Министър Димов: Разговорът е иска ли България да бъде ски дестинация

Министърът на околната среда и водите Нено Димов отговори в жива видеовръзка във Facebook на въпроси, свързани с природен парк "Пирин". Той каза, че в защитената зона планът позволява единствено строеж на водохващания за питейни нужди, тъй като населението има нужда от тях. По някаква причина това е пропуснато в първоначалната изработка на плана.

Димов допълни, че в текстовете е ясно посочено какъв тип строителство е позволено. Освен водохващания е разрешено изграждането единствено и само на спортни съоръжения - ски лифтове, влекове и писти. В 45% от територията е позволен строежът на водохващания, а в останалата част - на спортни съоръжения.

Изграждането на такъв тип инфраструктура е било разрешено и според предишния устройствен план, в чието съставяне е участвал и Тома Белев.

Според министъра основната тема на разговор трябва да бъде иска ли България да бъде ски дестинация, защото този тип туризъм е много полезен за планинските райони, които в момента са едни от най-бедните в страната. Той каза, че освен за Банско трябва да водим разговори и за Рила, и Витоша, от която могат да се възползват софиянци.

Но цялостната концепция за развитието на зимния туризъм трябва да бъде съобразена със запазването на околната среда, включително и да бъдат взети предвид всички детайли от промените в климата през последните години.

На въпроса дали все пак промените няма да оставят законови "вратички", които да позволят изграждането на хотели в защитената зона, министър Димов отрече да има такава вероятност. Той допълни, че в последните години дървесният запас в парк "Пирин" се е увеличил с 2 хил. хектара и е в много добро състояние.

От МОСВ казаха още, че след проверки на прокуратурата няма установени законови нарушения от страна на концесионера над Банско. В момента министерството води дело срещу него, но то е заради неплатена концесионна такса.

Под внимание ще бъдат взети и исканията на местните жители, които настояват за изграждането на втори лифт над курорта. Според Димов тяхното мнение е от огромно значение, но на първо място остава съобразяването с природата. Той не пропусна да прибави и че лифтът е най-екологично чистият транспорт. Обмисля се и забрана за качването на коли в планината, освен тези, които обслужват съоръженията.

#1 Чинчила 03.01.2018 в 15:30:34

Едно е да искаш, друго е да можеш да бъдеш ски дестинация. България сигурно иска и да е световен водещ производител на нефт, ама.... Да си прецакаш природата заради мераците на Цеко и стотината непродадени апартхотели и стърчащи бетонни комплекси е нищо по-малко от престъпление. Като че ли друг планински туризъм освен ски туризма не съществува.

Новините

Най-четените