Православните християни празнуват днес възкресението на Лазар от Иисус Христос. Празникът Лазаровден се чества в предпоследната събота преди Великден.
Според писанието Лазар, брат на Марта и Мария, верни последоследователки на Спасителя, се разболява, докато Христос обикаля в земите отвъд река Йордан. Той е извикан да се върне в Юдея и да му помогне.
Когато пристига обаче, Лазар вече е починал и са минали четири дни от погребението му. Въпреки това обаче Иисус отива да види починалия и го възкресява.
Впоследствие Лазар живее още 30 години, но заради религиозните преследвания срещу първите християни е принуден да напусне Юдея и да се пресели на остров Кипър. Той е произведен и за първи епископ на град Китион на остров Кипър.
Неговият празник е свързан с Великден, като се празнува винаги в съботата Страстната седмица, ден преди Палмова неделя - Цветница.
У нас празникът е познат като Лазаровден, или "Лазарица", "Лазарова събота" и е обвързан с редица народни традиции и обичаи.
На този ден се ознаменува превръщането на подрастващите момичета в моми за женене.
Те биват изпращани да берат цветя за венците, които им предстои да оплетат за празника Цветница, отбелязван на следващия ден.
След като наберат цветята, момичетата, облечени в празнични дрехи, обикалят къщите на съседите си, пеят обредни песни и благославят хората за здраве и щастие. В замяна на това домакините ги даряват с яйца и пари.
Вярва се, че къщата, в която са влезли и пели лазарки, ще бъде честита през цялата година. Лазарките обхождат горите, реките и ливадите. С песен навлизат в нивите и пожелават богата реколта от раззеленилото се жито.
В някои краища на България при лазаруването се гадае и коя ще е първата лазарка, която след Великденския пост ще се омъжи.
Лазарките са пускали свитите венци от върбови клонки от единия край на моста и чийто венец се покаже първи от другия край - тази мома ще се задоми първа.
В миналото се е вярвало, че ако едно момиче не е лазарувало, то няма да може да се омъжи.
Имен ден празнуват Лазар, Лазарин, Лазарина, Елизар, Лъчезар.