Време ли е, Дидие?

Може би дойде времето на Дрогба и "слоновете"? Снимка: getty images
Може би дойде времето на Дрогба и "слоновете"?

За пети път Дидие Дрогба води своите Слонове към тази проклета купа. Най-добрият отбор на Африка и най-голямата звезда на континента все не успяват да спечелят златото в турнира - празник на футбола за африканците.

Кот д'Ивоар отново е фаворит на букмейкърите, а и на хартия не се вижда кой може да спре тази команда от чудесни футболисти, играещи все в добри отбори от сериозни първенства. Водени от Дрогба, кралят на африканския футбол. Само че в 4 поредни издания на турнира Слоновете все се спираха в странни препятствия, изпускаха драматично дузпи, пропиляваха по десетина положения, получаваха тъпи голове... Купата оставаше мечта.

Еманюел Ебуе, Шейк Тиоте, Яя и Коло Туре, Жервиньо, Саломон Калу, Ламина Траоре, Дрогба... Няма друг такъв звезден състав на турнира в ЮАР. Лидерът Дидие загря в първите два мача, а в третия - при 2:2 с Алжир, вкара и първия си гол. Нататък Слоновете би трябвало да мачкат, но така се очакваше да стане и в предишните поне 3 издания на Купата на Африка.

Четвъртфиналите започват в събота с мача на Гана и Кабо Верде. Ганайците са вероятно единственият състав, способен да се надиграва с Кот д'Ивоар и разполагащ със звезди от голям калибър. А Кабо Верде е приятната изненада на турнира, където личен консултант на добра воля е самият Жозе Моуриньо. Оказа се, че селекционерът на дебютантите в Купата на Африка Лусио Антунеш е личен приятел на Специалния и негов ученик. Често се чуват по телефона и Моу дава хитринки на младия си колега. Ето ти Кабо Верде на четвъртфинал...

В късния съботен мач ЮАР среща Мали, корав и безкомпромисен, но без особен аромат в атака. Домакините на турнира са фаворит в мача, но нищо чудно да бъдат изнервени и докарани поне до продължения от коравите малийци, които са като риба във вода, когато оставят съперника да атакува и се прибират в защита.

В неделя Дрогба и компания се изправят срещу Нигерия - опасна, но вече не страшна, лишена от блясъка, който имаше преди десетина години с Йекини, Финиди и Кану. По-късно вечерта Буркина Фасо среща Того на Еманюел Адебайор в непредвидим последен четвъртфинал.

На теория фаворит е Дидие и неговите момчета. Но в този турнир през новия век май никога не печели фаворита. Шампионът Замбия отпадна още в групата тази година, без дори да вземе победа.