиват заедно с науката и инженерните сфери, но това не се случи.

#10 Georgi Marinov 20.08.2016 в 01:31:26

>>>Но понеже ти каза, че "нещата са в сериозен упадък" - от последната IMO децата все пак са донесли 6 медала Но нито един златен. И никой не е взел повече от 26 точки (от 42 макс). Това никак не е добре. >>>Защо избираш да разглеждаш тренда точно от 2004та насам? Защо не 1989та, 2010та или произволна друга година? Звучи малко като cherry picking. Защото ако погледнеш графиката, е очевидно, че трендът тръгва наистина надолу около 2004-а. Впрочем много любопитно е как последната успешна спортна олимпиада беше Сидни 2000, и от Атина 2004 вървим стремглаво надолу и как това съвпада по време със срива в представянето на ИМО. >>>С това съм напълно съгласен, но пък ми се струва, че така отклоняваме темата, която не е за средното ниво на средното образование (влошаващ се проблем), а за медалите от ученически научни олимпиади в сравнение с тези от спортни олимпиади, и за тенденциите при тях. Според мен това са тясно свързани неща. Аз с готовност бих заменил всичките медали, спечелени на ученически олимпиади за функционираща на световно ниво научна инфраструктура, която да започва да привлича кадри директно от средното училище и да ги развива като учени. И никой да не са занимава с олимпиади. Защото едното нещо има значение, а другото е само за хвалене. Но реалността е, че представянето на олимпиадите е функция на нивото на образователната система. А на тези по химия и биология, например, и на научната инфраструктура (да се отбележим, че не си оправдавам собствените провали на ИБО с това, но е факт, че е от значение).

#11 TheRock 20.08.2016 в 10:52:11

Като първа стъпка трябва да се закрие НСА, такава "академия" няма никъде в цивилизованите държави. Като втора стъпка трябва да се закрие самото министерство на спорта. Самата идея да има такова е абсурдна. Комунизма в България отдавна отшумя, даже беше обявен за престъпен, но продължаваме да търпим институции от онова време.

#12 Илия 20.08.2016 в 11:25:46

За сетен път се убеждавам, че българите са абсолютно неблагодарен народ! Какво искате от спортистите - знаете ли, че само парите на Фелпс за съзстановяване са 6 млн$ за година? Ами, че нашите спортисти са почти аматьори - разделете 50млн на 12 месеца и на броя на спортовете и ще се получи нищожна сума! Докато не се приеме закон за възможността да се подпомага спорта от частните компании срещу намаляването на данъците им, нищо няма да се получи! Спортът за високо спортно майсторство изисква много пари и още повече усилия от състезателите, но и признание от наша страна за това.

#14 Georgi Marinov 21.08.2016 в 08:30:39

Ставам тази сутрин, преглеждам резултатите и виждам четири резултата по 1.97 във високия скок и сребърен медал за нас. Само по себе си чудесно. Само че след това пускам телевизора и гледам президентът се е изтъпанчил и говори за това какви невероятни успехи сме постигнали, Т.е. стана точно това, за което говорех в първия си пост тук -- взеха се два медала, същото като и на миналата олимпиада, което е достатъчно за да могат политиците да кажат, че олимпиадата е успешна. А в действителност сривът продължава -- и в Лондон 2012 бяхме с 1 сребърен и 1 бронзов, както и сега. Само че тогава сребърният беше очакван и даже донякъде възприет като провал, и имахме повече участници като цяло, включително и в отборен спорт. А сега дойде неочаквано и на див късмет тъй като никой не е скочил 2 метра. Крайният резултат е, че нещата ще си продължат като преди, с предвидим летален край.

#16 nemanujda 26.08.2016 в 23:42:40

Чета и се чудя да рева ли да се смея ли ,едните били неблагодарни другите горди....истината е следната докато малолетните идиоти нямат интерес към спорта няма как да стане а този интерес всезнайковци трябва да го създадете вие сигурен съм че 90% от тия дето пишете или само четете най голямото ви усилие е да се качите в колата.

Новините

Най-четените