Нови и нови щамове на коронавируса вероятно ще продължат да се появяват, тъй като вирусът протича паралелно във всички държави при различни климатични условия. За това предупреди имунологът и хематолог доц. Велизар Шиваров пред Нова телевизия.
Доц. Шиваров обясни, че новият щам от Южна Америка има изразени три мутации, които го различават от оригиналния, като според него това може да доведе до по-слаб ефект на ваксините върху него.
"Има известна вероятност той да бъде по-малко чувствителен на съществуващите ваксини", коментира експертът.
Въпреки това обаче доц. Шиваров изрази мнението, че сегашният солидарен модел в ЕС помага на страни като България да се държат на едно и също ниво на ваксиниране с други, далеч по-развити държави.
Шиваров призова да сме оптимисти, но да се готвим за песимистичния вариант.
"Оптимистично е до лятото да има контрол на заразата. На 120-тия ден ваксинираните имат много високо ниво на антитела според последните проучвания. При ваксинация на голям брой хора това ще се усети по намаляването на заболелите", смята той.
Експертът обясни и защо са нужни две дози от ваксината.
"Първата доза казва на имунната система образувай клетки, които да образуват антитела. Втората доза им казва "нека част от тези клетки да останат живи и да работят по-дълго". Имунната система не може постоянно да образува клетки. Това е икономически незигодно за организма ни", обясни доц. Шиваров.