Въпреки кампаниите, призивите и навлизането в четвъртата вълна на коронавируса, близо половината от българите продължават да не желаят да се ваксинират срещу Ковид.
45 на сто от хората у нас не възнамеряват да се имунизират, сочат данните от последната анкета на "Галъп". Изследването е представително за пълнолетното население, проведено е между 2 и 10 септември, анкетирани са 1007 души.
19 на сто от запитаните казват, че вече са напълно ваксинирани. Друга една пета - 21.5%, заявяват, че още не са, ще го направят. 45% обаче отговарят, че нито са се ваксинирали, нито възнамеряват да го направят. Цели 9 на сто не отговарят на въпроса дали са ваксинирани и дали смятат да се го направят или не.
Данните не се различават коренно от предишни проучвания на "Галъп". В края на януари 48 на сто от анкетираните твърдяха, че са против ваксинацията, а в началото на март процентът беше 41 на сто.
19-те процента, които заявяват, че са ваксинирани, са условно над милион от пълнолетните българи, отбелязват от "Галъп". Толкова са те и според официалната статистика за направените имунизации у нас, отбелязват социолозите.
Сред хората, които признават, че не са ваксинирани, но ще се ваксинират, в по-голяма степен са представени такива, които твърдят, че вече са боледували.
"Ако в цялата извадка над една трета от пълнолетните свидетелстват, че са изкарали болестта, то в групата на отговорите "не съм се ваксинирал/а, но ще го направя" делът на прекаралите болестта е по-висок - около две пети", поясняват от "Галъп". Оттам смятат, че част от изоставането с ваксинирането у нас се дължи именно и на това, че мнозина са прекарали болестта и не бързат с имунизацията.
Данните от анкетата показват, че преболедувалите у нас са пъти повече от официално отчетените от данните на здравното министерство за 484 000 преболедували. "А ако, например, процентите експериментално се отнесат не само към пълнолетните, но към всички българи, то може да се каже, че близо 2.5 милиона са преминали през заболяването. А с безсимптомни случаи, това число може да се окаже и по-сериозно", допълват от "Галъп".
45-те процента, които в анкетата избират опцията "Не съм ваксиниран/а и няма да се ваксинирам срещу коронавирус" се равняват на близо 2.5 милиона пълнолетни българи. Според социолозите в тази група младите са "видимо по-добре представени, отколкото в групите на ваксиниращите се или възнамеряващите да се ваксинират".
В по-голяма степен присъстват и представители на маргинализирани общности, роми и други застрашени от социалните неравенства групи.