Какво се случи със Сити на Пеп? От онзи отбор, който доминираше във Висшата лига, вече няма и следа

Снощи Пеп стигна дотам да умолява четвъртия съдия за още някоя минута добавено време Снимка: Getty Images

Днес Манчестър Сити представлява отбор, който трудно пробива противниковите защити, трудно вкарва, трудно побеждава.

От онзи доминатор, който разби редица рекорди през сезон 2017/18, сякаш не е останала почти никаква следа. А голяма част от футболистите са същите, същият е и мениджърът.

Тогава Сити грабна шампионската титла с рекордните 100 точки и отбеляза също рекордните 106 гола. Година по-късно "гражданите" не изостанаха много от нечовешките стандарти, които бяха наложили - 98 пункта, 95 гола, изпреварване на Ливърпул с една точка и нова титла.

Оттам нататък обаче, съставът на Пеп Гуардиола върви постепенно, но неизменно надолу. За да стигнем до вчерашното 1:1 срещу Уест Бромич у дома в 13-ия кръг на Висшата лига.

Съперникът е тим, който никога не е печелил на "Етихад", който има само една победа за сезона и чийто мениджър е пред уволнение (най-вероятно Славен Билич така или иначе ще си ходи).

Такива отбори си тръгваха разгромени, когато се изправяха срещу миналия Манчестър Сити, но настоящият дори не успява да създаде кой знае колко чисти положения пред вратата им.

Едва в добавеното време центрирания на отчаянието доведоха до удари с глава от упор на Илкай Гюндоган и Рахийм Стърлинг, с които Сам Джонстън геройски се справи. Гуардиола откровено умоляваше четвъртия съдия Антъни Тейлър за повече добавено време, но Уест Бромич успя да завоюва едва втората си точка като гост през сезона.

Сити просто не направи достатъчно, за да победи и не е тайна, че проблемът е в липсата на голове. "И без да си толкова умен, можеш да видиш разликата между тази и миналите години", отбеляза Пеп впоследствие. "Серхио Агуеро беше контузен за 4 месеца, но ние създаваме положения, там сме, просто не вкарваме".

Агуеро влезе в 76-ата минута, но Бернардо Силва, Феран Торес и Рияд Марез така и не се появиха в игра, тъй като мениджърът се реши само на две от трите си позволени смени.

Основните му голови заплахи Агуеро и Габриел Жезус бяха на терена накрая, но аржентинецът все още търси първия си шампионатен гол този сезон, докато Жезус не е поразявал мрежата над един месец.

"Създадохме достатъчно, за да победим, мисля, че отправихме 26 удара, но трябва да вкараш топката вътре, а ние не успяваме. Точно този тип мачове трябва да се печелят. Не сме далеч от върха, но трябва да можем да победим Уест Бромич у дома", проплака Гуардиола след срещата.

Попадението, което отборът успя да отбележи, беше типично за Сити на Пеп, но видимо липсва онзи интензитет, онази непреклонност, с която се характеризираше този тим.

Придвижването на играчите вече не е толкова прецизно, пасовете не са толкова бързи, затова отбраната на Уест Бромич се справи там, където преди защитите си тръгваха напълно разнебитени.

Може би просто липсва така важният Давид Силва, който толкова добре намираше празни пространства при сгъстени защити и пускаше решаващите подавания, за да ги отключи.

Без испанеца това не се случва. Фил Фодън е различен тип футболист, а само Кевин де Бройне не е достатъчен.

В средата на второто полувреме вчера, Родри взе една топка на двайсет и няколко метра от противниковата врата и при тотално никакви опции за подаване, опита удар, отишъл някъде в трибуните зад вратата и предизвикал вик на безсилие от Гуардиола.

Това представлява Сити в момента: ударите са много, но повечето неточни, от лоши позиции.

Затова опоненти като Уест Бромич (победен от Сити в миналите 13 срещи помежду им с голова разлика 37-9) вече с право се надяват, че могат да откраднат нещо от "гражданите".

След петото равенство през сезона изоставането от лидерите Тотнъм и Ливърпул не изглежда толкова сериозно - само 5 т. Но големият проблем е играта, която не вдъхва надежди за някаква промяна преди изтощителната серия от 5 двубоя за 16 дни около празниците.

Постепенният спад при Сити върви вече от доста време и Гуардиола не показва, че е способен да го спре. Сега каталунецът ще търси нови решения, като се очаква Агуеро да е титуляр за пръв път от октомври насам, може и по-често да бъде изпробван вариант с Феран Торес на върха на атаката.

Но за мениджъра, който поднови договора си наскоро, предстоят все по-трудни времена, защото старите слабости на отбора му си остават, а вече се появяват и нови такива.

Сити се нуждае от предишната си енергия, с която и в атака, и в защита беше класа над съперниците. Без тази енергия тимът на моменти изглежда плашещо обикновен - така сякаш на скамейката не седи светило като Гуардиола и сякаш съставът не е най-скъпият в цялата футболна история.

Футболистите на Манчестър Сити бяха купени за общо около милиард евро и ако Пеп наистина позволи такъв състав да се срине под негово ръководство, това ще е чисто и просто най-големият провал в треньорската му кариера.