53 на 100 в България разчитат финансово на мама и тате

Българите масово разчитат на финансова подкрепа от родителите си, а всеки осми дори живее с тях. Това показват резултати от проучване в България, Полша, Чехия и Словакия.

Петдесет и три процента от пълнолетните в България разчитат на финансовата подкрепа на родителите си. Другa една пета получават пари от баба и дядо. Българите обикновено разчитат на тази подкрепа до 22-рата си годишнина, но всеки осми възрастен българин живее с родителите си (13%).

По броя на живущите с родителите си пълнолетни изпреварваме Полша (31%), Чехия (33%) и Словакия (42%).

Заедно с пълнолетните си деца най-често живеят родителите с по-високи доходи и разведените.

Повече от половината от ползващите услугите на „модела мама" са мъже (58%), като по-голямата част от порасналите деца, които живеят с родителите си, работят, показва проучването на Профи кредит.

Докато в България пълен хладилник и обслужване от мама се нрави на 12% от хората, в Полша те са почти една пета (19%), в Чехия общо домакинство с родителите споделя всеки шести (17%), а в Словакия всеки седми (14%).

Повече от половината българи са сигурни, че родителите ще се погрижат за тях. Друга една пета могат да разчита на баба и дядо. В Словакия с родителите си живеят 42% от децата над 18 години, а в Полша - 31%. Обикновено родителите във всички страни престават да подкрепят финансово децата си около 23-тата им година, когато завършат образованието си или си намерят работа.

Цял живот на финансовата подкрепа на родителите си разчита всеки десети поляк, 8% от чехите и 4% от словаците. В България доживотната рента от родителите не е на мода. Точно обратното - 28% от българите се грижат за остарелите си родители, което е най-високият процент от всички наблюдавани страни.

В Чехия редовно дават пари на майка си или баща си едва 12% от хората, в Словакия изпращат част от заплатата си на родителите 16% от хората, а в Полша - 23%, като сумата, с която ги подпомагат е най-високата от четирите страни (174 евро).

Средната сума, с която порасналите деца подкрепят родителите си в България е 152 лв. (78 евро). Най-често за родителите си се грижат хората с по-високи доходи, или необвързаните.

#1 la-marin 11.02.2016 в 22:07:41

Смешни, неудачни гниди. Няма никакво оправдание за това и само показва какви жалки картинки живеят по тоя край на вселената. Как да очакваме някакво развитие и възход в милата ни татковина? А? Скопени отрочета на комфорта и сигурното, няма значение колко нищожно и жалко е то, пълнокръвни продължители на мишкуването започнато в комунизма. Да си кюташ цял живот на държавна службица, нищо че заплатата е 400-500лв. нали е сигурна. Няма да се се бутаме между шамарите я! Как може да очакваш от такива едноклетъчни някакъв прогрес и борба, конкуренция, желания, мечти, желание да постигнеш нещо... нищожества. Това в комбинация със статистиката, че само около 30% от сънародниците ни си мият зъбите е просто покъртително... Какво да кажеш повече, замислете се за тая комбинация, какво показва това, Манталитета какъв е. МЪРШИ

Новините

Най-четените