Съдът на ЕС призна иска на Европейската комисия срещу България заради липса на достатъчно действия за превенция на мръсния въздух.
Страната ни е обвинена, че не е изпълнила задълженията си по директива на ЕС за качеството на атмосферния въздух.
Според решението на Съда българските власти не са гарантирали непревишаването, систематично и постоянно от 2007 г. до 2018 г., на почасовата пределно допустима стойност за серен диоксид и дневната пределно допустима стойност за този замърсител в югоизточната част на страната. Посочва се, че от този период са изключени 2010 г. и 2012 г.
Считано от 11 юни 2010 г., България не е приела подходящи мерки, за да гарантира спазването на пределните допустими стойности за серен диоксид в този регион на страната.
В решението се посочва още, че ако страната ни не вземе ефективни мерки за подобряване на ситуацията, Европейската комисия може отново да заведе дело срещу страната и да поиска налагането и на финансови санкции.
Това е вторият път, в който България бева осъдена заради неизпълнения на задълженията си по законодателството на ЕС за качеството на атмосферния въздух. През 2017 г. съдът в Люксембург постанови, че страната ни не е направила достатъчно за подобряване на качеството на въздуха по Директива 2008/50/ЕО. Тогава финансови санкции не бяха наложени, а държавата трябваше да плати само разноските по делото.
Българският министър на околната среда и водите Борислав Сандов излезе с коментар относно решението на Съда на ЕС.
По думите му това решение на съда е първо и е установително, като по него не се предвижда наказание.
"По тази наказателна процедура следва Европейската комисия да установи дали ние сме прекратили това нарушение. В противен случай ще отправи нов иск към Европейския съд в Люксенбург, който ще носи и финансови санкции за страната ни. Това решение за съжаление е очаквано, тъй като България системно неглижира този въпрос. Даже обратно - работи срещу предписанията, които дава ЕК", коментира Сандов на специален брифинг.