Нарастване на заболеваемостта при рака на женските полови органи, отчитат от Министерството на здравеопазването. Това става ясно от отговор на здравния министър Петър Москов на депутатско питане, с което БГНЕС разполага.
През 2012 г. новозаболелите от това заболяване са били 3337 жени. През 2013 г. те са се увеличили на 3400, а през миналата година са достигнали 3484. За 2015 г. прогнозата е 3424 българки да заболеят от рак на половите органи.
"Прегледът на злокачествени новообразования в световен мащаб показва, че през последните години България заема средно място както при фактическите, така и при стандартизираните показатели на заболяемостта и смъртността", посочва Москов. От данните обаче става ясно, че България сериозно изостава по тези показатели, спрямо САЩ и страните от Европейския съюз.
По данни на Националния раков регистър у нас заболяваемостта от рак на женските полови органи е около 25% от всички злокачествени заболявания, докато в Европа заболяваемостта представлява 13,8%. Смъртността от рак на половите органи при жените е около 17,5% от всички умирания от ракови заболявания и също нараства годишно.
Късната диагностика на рака у нас е сред причините за неблагоприятното съотношение на България спрямо страните-членки на ЕС. Изчислената 5-годишна преживяемост от рак на маточната шийка в България е 51%, докато в Европа този показател е 62,4%, а в САЩ е 67,9%. Преживяемостта при рак на матката у нас е 69,6%, а в ЕС 76,2% и в САЩ - 81,5%.
Всяка трета българка разбира, че има рак на женските полови органи едва в трети и четвърти стадий на заболяването, което прави лечението по трудно, показват данните на МЗ.