На 1 септември влиза в сила поредната промяна в ЕС-регулацията на пазара на осветителни тела - край на производството на халогенните лампи.
Постепенното изтегляне на този тип продукти от пазара започна от 1 септември 2016 г., но сред производителите и търговците имаше някои неясноти кои продукти са засегнати. Причината е, че действат две различни европейски директиви, които регулират въпроса за халогенните лампи.
Първата 1194/2012 се отнася за осветлението с насочена халогенна светлина (спот-лампите), а втората 244/2009 - за ненасочените лампи (с кръгла или тръбна форма).
През 2011 г. започна изтеглянето от пазара на електрическите крушки с нажежаема жичка, които попадат в най-ниския клас "G" за енергийна ефективност. Още тогава беше ясно, че следващите по ред на изваждането от употреба ще бъдат халогенните лампи от клас "D". Целта на Европейската комисия беше да гарантира, че в рамките на Европа ще се продават само осветителни тела с енергиен рейтинг "А" или "B".
Производството на лампи за насочено осветление от типа GU10, R63 и R50 беше спряно на 1 септември 2016 г., като беше разрешена продажбата на всички налични количества на склад.
Забраната трябваше да засегне и по-широкия мащаб от халогенни крушки, но ЕК реши да отложи крайния срок за производството до 1 септември 2018 г., след като прецени, че LED технологията все още не може да се справи със замяната на всички типове халогенни лампи.
Причината за спирането на халогенните лампи е свързана с това, че са по-скъпи от всички останали енергоспестяващи крушки, използват почти същото количество енергия като традиционните нажежаеми крушки, а издържат само 1-2 години. Всичко това вдига разходите по цялостната поддръжка на тези продукти.
Извън регулацията остават осветителните тела със специално предназначение - например лампите в хладилниците или фурните, които нямат адекватен заместител.
Нисковолтовите халогенни лампи (MR16, от типа на "луничките") ще останат разрешени в ЕС за разлика от тези с висок волтаж, защото могат да постигнат критериите за енергийния клас "B".
Говорителят на ЕК Анна-Каиса Итконен казва пред CNN, че спирането на неефективните лампи може да спести "15,2 милиона тона емисии въглероден диоксид до 2025 г.".
Нека си ги спира- поднебесната империя няма да спре производството им.