Комунистически мечти

Как така се оказа, че МОК, Бърни Екълстоун и Владимир Путин сбъдват мечтите на поне две поколения български комунистически лидери и визионери, е направо мистерия, която само най-добрите познавачи на държавния капитализъм могат да обяснят. Как така Русия получи всичко, за което се пънеше България от почти 30 години насам наистина е интересна тема.

Защото Русия получи правото да организира някои много важни спортни събития, а България или по-точно някои „активисти" у нас останаха само сред кандидатите.

През 2014 руският град Сочи ще организира зимна Олимпиада, а след това, през същата година там ще се проведе и първата Гран при на Русия във Формула 1. Я, да си спомним за какво изхарчи милиони склонният да продава домакинства на олимпийски игри Иван Славков? Точно той водеше абсурдната българска кандидатура за домакин на зимни игри. А за какво се борят Румен Петков и Богдан Николов, освен за мир по света? Естествено, и за Формула 1.

Обаче руснаците вече подписаха, а ние още чакаме Бърни Екълстоун. Който ще дойде, няма как да не дойде, щом е обещал. Пък и сме на финалната права. Не, грешка, никога не сме били по-близо до Формула 1, както казва г-н Петков. Всъщност е прав - ей го къде е Истанбул, а от скоро - и Сочи.

Та, какво е общото, според вас между руснаците, които ще правят Олимпиада и Формула 1 и родните кандидат-организатори? Освен любовта към високите градуси, това е твърде лесен отговор. Ами май само това е.

Обаче разликите са много повече. На първо място, явно организационният комитет на Гран при на Русия в Сочи разполага с пари, защото при подписването на договора с Бърни веднага беше обявено колко ще струва пистата и колко ще дава държавата. Да, Русия ще плаща 40 милиона долара годишна такса, за да провежда състезание от Формула 1. Естествено, в най-добрите традиции на комунистическите лидери Путин не обича да говори за пари, но все пак спомена „няколко милиарда рубли".

Договорът на Русия е за пет години плюс след това за още пет сезона, като налице са някои важни фактори - държавна гаранция и подкрепата на Путин, дизайнер на трасето ще е Херман Тилке, пистата ще се управлява от „специално създадена компания" - от тези, в които Екълстоун участва и т.н. И срещу това руснаците получават опцията, че ако не са готови за 2014, то ще имат запазено място в календара за 2015. Излишно е да изброяваме, че тези елементи при нас отсъстват или пък родните организатори на Формула 1 благородно се правят, че не ги забелязват - като споменатата годишна такса.

Бърни Екълстоун винаги е имал интерес към Източна Европа, за него това е пазар, на който той не успява да пробие, дори след като стигна до Китай, а вече и до Индия. Затова и Гран при на Унгария през 1986 беше толкова важно състезание, което запазва мястото си в календара и до днес. Но с влизането на Русия във Формула 1 нещата се променят. Русия винаги е била важна за цел за всички във Ф1 - от Бърни през спонсорите, та до участващите автомобилни компании. Защото е голям пазар, от който могат да се изкарат много пари. Това е. Всичко друго е красиви приказки и наздравици.

А може би Петков и Николов през цялото време да са говорили за предстоящата Гран при на Русия, пък ние да не сме внимавали и сега ще се окаже, че не сме разбрали за какво иде реч.

Но поне можем да сме спокойни, през 2014 или 2015 ВИП гостите от България за Гран при на Русия отсега са ясни. Един вид, по заслуги. Щото се стараят, нали така?

А ние още чакаме Бърни Екълстоун. Ама той каза, че ще дойде

Новините

Най-четените