В момента в България има около 50 000 дози от ваксината на "АстраЗенека", които са с изтичащ срок на годност през юли. Това обяви пред bTV директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
По думите му за юни няма партиди с изтичащ срок на годност. Самата ваксинационна кампания у нас се забавя, което изисква да бъде направен анализ на наличните ваксини.
До момента 3,8 млн. дози ваксини са доставени в страната, от които 1,5 млн. са вече приложени. Основен приоритет остават гражданите над 60-годишна възраст.
Кирилов обясни още, че все още се очакват 14 млн. дози от пет вида ваксини - четири разрешени за употреба и "Кюрвак", за която се очаква становище през месец юли.
"От останалите има 13 млн. ваксини. Затова се работи в посока дарение и препродажба на останалите количества", уточни още шефът на Агенцията по лекарствата.
"Основните ваксини в България ще бъдат РНК ваксините, най много се очакват от "Пфайзер" - 5.4 млн. дози, 1 милион от "Модерна". Най-много приложени ваксини у нас има от "Пфайзер", това е характерно и за останалите европейски държави, каза експертът.
Кирилов увери, че е публикувано вече становище, че ваксината на "Пфайзер" може да се прилага на лица над 12 г. Очаква се решение следващата седмица, положително е становището на Европейската агенция по лекарствата и това дава основание да се промени кратката характеристика и да се прилага ваксината за хора над 12-годишна възраст.
Той изтъкна също така, че засега България е единствената държава в ЕС, в която всеки желаещ може да получи ваксината, която желае, в деня, в който желае, като в останалите държави има процедура по записване, което е нужно да стане месеци напред.
Държавата води разговори със Северна Македония за дарение на ваксини, като Кирилов увери, че не са били обсъждани варианти за препродажба.
Богдан Кирилов отказа да коментира пенсионирането на директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Относно работата си той добави, че изключително динамично се променят нещата в пандемията, различен е подходът всеки месец и седмица и всички представители на институциите, свързани със здравните власти, трябва бързо да се адаптират бързо към промените.