Млада жена с трансплантирано сърце почина при раждане

Жена на 22-години с трансплантирано сърце е починала няколко часа след раждане в домашни условия във Варна.

Оказва се, че за бременността й не са знаели нито родителите й, нито наблюдаващите лекари в кардиологичната клиника, в която е ходила всеки месец на консултации за сърдечния проблем.

Бременността при жени след трансплантация на сърце е високорискова, като опасността от преждевременно раждане или смърт на майката е голяма.

Инцидентът във Варна се е случил в ранните часове на събота, 30 септември, става ясно от официалните становища на директорите на Центъра за спешна помощ д-р Мая Рашева и на акушеро-гинекологичната болница "Проф. д-р Д. Стаматов" д-р Емил Ковачев.

Първото повикване до екипа на Спешна помощ е подадено за млада жена с болки в корема.

"Подобна болка жената има често, тъй като е трансплантирана сърдечно преди около две години, приема редовно лекарства за това и са й обяснили, че тези лекарства ще доведат до смущения в месечния цикъл, каквито тя е имала", казва д-р Рашева от Спешна помощ.

Пристигналият на място лекар е направил манипулация със спазмолитични средства. Нито пациентката, нито семейството й са предупредили медицинския екип, че жената е бременна.

Минути след като лекарят си тръгва от адреса, е подадено ново повикване до Телефон 112 със сигнал, че пациентката е започнала да ражда. До адреса е изпратен нов екип на "Спешна помощ", този път заедно с педиатър.

В дома на жената настъпва преждевременно раждане на живо недоносено бебе - момиче, с вероятна възраст между 32 и 34 гестационна седмица, с тегло 2100 гр.

Както майката, така и детето са били в много тежко общо състояние, когато са приети в АГ-болницата по спешност, доведени от екипа на линейката.

При анамнезата става ясно, че родилката е със сърдечна трансплантация, извършена през декември 2015 г. Установява се, че след раждането е в състояние на отхвърляне на трансплантираното сърце, полиорганна недостатъчност и

"При прегледа на придружаващата медицинска документация се установява, че ежемесечно е била на консултации в клиниката, където й е трансплантирано сърцето, била е под диспансерно наблюдение и редовно е посещавала кардиолог от гр. Варна. В нито един от документите не се посочва, че пациентката е била бременна. По данни на родителите, те също не знаели до последно за бременността й. При такива случаи бременността е абсолютно противопоказана поради високия риск за живота на пациентката", посочват лекарите от СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов".

Пациентката е приета с кръвно налягане от 30/0, подложена е на всички реанимационни мерки за овладяване на състоянието. Жената е интубирана и поставена на изкуствена белодробна вентилация. 20 минути по-късно тя изпада в сърдечен арест. Лекарите все пак успяват да възстановят сърдечната дейност, като са извикани консултанти от Университетската болница "Св. Марина".

Въпреки усилията на екипа, сърдечната недостатъчност се задълбочава, а два часа след постъпването в реанимацията, младата жена умира.

Новороденото бебе също е прието в СБАГАЛ в тежко състояние с данни за тежък аспирационен синдром и белодробен кръвоизлив, съобщават от болницата. Лекарският екип на здравното заведение полага всички усилия за спасяване на живота на детето.

Директорът на СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" д-р Емил Ковачев подчертава, че заради тежката сърдечна недостатъчност жената е трябало да бъде транспортирана и приета в лечебно заведение с централна реанимация с най-високото ниво на компетентност. Това обаче не е направено.

Центърът за Спешна помощ във Варна прави свое вътрешно разследване по случая. Събират се сведения от екипите, които са посетили адреса на починалата пациентка. Очаква се комисия към ЦСМП да излезе с окончателно решение дали има нарушения на стандарта за спешна помощ.

Управителят на АГ болницата във Варна съобщава, че близките на починалата жена "нямат никакви претенции към болницата и към адекватността на извършваните реанимационни мероприятия", като отхвърли критиките на "мними колеги" срещу лекарския екип, борил се за спасяването на живота на жената.

В неделя в медиите се появи анонимно писмо, подписано от "възмутени служители" в АГ-болницата, които упрекват дежурния лекарски екип в неподготвеност за ситуацията.

"Ясно е, че това не са колеги, работещи в момента в болницата, които на гърба на тази лична трагедия на семейството не се поколебаха да клеветят и разпространявт невярна информация по случая", казва още Ковачев.

Новините

Най-четените