Меси пак спечели. А на кого му пука?

„Моля ви, не гласувайте повече за мен“, призова Димитър Бербатов в края на 2010 г., когато почти насила прибра рекордната седма статуетка за футболист №1 на България. Вероятно тогава в главата му се въртяха мисли около моралната деградация на това съревнование. А може би просто го хвана срам. Той отдавна бе задминал самия Христо Стоичков (с 5 отличия). Да не говорим за легенди като Димитър Якимов, Божидар Искренов, Георги Денев, Георги Соколов, Наско Сираков. Нито един от тях не успя да стъпи на върха. А бяха любимци на цели поколения. Писаха златната история на българския футбол.

Същата работа е и с наградата на ФИФА – The Best, която тази година за пореден път компрометира смисъла от провеждането на индивидуални класации във футбола изобщо. Все по-често се получава така, че вместо слава и признание, върху победителя се леят тонове критика и подигравки. И това дори не е най-големият проблем. Гала-вечерите по връчването на наградите вече са всичко друго, но не и церемонии за отдаване на почит на заслужилите – превърнали са се в корпоративни пърформанси за политическа и социална пропаганда. И за лъскане на имидж.

Ето го и Лео Меси – дадоха му наградата тази година, но вместо аплодисменти за футболния си гений, аржентинецът отнесе всички негативи, които би трябвало да са на сметката на ФИФА и на футболното съвремие като цяло. Той спечели приза The Best за първи път, но де факто това бе шестата му статуетката за №1 на световната футболна централа в различните й вариации, което го прави най-успешният лауреат в историята на класацията. И какво от това? Дали изобщо на някого вече му пука? Дали на самия него му пука?

Меси и Кристиано са спечелили 10 от последните 11 награди на ФИФА. Миналата година двуполюсният модел бе нарушен от Лука Модрич, чийто индивидуален успех също бе заглушен от скандали и противоречия. Защо не бил Мбапе или Гризман, как така не е футболист на световния шампион, къде им е акълът на тези, които гласуват, как изобщо се определя кой да гласува и по какви критерии... Десетки и стотици подобни въпроси валят всяка година и тотално сриват имиджа и на класацията, и на победителя.

А Меси е на 32, Кристиано е на 34, спечелили са всичко и едва ли дават пукнат грош за подобни статуетки. Но продължават да им ги пъхат в ръцете и да се отъркват в тях, което показва колко изкривени са представите в модерния футбол: фокусът е само върху звездите, върху индивидуалния блясък в иначе колективния спорт, върху създаването на „контент“ отвъд футбола и върху промотирането му не просто като игра с топка, какъвто бе през последния век и половина, а като част от някакъв „пакет“ от услуги и забавления.

Ако изобщо тези награди имат някаква стойност, критериите би трябвало да се определят от ФИФА. Но – напук на името The Best – класацията всъщност не определя кой е най-добрият футболист в света. С други думи, не се гласува кой би трябвало да сложим на първо място в списъка на отбора от Земята, ако например ни предстои мач с тима на Марс. Според регламента на ФИФА, вотът „се базира на постиженията на футболистите за периода 16 юли 2018 – 19 юли 2019 г“.

Дотук добре, но по-натам четем следното: „Наградите се връчват според представянето на терена и цялостното поведение на и извън него“. Което е съвсем различно нещо – по тази логика нито Меси, камо ли Роналдо би трябвало да присъстват в класацията, след като са чести клиенти на Темида заради данъчните си (и други) престъпления.

Така че, май и ФИФА не е много наясно за какво точно се връчва наградата The Best. Всъщност изобщо не е. И това доказва, че призът не е някакво признание, а просто повод за организирането на лъскава церемония, на която разни мастити ръководители да си помпат егото и да се снимат до най-великите футболисти. За други като мадам Рапино, която е доста по-известна със сексуалната си ориентация, отколкото с футболните си умения, пък е идеална възможност да се възползват от високата трибуна за политическа пропаганда. Да яхват футбола за собствените си конюнктурни цели.

Трябва ли изобщо да се обсъжда, че по чисто футболни критерии наградата за №1 трябваше да отиде в ръцете на Върджил ван Дайк? Той изнесе изключителен сезон в Ливърпул, спечели Шампионската лига и завърши с умопомрачителен актив в английската Висша лига, който във всеки друг сезон щеше да го направи безапелационен шампион. Освен всичко друго, игра и финал с Холандия в Лигата на нациите.

Дори Роналдо на хартия заслужаваше повече наградата от Меси – изведе Ювентус до поредното „скудето“ и Португалия до триумф в Лигата на нациите. В същото време, Лео остана само с титлата в Примера дивисион, завоювана без особени проблеми заради очевидното отстъпление на основните конкуренти.

Меси имаше един наистина бляскав миг през разглеждания период – първия полуфинал в Шампионската лига срещу Ливърпул. В кошмарния реванш обаче бе неузнаваем, както и целия тим на Барса. Не предложи почти нищо и на Копа Америка, където неговата Аржентина безславно отпадна на полуфинал. Но напук на това Меси спечели. Защо? Заради два гола в един полуфинал ли? Или пък защото ФИФА иска да отдаде почит на един от най-великите футболисти на всички времена, преди да настъпи неизбежния му залез? Или просто защото няма как някакъв си защитник да победи Меси или Роналдо в каквато и да класация?

Кой знае? И на кого изобщо му пука?

#1 Spider 29.09.2019 в 14:49:27

Цялостното поведение извън терена? Предпочитам наградата на футболисти да се дава за постиженията им в футбола. Боли ме една част на тялото какъв е Кристиано Роналдо или Меси извън терена, личният им живот не е моя работа. А иначе с цялата статия съм съгласен. Ван Дийк трябваше да я спечели тази награда. Или Роналдо. Адмирации към автора.

#2 abuser 29.09.2019 в 15:19:21

Cristiano is officially the second worst free-kick taker in Serie-A history after failing to score the last 18 attempts.(Footy Accumulators) https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/69759904_2399274810358253_902501898815275008_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_oc=AQkqDwO_qovaqhn7MBXjLaSNLJNbQ0AniqcPXjoV6mC8gy8DyZl4uhFzd6fPQyzWf9Y&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=53339e36d0b7ba9d8cb896aa6481e8b0&oe=5E3D4CC8 https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/67925142_2255241937932386_4249913067590123520_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_oc=AQlyvAuiXvQqWoMUPLQW_m2HW4fLTYHft18ucnwASygOdeh1AxeDKjDZ8EJI0oTHvzI&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=f7241f3d3056a82795292cc39b661497&oe=5DF00C81

#4 Lordvancho 29.09.2019 в 17:30:51

На вниманието на автора на статията, за да напишете такава статия трябва да сте на ясно с представянето и на тримата състезатели през сезона, а фактите в полза на Лео Меси през миналия сезон са стряскащи. Заради такива като вас изразяващи такова мнение се изброени 17 причини поради, които той е избран за №1 в света и е избран с гласовете на футболни хора капитани и селекционери на национални отбори и фенове. Нека ви припомня че Лео Меси не вкара само 2 гола срещу Ливърпул на полуфинала, а се разписа срещу Манчестър Юнайтед, Тотнън, Лион в елеминациите както и на други отбори в груповата фаза. Като почти сам откара Барселона на полуфиналите на Шампионска лига, на финала за купата на краля и ги направи шампиони. Като стана гол майстор на Шампионска лига с 12 гола, гол майстор на Европа с 36 попадения и вкара за 11 поредни сезона над 20 гола, което е рекорд. Негов гол беше определен за най-красив в Шампионска лига, беше определен за най-добрия нападател в Шанпионска лига. Единствения футболист на който през този сезон му ръкопляскаха на терените в Испания и цяла Европа. Гледал съм мачове на живо Барса - Реал и знам какво щастие и наслада за душата както казва Рио Фърдинант и Гари Линекер да гледаш играта на Лео Меси. Гледах наскоро на живо финала за супер купата на Европа между Ливърпул и Челси, не останах с впечатлението че Върджил Ван Дайк е най-решаващият и обичан футболист в Ливърпул. Ако съпоставите влиянието на Върджил Ван Дайк върху играта на Ливърпул то тя не е малка, но не е решаваща. А влиянието на Лео Меси върху играта на Барселона и Аржентина е решаваща. Не може да пишете статаия за футболист като Лео Меси, който е вкарал миналия сезон 51 гола в 50 мача и да казвате, че наградата не му е заслужена. А щом се отнася за представянето му извън терена там нещата ги олицетворява с изказването си извенстният на целия свят треньор Дел Боски, който казва че иска да има син като Лео Меси. А що се отнася до Кристияно Роналдо и сам знаете дори и с титлите, които спечели тази година играта не му блестеше както преди и хората са го оценили правилно. В заключение бих ви казал че има милиони хора по света, на които им пука, защото такива като Лео Меси носят винаги наслада и щастие с играта си на всички стадиони по света, в продължение вече на почти 15 години. Споровете за носителите на дадени награди винаги ще пораждат дискусии, но когато поставяш под съмнение наградата на Лео Меси, за който почти всички казват, че е футболист №1 за всики времена и той го доказва с играта и рекордите си ежегодно. Това вече граничи с тотално непознаване на футболната действителност в последните 20 години.

Новините

Най-четените